Podsłuch w telefonie i jego wykorzystanie
Istnieje wiele powodów korzystania z nasłuchu w telefonie komórkowym. W ten sposób rodzice mogą skontrolować smartfon dziecka i sprawdzić, z kim się kontaktuje. Niekiedy także detektywi posługują się podsłuchem na telefon. Nie brakuje innych przypadków wykorzystania takich rozwiązań. Jak się je zakłada i czy w ogóle jest to legalne?
Czy podsłuch w telefonie jest legalny?
Właściwie polskie prawo klarownie wyjaśnia kwestie legalności podsłuchów, w tym także podsłuchu w telefonie komórkowym. Zatem, czy podsłuch jest legalny? Wystarczy sięgnąć do art. 267 par. 3 Kodeksu karnego, w którym wskazano, że kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, podlega karze więzienia do lat dwóch. Przestępstwem może być już samo udostępnianie urządzeń podsłuchowych, choć jeśli nie są one wykorzystywane sprzecznie z prawem, nic nie grozi za ich posiadanie i używanie.
Z drugiej strony prawo przewiduje w rozdziale 26 Kodeksu postępowania karnego, że można legalnie kontrolować niektóre rozmowy, w celu zapobiegania określonym przestępstwom lub zdobyć ważny dowód w sprawie. Kto może stosować podsłuch? Z pewnością organy ścigania na polecenie i za zgodą prokuratora.
Jak założyć podsłuch w telefonie?
Istnieje wiele metod na podsłuch w telefonie. Podsłuchiwanie rozmów jest możliwe za pomocą podsłuchu na warstwie protokołów komunikacji GSM. Taki podsłuch na telefonie wykorzystuje fałszywą stację bazową, która podłączana jest do telefonu. Stacja pozwala na podsłuchiwanie telefonu danej osoby. Nazywana jest ona jaskółką, a fachowo to fałszywe BTS, nazywane IMSI Catcher. Po włączeniu IMSI Catchera telefony komórkowe w okolicy zauważają mocniejszy sygnał sieci, dlatego automatycznie przepinają się na taki nadajnik. Ile kosztuje podsłuch w telefonie wykorzystujący komunikację GSM? Koszty liczone są w milionach dolarów, dlatego fałszywe stacje bazowe są wykorzystywane wyłącznie przez służby. Osoby prywatne czy detektywi częściej wykorzystują do podsłuchiwania telefonów złośliwe aplikacje, które również pozwolą na założenie podsłuchu w telefonie.
Jak one działają? Specjalna aplikacja instalowana na telefonie komórkowym ofiary, przesyła wszystkie informacje pozyskiwane ze smartfona do osoby podsłuchującej. Może ona słyszeć wszystkie prowadzone przez telefon rozmowy, przeglądać wiadomości przychodzące i wychodzące z obserwowanego telefonu. Zainfekowanie telefonu komórkowego taką złośliwą aplikacją jest bardzo proste. Można wysłać na telefon SMS z załącznikiem czy linkiem, który po kliknięciu instaluje w tle aplikację szpiegującą. Jej zaletą jest to, że ofiara nie jest świadoma tego, że taki program cały czas działa. Nie jest widoczna na ekranie głównym telefonu, a często pozostaje ukryta pod niepozorną, niebudzącą wątpliwości użytkownika ikoną.
Podsłuch w telefonie komórkowym może być prowadzony na warstwie innej niż FSM protokołów komunikacyjnych, np. przez interfejs Wi-Fi. Bardzo często interfejs ten w ogóle nie jest wyłączany w telefonie, przez co smartfon cały czas poszukuje SSID znanych mu sieci Wi-Fi. Jeśli go odnajdzie, łączy się z nim automatycznie, o ile wcześniej taka sieć była wykorzystywana. Atak polega na podstawieniu fałszywego access-pointa, wykrywającego próby wyszukiwania przez telefon znanych mu sieci Wi-Fi i na błyskawicznym uruchomieniu fałszywych access pointów.
Jak widać, zakładanie podsłuchu w telefonie nie wymaga instalowania na nim klasycznych pluskiew z mikrofonem. Podsłuch na telefon można założyć zdalnie.
Jak wykryć podsłuch w telefonie?
Jak wykryć podsłuch w telefonie i jak udaremnić podsłuchiwanie rozmów prywatnych przez niepowołane do tego osoby trzecie? Ważne jest, by telefon chroniony był hasłem i nie miał włączonej komunikacji z otwartymi sieciami W-Fi w przestrzeni publicznej. Użytkownik powinien pamiętać o aktualizowaniu oprogramowania i systemu operacyjnego swojego telefonu, ponieważ wpłynie to na zmniejszenie ryzyka wykorzystania podatności służącej do zainstalowania na smartfonie złośliwych aplikacji do podsłuchiwania rozmów. Warto sprawdzić ponadto, czy telefon informuje o nieszyfrowanych połączeniach z siecią GSM – jeśli to możliwe, można spróbować zablokować tego typu połączenia.
Wykrywanie podsłuchów w telefonach jest trudne, ale jak najbardziej można sprawdzić, czy w danym momencie odbywa się szpiegowanie telefonu.
Gdzie podsłuch jest wykorzystywany?
Podsłuch na telefonie komórkowym wykorzystywany może być w wielu różnych celach, zarówno przez policję czy prokuraturę, jak i agencje detektywistyczne i osoby prywatne.
Uzyskanie informacji
Przede wszystkim podsłuch telefonu ma na celu uzyskanie pożądanych danych, na przykład biznesowych. Jednak konkurencja podsłuchuje telefon przedsiębiorcy właśnie pod tym kątem, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za takie działania.
Zbieranie materiału dowodowego
Zdrada małżeńska to częsty przypadek uzasadniania podsłuchiwania prywatnych telefonów. Można w ten sposób przekonać się, czy mąż lub żona nie mają kochanków i zdobyć na to niepodważalne dowody w postaci rozmów telefonicznych czy SMS-ów. Podsłuch pozwala jednocześnie na gromadzenie materiału dowodowego przy mobbingu lub stalkingu.
Poszerzona kontrola rodzicielska
W ramach poszerzonej kontroli rodzicielskiej rodzice mogą chcieć podsłuchiwać rozmowy swojej pociechy, zwłaszcza w okresie, gdy ta ma kilkanaście lat, a mama czy tata obawiają się o zły wpływ towarzystwa na dziecko.
Nadzorowanie pracowników
Czy pracodawca może sprawdzać, o czym i z kim rozmawiają jego pracownicy? Teoretycznie tak, choć muszą być o tym poinformowani. Nielegalne podsłuchiwanie pracowników bez ich wiedzy i zgody jest karalne.
Ochrona przed złodziejami
Podsłuchiwanie rozmów telefonicznych może służyć ochronie przed złodziejami. Można sprawdzić, czy ktoś w otoczeniu naszego domu lub biura nie prowadzi rozmów dotyczących włamania i kradzieży.
Czytaj także:
Leave a Reply Cancel Reply