Jak działają lokalizatory GPS?

Posted by      04/08/2020 15:26:52    Comments 0
Jak działają lokalizatory GPS?

System GPS jest wykorzystywany przez miliony ludzi na całym świecie m.in. we wszelkiego rodzaju nawigacjach. GPS jest podstawą działania lokalizatorów, które mogą pokazać nam, gdzie znajduje się nadajnik GPS zamontowany w nawigacji czy w dowolnym, innym urządzeniu. Jak działają lokalizatory GPS pod względem technicznym i praktycznym?

GPS - Global Positioning System

Pierwotnie system GPS, czyli Global Positioning System został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na potrzeby wojska. To w istocie system nawigacji satelitarnej, który obejmuje całą kulę ziemską. Składa się z segmentu kosmicznego, w ramach którego wokół Ziemi orbituje 31 satelitów na średniej orbicie okołoziemskiej, segmentu naziemnego, czyli stacjach kontrolnych i monitorujących na Ziemi oraz trzeciego komponentu – segmentu użytkownika, który jest odbiorcą sygnału. Podstawowym celem działania systemu GPS jest dostarczanie informacji o położeniu ludzi i obiektów oraz ułatwienie nawigacji w terenie. Jak działa GPS w praktyce?

Wszelkie lokalizatory GPS, w tym lokalizator GPS do samochodu, działają w podobny sposób. Wbrew pozorom niczego nie wysyłają do satelitów, a jedynie odbierają od nich tzw. znaczniki czasu. Na ich podstawie są w stanie obliczyć swoją pozycję na Ziemi.

Od kiedy istnieje GPS?

Historia wynalezienia systemu GPS sięga lat 70. XX wieku, kiedy to Departament Obrony USA na bazie istniejącego systemu Transit i satelitów serii TIMATION rozpoczął pracę nad systemem NAVSTAR GPS. Dziś system GPS jest dostępny dla każdego, kto dysponuje odpowiednimi urządzeniami.

Za początek powstania systemu nawigacji satelitarnych uznaje się moment, w którym w 1957 naukowcy z John Hopkins University w Baltimore w USA wykorzystali sygnały radiowe nadawane przez radzieckiego satelitę Sputnik I i wykazali możliwość wykorzystania do nawigacji sztucznych satelitów.

Dopiero później powstał amerykański system Transit – SATNAV, który stworzono na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Celem jego istnienia było wsparcie działania żołnierzy z marynarki wojennej USA. W 1964 roku ogłoszono jego zdolność operacyjną, a w 1967 roku system udostępniono również do celów cywilnych. Jego podstawą było sześć satelitów okrążających naszą planetę, nadających sygnał na częstotliwościach 150 MHz i 400 MHz, zaś do określenia pozycji używano efektu Dopplera. System nie zapewniał wówczas pokrycia całego obszaru Ziemi, dlatego rozpoczęto prace nad kolejnym.

W podobnym okresie w Związku Radzieckim zbudowano system Cykada, odpowiednik amerykańskiego Transita. Na bazie obu rozwiązań USA rozpoczęło program TIMATION Marynarki Wojennej w 1968 roku oraz program 621 B Wojsk Powietrznych USA.

Zasadniczo w 1973 roku rozpoczęto projekt DNSS – Defense Navigation Satellite System, który był koordynowany przez Ministerstwo Obrony USA. W grudniu tego samego roku wdrożono pierwszą fazę projektową, która pozwoliła na powstanie systemu GPS – NAVSTAR. Stopniowo system ten na początku lat 80. XX wieku był udostępniany autoryzowanym użytkownikom wojskowym w wersji Precision Positioning Services z błędem w lokalizacji poziomej wynoszącym poniżej 10 m.

Jak zagłuszyć GPS?

