Podsłuchy radiowe i ich przydatność

Posted by      04/08/2020 15:39:45    Comments 0
Podsłuchy radiowe i ich przydatność

Fale radiowe wykorzystywane są nie tylko w radioodbiornikach, ale i w sprzęcie szpiegowskim. Do takiej kategorii bez wątpienia można zaliczyć podsłuchy radiowe. Gdzie i kiedy są one wykorzystywane i jaka one działają?

Czym jest podsłuch radiowy?

Podsłuch radiowy to sprzęt szpiegowski o miniaturowych wymiarach. Urządzenie to służy do odbieraniu dźwięku z otoczenia za pomocą odbiornika radiowego, jaki znajduje się w odpowiedniej odległości od niego. Wystarczy, że nadajnik radiowy w formie np. podsłuchu pluskwa zostanie umieszczony w danym miejscu, a po wyłączeniu odbiornika radiowego np. w telefonie komórkowym i ustawieniu właściwej częstotliwości podsłuchu uzyska się nasłuch.

W zależności od wybranego rodzaju, podsłuch radiowy fm może wysyłać dźwięk na odległość nawet większą niż 100 metrów. W porównaniu z podsłuchami GSM takie urządzenie dostarczy użytkownikom znacznie lepszą jakość dźwięku, ale będzie miało mniejszy zasięg i krótszy czas pracy na baterii. Urządzenia podsłuchowe radiowe mają tę zaletę, że mogą być bezprzewodowe.

Podsłuchy radiowe – filmy kontra rzeczywistość

Wszechobecne podsłuchy, w formie zminiaturyzowanych pluskiew, które można zamontować w dowolnym miejscu są na porządku dziennym w filmach szpiegowskich. Jednak jak jest naprawdę? Czy pluskwa radiowa rzeczywiście jest taka mała i czy wszędzie można założyć podsłuch w radiu? Współczesna technologia rzeczywiście daje coraz więcej możliwości zakładania podsłuchów. Są one coraz lepiej dostępne nie tylko dla organów ścigania czy branży detektywistycznej, ale dla każdego człowieka. Montaż urządzeń detektywistycznych nie wymaga dużych umiejętności.

Z drugiej strony nie brakuje urządzeń pozwalających na wykrywanie podsłuchów radiowych. Warto wiedzieć, jak uniknąć inwigilacji w murach własnego domu.

Przegląd podsłuchów radiowych

Zasadniczo podsłuchy radiowe można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę emitowany sygnał. Są to urządzenia podsłuchowe z sygnałem AM, FM, WFM, GSM, UHF oraz UKF. Podsłuchy te z powodzeniem można wykorzystywać przy krótkotrwałym pozyskiwaniu informacji z niedużej odległości.

Podsłuch radiowy może być dostrojony na różne częstotliwości fal radiowych, zwykle około 115 lub 433 MHz. Wraz z podsłuchem powinno się dysponować odbiornikiem pozwalający na prowadzenie nasłuchu, który musi być dostrojony na taką samą częstotliwość.

Jak wykryć podsłuch radiowy?

Powszechna dostępność podsłuchów radiowych sprawia, że właściwie każdy może być podsłuchiwany. Można się przed tym chronić z wykorzystaniem wykrywaczy takich urządzeń. Istnieje wiele sprzętów zdolnych do wykrywania tzw. pluskiew. Najbardziej powszechną grupę urządzeń wykrywających podsłuchy są te, które umożliwiają zidentyfikowanie sygnału radiowego. W zależności jednak od tego, jaką czułość ma nadajnik, można za ich pomocą wykrywać podsłuchy znajdujące się nawet kilka metrów od danej osoby.

Odnajdywanie podsłuchów polega na wykorzystaniu m.in. urządzeń wykrywających, które pozwalają nie tylko wykryć, że w danym pomieszczeniu jest pluskwa radiowa, ale i zlokalizować ją. W zależności od wybranego wykrywacza, może on lokalizować podsłuchy radiowe nadające różne sygnały, np. FM, VHF, UHF i inne. Wykrywacze podsłuchów dzielą się na profesjonalne i amatorskie.

Zlecenie wykrycia podsłuchów

Wykrywanie podsłuchów na zlecenie to domena firm z urządzeniami szpiegowskimi i biur detektywistycznych. Dzięki takim usługom mogą oni zabezpieczyć ważne spotkania biznesowe czy polityczne, jak i po prostu udaremnić inwigilację w domu prywatnym. Takie firmy dysponują na ogół profesjonalnymi wykrywaczami podsłuchów radiowych, które przechwytują sygnał nadajnika i potrafią namierzyć lokalizację jego źródła z ogromną dokładnością – nawet do kilku centymetrów.

Samodzielne wykrycie podsłuchów

Do samodzielnego odnajdywania pluskiew podsłuchowych można wykorzystać amatorskie wykrywacze. Najprostsze z nich to mierniki siły pola elektromagnetycznego, tworzonego przez nadajnik podsłuchu. Takie wykrywacze są tanie i łatwo dostępne. Wystarczy włączyć je, wysunąć ich antenę lub dokręcić dołączoną do zestawu antenkę. Później nastawia się wykrywacz na możliwie najmniejszą czułość wykrywania i zbliża do miejsc, gdzie potencjalnie może znajdować się nadajnik radiowy. Wykrywacz działa mniej więcej z odległości 1 metra. Zapalenie się diod lub sygnał dźwiękowy oraz wibracje poinformują użytkownika o wykryciu podsłuchu.

Co zrobić po wykryciu podsłuchu?

Jak powinna zachować się osoba, która rzeczywiście wykryje podsłuch w swoim otoczeniu? Może zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze może zgłosić ten fakt na policji. To bardzo rozsądne postępowanie, bez względu na rodzaj podsłuchu. Jeśli tylko zdobędzie dowody na szpiegowanie, wówczas wystarczy złożyć zawiadomienie na komisariacie policji. Służby zajmą się sprawą, zlokalizują osobę, która podsłuchuje i wyśledzą ją. W świetle polskiego prawa podsłuchy są po prostu nielegalne, dlatego osoba podsłuchująca musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi swojego działania.

Alternatywą jest zagłuszanie możliwych podsłuchów – tych potencjalnych lub znalezionych za pomocą wykrywacza. Do zagłuszania nadajników radiowych służą np. generatory białego szumu, czyli dźwięku o odpowiedniej częstotliwości, który skutecznie zniekształca nagranie, jakie wykonuje podsłuch. 

Czytaj także:

Gdzie umieścić podsłuch GSM? 

Gdzie kupić wykrywacz podsłuchów? 

Leave a Reply