Samodzielny montaż monitoringu – o czym pamiętać?

Posted by      03/23/2020 11:05:25    Comments 0
Samodzielny montaż monitoringu – o czym pamiętać?

Skuteczna ochrona swojego majątku – domu czy mieszkania jest dzisiaj o tyle prostsza, że można zastosować w tym przypadku nowoczesne urządzenia w ramach domowego monitoringu. Można je samodzielnie zamontować. Jak się do tego zabrać i co warto wiedzieć?

Co powinno się wiedzieć przed montażem monitoringu?

Stworzenie systemu monitoringu domu nie musi oznaczać zamówienia usługi montażowej w wyspecjalizowanej firmie. Niekoniecznie trzeba przy tym zainwestować w profesjonalny system kamer monitorujących, jednostkę centralną i w zatrudnienie firmy ochroniarskiej. 

Można przeprowadzić samodzielnie montaż monitoringu i skonfigurować taki system, bazując na zestawach przeznaczonych do samodzielnej instalacji. Innym rozwiązaniem jest dobór oddzielnie różnych elementów potrzebnych do monitoringu domu czy mieszkania. Zanim przystąpi się do takiego działania, najlepiej przemyśleć, czego oczekuje się od monitoringu?

Kiedy zdecydować się na monitoring?

Czy kamera w domu to rzeczywiście konieczność czy zbytek? Kiedy warto zdecydować się na montaż monitoringu domowego? Istnieje wiele takich sytuacji, które będą to jak najbardziej uzasadniać. Monitoring w mieszkaniu w pierwszej kolejności ma być elementem ochrony przed złodziejami. Gdy właściciel domu czy mieszkania z różnych względów obawia się rabunku, może założyć u siebie monitoring. Czasem kamera w domu czy nawet atrapa kamery staje się wystarczającym „straszakiem” na złodziei.

Monitoring mieszkania z pewnością przydać się może, gdy w domu są dzieci, dla których rodzice zatrudniają opiekunkę. Mogą oni dzięki kamerom do monitoringu zobaczyć, czy niania dobrze zajmuje się ich dzieckiem i nie dzieje się mu żadna krzywda. Odpowiednio dobrany monitoring w mieszkaniu zapewni spokój ducha rodzicom, ale i przyda się w momencie, gdy w domu zatrudniona jest pomoc domowa, która wykonuje swoją pracę pod nieobecność domowników. Kamery do monitoringu pozwolą na sprawowanie stałej kontroli nad swoim majątkiem i nad tym, czy gosposia wykonuje pracę w sposób należyty. Nagrania monitoringu mogą być niezbitym dowodem na to, czy np. osoba pracująca w danym domu nie dokonała kradzieży czy zniszczenia mienia.

Kolejnym powodem, który może uzasadniać założenie monitoringu w domu jest chęć ochrony swojego ogrodu, garażu czy pomieszczeń gospodarczych na posesji przed wybrykami chuligańskimi, czy przed działalnością dzikich zwierząt. Monitoring pozwoli wykryć na przykład, jaką drogą przedostają się na posesję kuny leśne, które mogą wyrządzić wiele szkód.

Koszt montażu monitoringu

 Wiele osób zastanawiać się może, czy stać ich na monitoring domu? Cena takiego systemu, który instalowany jest samodzielnie, wcale nie musi być wygórowana. Ile kosztuje montaż kamer? Cennik takich urządzeń wskazuje, że pojedyncze urządzenie można kupić już za nieco ponad 100 zł za sztukę.

Jak zamontować monitoring?

W zależności od tego, czy zamontowana ma być kamera do monitoringu zewnętrznego czy kilka kamer – zewnętrznych lub wewnętrznych, inaczej będzie montowany cały system. Pojedyncza kamera może pracować w oparciu o sieć Wi-Fi, pozwalającą na bezprzewodowe połączenie się z komputerem czy smartfonem i przekazywanie w ten sposób obrazu z monitorowanej przestrzeni – na zewnątrz lub wewnątrz domu bądź mieszkania.

Przy większej liczbie kamer trzeba najpierw przygotować plan ich rozmieszczenia. Najlepiej, aby kamery do domu były umieszczone w taki sposób, aby objęty możliwie jak największy obszar, ze szczególnym uwzględnieniem okien i drzwi, zaś na zewnątrz – furtki wejściowej, bramy, placu zabaw, garażu i budynków gospodarczych. Nie ma konieczności, aby kamery monitoringu obejmowały 100 proc. powierzchni, ale należy je rozmieścić tak, by uniemożliwić ewentualnym złodziejom przedostanie się do domu bez zarejestrowania ich w pamięci kamery.

Warto zwrócić uwagę na sposób montażu kamer oraz ich zasilanie – bateryjne czy z sieci. Na zewnątrz z kolei trzeba wybrać kamery z obudowami wodoszczelnymi.

Gdzie można założyć monitoring?

We wnętrzu domu lub mieszkania, albo na zewnątrz – w takich miejscach można i warto zainstalować kamery w ramach domowego monitoringu. Powinny one znaleźć się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko włamania albo gdzie może dojść do uszkodzenia mienia o znacznej wartości w wyniku działania osób trzecich lub zwierząt. Dosłownie wszędzie i to w dyskretny sposób można zainstalować mini kamerę Wi-Fi na wysięgniku, która zapewni podgląd na żywo z dowolnego miejsca na świecie.

Jaki monitoring wybrać?

Można zdecydować się na kamery do monitoringu zewnętrznego lub wewnętrznego. Popularne są przy tym kamery IP, których kilka sztuk można rozmieścić w swoim domu i poza nim. Kamery IP są łatwe w obsłudze i mają stosunkowo niewielkie rozmiary. W sprzedaży są modele bezprzewodowe, które łączą się z siecią przez protokół Wi-Fi oraz tradycyjne kamery przewodowe wyposażone w kabel Ethernet do sieci lub USB. To wygodne rozwiązanie, pozwalające na śledzenie obrazu z monitoringu, nawet z kilku kamer do domu w aplikacji na smartfonie lub na komputerze.

Gdzie kupić kamery do monitoringu?

Kamery służące do monitoringu domowego można kupić w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Najlepiej wybrać takiego dostawcę, który będzie oferował szeroki zakres różnego rodzaju modeli urządzeń i doradzi, jakie sprzęty towarzyszące wybrać, by stworzyć kompleksowy system monitoringu w swoim domu i samodzielnie zamontować kamery.

Jak skonfigurować monitoring?

 Kiedy już wszystkie kamery monitoringu zostaną zainstalowane w wyznaczonych do tego miejscach, pozostaje konfiguracja monitoringu. Trzeba zadecydować między innymi o tym, jak będzie odtwarzany i zapisywany obraz z kamer? Dobrze by było, aby kamera zapisywała obraz na karcie pamięci albo na dysku wirtualnym. W ramach konfiguracji można po zapełnieniu karty pamięci nakazać, by kamera nadpisywała stare nagrania, co umożliwi prowadzenie ciągłej obserwacji. W czasie rzeczywistym obraz z monitoringu może być przekazywany np. na smartfona do odpowiedniej aplikacji – dedykowanej lub dostępnej bezpłatnie w sklepach App Store czy Google Play.

Czytaj także:

Przegląd minikamer w 2020 r.

Najlepsze kamery przewodowe

Leave a Reply