Najlepsze kamery przewodowe

Posted by      04/08/2020 15:13:17    Comments 0
Najlepsze kamery przewodowe

Rejestrowanie obrazu z dźwiękiem lub bez wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. To kamery, które mogą działać na wiele różnych sposobów. W praktyce szpiegowskiej wykorzystywane są przy tym ukryte kamery. Do różnych zastosowań nadają się kamery przewodowe. Jakie są najlepsze z nich?

Kamery przewodowe a bezprzewodowe

Podstawowa różnica pomiędzy kamerą stacjonarną, przewodową, a kamerą bezprzewodową tkwi w tym, że do zasilania kamery przewodowej potrzebny jest przewód zasilający. Natomiast urządzenia bezprzewodowe go nie potrzebują. Dostępne są również hybrydowe rozwiązania, jak kamerka z akumulatorem z opcją stałego zasilania. Jeśli jest taka możliwość, można wykorzystać przewód do kamery z zasilaniem, a jeśli nie można jej podłączyć do źródła prądu, to może działać w oparciu na zasilaniu akumulatorowym.

Bezprzewodowe kamery można zamontować w dowolnym miejscu, w plenerze, wszędzie tam, gdzie w pobliżu nie ma gniazdka elektrycznego albo z różnych względów użytkownik nie chce, by okablowanie monitoringu wideo było widoczne.

Przy zakupie kamery przewodowej trzeba wiedzieć, gdzie będzie ona zamontowana, ponieważ to determinuje np. wybór kabla zasilającego urządzenie. To z jednej strony ograniczenie, ale z drugiej kamera przewodowa będzie zdolna pracować w trybie ciągłym, bez obaw o to, że w kluczowym momencie skończy się jej bateria czy wyczerpie akumulator. Kamery bezprzewodowe mają zwykle ograniczony zasięg – do kilku czy kilkudziesięciu metrów.

Kiedy użyć kamer przewodowych?

Istnieje wiele sytuacji, w których jak najbardziej uzasadnione, a nawet pożądane będzie wykorzystywanie kamer przewodowych. Zapewnią one solidny monitoring całego domu i przestrzeni wokół niego, ale też takie kamery zewnętrzne przewodowe można zainstalować choćby na elewacji budynków produkcyjnych i przemysłowych. Kamery do monitoringu zewnętrznego podłączyć można do gniazdka elektrycznego na elewacji lub przeprowadzić przewód do kamery z zasilaniem przez luki w oknach i innych miejscach muru. W przypadku transmisji kablowej niewątpliwą zaletą takich kamer przewodowych jest to, że są pewne i korzystają ze stabilnego sygnału. Dopóki kabel nie zostanie fizycznie uszkodzony, to ani pogoda, ani kwestie termiczne nie będą miały wpływu na jakość uzyskiwanego sygnału.

Mini kamery przewodowe mogą być instalowane w obudowie komputerów. Będą wówczas pełniły funkcję kamerki do komputera, która posłuży nie tylko do ukrytego, dyskretnego monitoringu, ale przede wszystkim do transmisji online i korzystania z komunikatorów wideo przez Internet.

Najpopularniejsze kamery przewodowe

Istnieje co najmniej kilka kamer przewodowych, jakie można zastosować przy monitoringu domowym i firmowym. Poniżej przedstawiamy dwa najpopularniejsze typy: kamery IP oraz kamery IR.

Kamery IP

Wśród kamer przewodowych szczególne miejsce zajmują kamery IP, które pozwalają na nowoczesne i sprawne zbudowanie systemu monitoringu pomieszczeń i obszarów na zewnątrz budynków. Kamera IP przypomina standardową kamerę analogową, która po prostu rejestruje obraz w czasie rzeczywistym. Jednakże kamery IP korzystają jednocześnie z sieci lokalnych i globalnych do przesyłania pakietów danych, w skład których wchodzi właśnie obraz lub obraz z dźwiękiem.

Wykorzystanie sieci internetowej jest właściwe dla kamer IP. Dzięki nim operator takiego urządzenia jest w stanie uzyskać dostęp do obrazu w dowolnym miejscu, które zapewnia dostęp do sieci. Może więc sterować kamerą i przeglądać obraz wideo, nagrywać go, archiwizować i wysyłać w inne miejsce przez internet. Kamery IP są zintegrowane z web serwerami, dlatego jednocześnie rejestrują obraz i przesyłają go w formie pakietów danych z wykorzystaniem sieci.

Każda kamera tego typu ma swój własny adres IP, dlatego istnieje możliwość jej zdalnej, indywidualnej konfiguracji. Jaki przewód do monitoringu z kamerami IP będzie odpowiedni? Urządzenie może być zasilane z wykorzystaniem zasilaczy 12VDC lub PoE.

Kamery IR

Zupełnie inny charakter mają kamery IR, które wykorzystywane są w skutecznym monitoringu wizyjnym. Pozwalają one na prowadzenie obserwacji przez 24 godziny na dobę, zarówno w dzień, jak i w nocy. Kamery IR wyposażone są w oświetlacze podczerwieni, czyli urządzenia elektroniczne, które służą do generowania silnych wiązek światła podczerwonego. Ich zadaniem jest oświetlanie obszaru obserwacji po zmroku. Oświetlacz IR emituje światło o zakresie fal, które pozostają niewidzialne dla oka człowieka, ale docierają do monitorowanych obiektów, powodując ich widoczność, nawet przy całkowitych ciemnościach. Zastosowanie kamer IR umożliwia monitoring w nocy z zachowaniem pełnej dyskrecji.

Przy wyborze kamer IR trzeba brać pod uwagę nie tylko to, czy są to urządzenia przewodowe czy bezprzewodowe, ale na to, jaki mają zasięg. Powszechnie stosowane urządzenia monitorujące IR pozwalają na nagrywanie obiektów w ciemności, które znajdują się w odległości od 25 do nawet 60 m. Profesjonalne kamery IR, zwykle przewodowe, umożliwią z kolei jeszcze większy zasięg emisji światła podczerwonego, ale kosztują znacznie więcej od standardowych sprzętów tego typu.

Korzystając z kamer przewodowych i bezprzewodowych, należy uważać na to, by obraz nagrywany przez nie był stały. Osoby, które będą chciały zlikwidować monitoring, choćby czasowo, mogą wykorzystać do tego celu zakłócacz kamer przewodowych i bezprzewodowych. Po nakierowaniu takiego urządzenia na kamerę i jego uruchomieniu powoduje on zatrzymanie kamery na ostatniej rejestrowanej klatce.

Czytaj także:

Samodzielny montaż monitoringu – o czym pamiętać?

Czym charakteryzuje się dobra kamera szpiegowska

Leave a Reply