GPS można zagłuszyć z wykorzystaniem odpowiednich zagłuszaczy sygnału. To urządzenia, które emitują fale radiowe i zakłócają przynajmniej jedną z częstotliwości pracy sygnału lokalizatora i satelity. Dzięki temu można skutecznie zakłócić nadawanie.  Jako zagłuszacz GPS można wykorzystać nawet folię aluminiową, którą należy owinąć nadajnik.

Zagłuszacze GPS charakteryzują się różną mocą sygnału i odmiennym zakresem częstotliwości. Najczęściej można zakłócić 3-4 pasma, ale są i takie, które zakłócają do 16 częstotliwości, nie tylko GPS, ale i GSM, LTE czy 3G. Trzeba pamiętać, że sygnał GPS nadawany przez satelity z orbity okołoziemskiej dociera do Ziemi i jest już dosyć słaby, dlatego wystarczy urządzenie z odpowiednią częstotliwością z mocą 2 watów, by móc skutecznie zagłuszać w promieniu kilku metrów lokalizator GPS. Sklep z urządzeniami detektywistycznymi, taki jak nasz, umożliwia zakup takiego sprzętu w atrakcyjnej cenie.  

Wykorzystanie systemu GPS

Od chwili, gdy system GPS wykorzystywany był tylko dla wojskowych różnych sił zbrojnych w Stanach Zjednoczonych, minęło dużo czasu i dziś wiele różnych branż, jak i osób prywatnych korzysta z tego samego rozwiązania.

GPS do samochodu

Standardową formą wykorzystywania lokalizatora satelitarnego jest wskazywanie właściwej drogi dotarcia do celu. Nawigacje satelitarne korzystają z sygnałów GPS i są powszechnie stosowane. GPS w samochodzie to już standard w nowych pojazdach.

Jednocześnie jednak taki nadajnik może pełnić w samochodzie zupełnie inną rolę i posłużyć do śledzenia auta. To jedna z form zabezpieczenia przed kradzieżą – nawet jeśli pojazd zniknie ze swojego miejsca parkingowego, dzięki lokalizatorowi będzie można go łatwo wyśledzić.

Wielu przedsiębiorców korzysta z GPS w samochodzie do śledzenia aut firmowych. W tym celu instaluje się w pojeździe monitoring GPS. Można za jego pomocą sprawdzić, czy pracownik wykorzystuje go zgodnie z przeznaczeniem, czy też używa do zupełnie prywatnych podróży, czego zwykle nie powinien robić.

Lokalizator GPS dla psa

Mikro lokalizator GPS wmontowany w przywieszkę do obroży psa ułatwi znalezienie pupila, jeśli ten padnie łupem złodziei czy też wówczas, gdy zerwie się ze smyczy podczas spaceru. GPS dla psa lub kota ułatwi znalezienie czworonoga w lesie, na łące czy w parku. Zwykle taki nadajnik jest wodoodporny i dyskretny. Nie obciąża psa, ale daje mu bezpieczeństwo.

GPS dla dziecka

Częstym sposobem na wykorzystanie lokalizatora GPS jest wyposażenie dziecka w stosowny nadajnik. Może być on częścią smartwatcha czy smartbanda albo niepozornego breloczka, który umieszcza się w plecaku czy w torbie pociechy. Wówczas lokalizator będzie elementem rozszerzonego monitoringu dziecka. W ten sposób rodzic lepiej zadba o jego bezpieczeństwo, kiedy pociecha będzie już na tyle duża, by na przykład mogła iść na plac zabaw czy na boisko.

Branża detektywistyczna

Szerokie zastosowanie lokalizatorów GPS znalazła branża detektywistyczna. Mikro lokalizatory są podrzucane śledzonym osobom dla szybkiego ustalenia ich położenia. Te niepozorne urządzenia ułatwiają prowadzenie działalności operacyjnej przez detektywów.

Czytaj także:

Jak działa lokalizator telefonów komórkowych? 

Gdzie umieścić podsłuch GSM? 

Leave a Reply