Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Przegląd wykrywaczy minikamer w 2020 r.

Posted by      03/23/2020 11:18:29    Comments 0
Przegląd wykrywaczy minikamer w 2020 r.

Urządzenia służące do monitorowania pomieszczeń i nie tylko mogą mieć zminiaturyzowane wymiary. Powoduje to, że każdy może zostać nagrany i podejrzany, nawet o tym nie wiedząc. Jak wykryć minikamerę w swoim otoczeniu? Posłużyć może do tego wykrywacz minikamer.

Jak wykryć minikamerę?

Miniaturyzacja urządzeń szpiegowskich stała się już rzeczywistością. Kamera ukryta może być w okularach, w długopisie szpiegowskim czy w guziku marynarki. Podobnie w przypadku podsłuchów, które można umieścić w takich miejscach i rzeczach, że na pewno nie będą one widoczne gołym okiem. Jeśli ktoś podejrzewa, że w jego firmie czy nawet w domu mogą znajdować się kamery ukryte albo obawia się takiej sytuacji podczas ważnych, poufnych spotkań firmowych i negocjacji, może sprawdzić to dzięki wykrywaczom mini kamer.

Przy użyciu specjalnych detektorów można skutecznie odnajdywać urządzenia szpiegujące. Istnieją wykrywacze kamer i podsłuchów, zdolne do wykrywania lokalizatorów GPS czy też mini kamer. Sprawdzają się one przy skanowaniu pod kątem umieszczenia kamer ukrytych samochodów, biur, sal konferencyjnych, restauracji, czy pomieszczeń domowych.

Wykrycie kamery jest możliwe poprzez detekcję otoczenia przez wykrywacz. Kiedy urządzenie wykryje kamerę, sygnalizuje dźwiękowo i akustycznie. Niektóre modele mają jeszcze sygnał wibracyjny. Wykrywacze mogą wskazywać zarówno mini kamery bezprzewodowe, jak i mini kamery szpiegowskie przewodowe.

Czy da się wykryć każdą kamerę?

Mini kamery mogą być wszędzie. Takie urządzenia szpiegowskie instalowane są w przedmiotach noszonych przez ludzi na co dzień, jak okulary, zegarki, długopisy i guziki w marynarkach i innych częściach odzieży. Zminiaturyzowaną kamerę można ukryć w butelce z wodą mineralną, w kubku na kawę, w urządzeniach technicznych, które zwykle są w pomieszczeniach, np. czujniki ruchu i czujniki dymu. Niewykluczone, że kamerka ukryta jest w ładowarce, myszce do komputera, czy w power bankach i pilotach sterujących różnymi urządzeniami.

Słowem, mini kamery mogą śledzić ludzi wszędzie i to w sposób niepostrzeżony. Na szczęście zdecydowaną większość takich kamer można wykryć.

Jaką technologię wykorzystują wykrywacze kamer?

Większość dostępnych na rynku wykrywaczy korzysta przy tym ze wbudowanej soczewki IR. Polega to na tym, że wysłana i odbita od matrycy kamery wiązka lasera ulega spolaryzowaniu powodując przy tym wyraźnie widoczne, pulsujące czerwone światło lasera, które odbijane jest od powierzchni obiektywu ukrytej kamery.

Inne wykrywacze mogą korzystać z technologii pozwalającej na wykrywanie emisji podczerwieni. Wykrywają one fale radiowe w częstotliwości 1 MHz – 6.5 GHz, w tym nadajniki GPS. Należy mieć świadomość, że takie detektory nie wykrywają kamer ukrytych, ale właściwie sygnał, jakie nadają, a przecież kamera wcale nie musi nadawać sygnału bezprzewodowo. Jeśli jest to sygnał przewodowy, to skanowanie radiowe nie będzie skutecznie wykrywało mini kamer ukrytych.

Dobrej jakości wykrywacze kamer bazują na analizie widma elektromagnetycznego i inspekcji fizycznej, w połączeniu z detekcją złącz nieliniowych, czyli w uproszczeniu wyszukiwać włączone i wyłączone urządzenia elektroniczne. Powinny wykrywać częstotliwości w jak największym zakresie, nawet od 0 do 10 GHz. Wyposażone w dwie anteny – dookólną i kierunkową wykrywacze kamer służą do detekcji źródeł analogowych i cyfrowych. Są profesjonalnym narzędziem do profesjonalnego odnajdywania ukrytych kamer.

Najpopularniejsze modele wykrywaczy minikamer

Minikamery można wykrywać na wiele różnych sposobów. Są nawet aplikacje, które teoretycznie przynajmniej na to pozwalają, ale nie do końca są one skuteczne. Aplikacje korzystają bowiem ze wbudowanego w telefon magnetometru, aby wykrywać promieniowanie charakterystyczne dla kamer, ale po uruchomieniu danej aplikacji trzeba po prostu fizycznie zbliżać swojego smartfona do różnych podejrzanych przedmiotów i czekać, czy owe promieniowanie zostanie wykryte. Wówczas pojawi się alert dźwiękowy, wskazujący miejsce ukrycia kamery. Aplikacja okazuje się bezużyteczna, jeśli telefon nie ma magnetometru na swoim wyposażeniu.

Znacznie lepiej jest skorzystać z profesjonalnych i półprofesjonalnych wykrywaczy kamer, takich jak dwa poniższe.

Profesjonalne wykrywacze serii PROTECT 2000

Wykrywacz WiFi z serii PROTECT 2000 jest w pełni profesjonalnym i niezawodnym wykrywaczem i lokalizatorem potencjalnych urządzeń służących do podsłuchu, jak i mini kamer szpiegowskich, czy też telefonów korzystających z bezprzewodowej łączności w sieciach GSM, WiFi czy WiMax. Wykrywa także urządzenia szpiegowskie wykorzystujący technologię Bluetooth. Urządzenie filtruje sygnały w różnych kanałach, tłumione są przy tym wszystkie częstotliwości spoza specyficznego zakresu, dzięki filtrowi typu SAW. Detektory z tej serii mogą wykryć transmisję z odległości nawet 10 metrów. Wykrywają nawet do 6 typów sygnałów jednocześnie.

Wykrywacz z serii RAKSA

Popularne wykrywacze mini kamer typu RAKSA, m.in. detektor RAKSA-120, pozwalają na skanowanie i analizę analogowych i cyfrowych sygnałów radiowych w dużym zakresie, od 40 MHz do 3,8 GHz. Urządzenie analizuje przy tym rodzaj wykrytej transmisji, dlatego może zdefiniować dla użytkownika rodzaj sygnału, z jakim w danej chwili ma on do czynienia – telefon, nadajnik GPS, podsłuch radiowy, ukryta kamera i inne. Czytaj także:

Podsłuchy radiowe i ich przydatność

Podsłuch w telefonie i jego wykorzystanie

Leave a Reply