Jak działa skaner częstotliwości?
Posted by      06/30/2022 00:00:00    Comments 0
Jak działa skaner częstotliwości?

Skanery radiowe są odbiornikami, obsługującymi szerszy zakres częstotliwości niż zwykłe radia, i potrafią one dokładnie skanować pasma w poszukiwaniu sygnału. W zależności od modelu skanera przedział odbioru może wynosić od 1 kHz do 1300 MHz. Działanie skanera opiera się na przeszukiwaniu określonego pasma lub zapisanych w pamięci urządzenia częstotliwości. Skanery takie umożliwiają wychwytywanie częstotliwości analogowych a ich droższe modele nawet cyfrowych w zasięgu kilku kilometrów. Urządzenia te z wyglądu przypominają radiostacje przenośne, jednak nie mają one możliwości nadawania sygnału radiowego.

Kiedy powstał nasłuch radiowy?

Jedną z podstawowych technik kontrwywiadowczych był i w dalszym ciągu pozostaje nasłuch radiowy. Powstał on już w okresie I Wojny Światowej, gdy radiotelegrafia zastąpiła tradycyjną łączność telefoniczną, ponieważ umożliwiała ona bezprzewodowe wysyłanie komunikatów za pomocą fal radiowych. Informacje te nadawane były kodem Morse'a a przechwytywano je za pomocą radiostacji.

Kto korzysta ze skanerów częstotliwości?

Skanery częstotliwości wykorzystują pasjonaci lotnictwa, którzy nasłuchują informacji, które zostają nadawane pomiędzy pilotami a wieżą lotów. Pozwala im to śledzić trasy samolotów i wszelkie zdarzenia mające miejsce po drodze. Używają ich także kierowcy ciężarówek i laweciarze, wykorzystujący je do sprawdzania łączności policji, aby uzyskać wiadomości o wypadkach na drodze. Korzystają z nich także przestępcy do nasłuchu policji.

Czytaj także: Służby specjalne w Polsce

Skaner częstotliwości a polskie prawo

Art. 144 Prawa telekomunikacyjnego głosi, iż „Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.” Jak widać więc skaner częstotliwości można legalnie posiadać. Skoro prawo w żaden sposób nie reguluje, czego możemy słuchać, to jeśli informacja nadawana w eterze nie jest szyfrowana mamy do niej legalny dostęp. 

Niedozwolone jest jednak łamanie zabezpieczeń, czyli rozkodowywanie cyfrowo zaszyfrowanego sygnału. Nie można też rozpowszechniać nagrań ani przekazywać żadnych danych, które usłyszeliśmy. Zabroniony jest również odsłuch z głośników przy osobach postronnych. Z kolei usłyszanych informacji nie możemy w żaden sposób wykorzystywać, a słysząc komunikat, który nie był przeznaczony dla nas, powinniśmy go natychmiast zapomnieć.

Częstotliwości Policji Polskiej i straży pożarnej

Pomimo iż technologia komunikacyjna bardzo się rozwinęła, wiele służb nadal korzysta z tradycyjnego rozwiązania, jakim jest łączność radiowa. Sposoby komunikacji wykorzystywane obecnie m.in. przez policję, straż miejską, straż graniczną czy też firmy ochroniarskie, wciąż opierają się na łączności analogowej i informacje ich nadawane są często na częstotliwościach niekodowanych. W związku z tym przekazywane w ten sposób wiadomości są łatwe do przechwycenia i nasłuchiwanie ich nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu. 

Policja Polska oraz Straż Pożarna używają częstotliwości przydzielonych im nie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, a przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępnione im z własnych pasm radiowych. Z tego powodu częstotliwości tych nie znajdziemy w wykazie pozwoleń publikowanym na stronach UKE. MSWiA ani wspomniane jednostki służb również nie podają tych informacji do wiadomości publicznej. Wiadomo jednak, że, częstotliwości policyjne to 172,000- 174, 000 MHz. 

Z kolei częstotliwości radiowe straży pożarnej można słuchać na pasmach od 148,6625 MHz do 149,3375 MHz i od 164,525 MHz do 168,475 MHz, i posiadając skaner częstotliwości policyjnych oraz antenę szerokopasmową można usłyszeć przekazy zarówno z okolic, jak i dalszych miejsc. Policja przystosowała już jednak część systemów łączności do standardów cyfrowych, takich jak Tetra i DMR, które często wykorzystują szyfrowanie transmisji.

Kogo jeszcze można podsłuchiwać za pomocą skanerów

W Polsce, na sprzęcie pracującym w technologii analogowej i na częstotliwościach niekodowanych, które bez problemu można podsłuchiwać za pomocą zwykłego skanera, komunikują się służby, takie jak policja, straż pożarna, pogotowie, straż graniczna, straż miejska, PKP, WOPR, TOPR, GOPR, lasy, a także m.in. firmy ochroniarskie czy TAXI. 

Służb ratowniczych: pogotowia, WOPR, TOPR, GOPR oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego można słuchać na częstotliwościach od 168,525 do 169,150 MHz.

Z kolei pasmo radiowe wykorzystywane w lotnictwie to częstotliwości od 108 do 144 MHz. Wykorzystuje się je zarówno w łączności w lotnictwie cywilnym, jak i wojskowym. Można tutaj usłyszeć informacje związane z pogodą nadawane przez lotniska oraz komunikację pilotów z wieżą kontroli lotów, czy kontrolą obszaru.

Natomiast częstotliwości, które wykorzystuje się na kolei to pasmo 150–156 MHz. Kanały te wykorzystywane są przez maszynistów i konduktorów do komunikacji z załogą innych pociągów oraz dyżurnymi ruchu na stacjach węzłowych, a także Straż Ochrony Kolei, ochronę dworców i inne kolejowe jednostki.

Ponadto można też słuchać radiołączności morskiej, działa ona na częstotliwości, pomiędzy 156 a 174 MHz.

Czytaj także: Podsłuch w telefonie