Nietypowe zastosowania fotopułapki

Posted by      03/23/2020 10:25:25    Comments 0
Nietypowe zastosowania fotopułapki

Dziewicze piękno dzikiej natury można podziwiać nie tylko w filmach dokumentalnych. Można je odkrywać samodzielnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tym fotopułapek. Jak działają i gdzie można je zastosować?

Co to jest fotopułapka?

Fotopułapka to urządzenie, które najczęściej wykorzystywane jest w warunkach leśnych. Można powiedzieć, że jest to kamera leśna, która ma odpowiedni kamuflaż, pozwalający jej wtopić się w otoczenie na tyle, że staje się niemal niewidoczna dla ludzi i zwierząt. W istocie fotopułapka jest kamerą lub cyfrowym aparatem fotograficznym, połączoną z czujnikiem ruchu, takim samym jak te wykorzystywane w systemach oświetlenia czy alarmowych. Jak działa fotopułapka?

Zasady działania fotopułapki

Po zamontowaniu np. na drzewie czy na innym obiekcie fotopułapki, urządzenie wprowadzane jest automatycznie w stan  uśpienia, w którym pozostaje aż do chwili zidentyfikowania ruchu w polu widzenia. Odpowiada za to czujnik, na przykład taki, który wykorzystuje niewidoczne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone – IR. Zastosowanie fotokomórki na podczerwień pozwala na szybkie i trafne zidentyfikowanie ruchu przez fotopułapkę.

Kiedy w jej pobliżu pojawi się na przykład jakieś zwierzę, jest ono wykrywane przez czujnik ruchu, a następnie kamera leśna zaczyna robić zdjęcia lub nagrywać film wideo. W zależności od modelu, kamery leśne mogą w jednym czasie zapisywać poszczególne klatki filmu jako zdjęcia oraz sam film. Zaawansowane modele wysyłają obraz SMS-em lub e-mailem na zaprogramowany przez użytkownika numer lub adres poczty elektronicznej.

Fotopułapka wykorzystywana jest do rejestracji obrazu w lasach zarówno w nocy, jak i w dzień, aby móc zarejestrować zachowanie zwierząt w danym środowisku.

Co aktywuje fotopułapkę?

W większości przypadków fotopułapki aktywowane są do pracy, czyli nagrywania filmów i robienia zdjęć przy detekcji ruchu. Niektóre modele kamer leśnych mają możliwość ręcznego włączania nagrywania. Detektor ruchu może działać w fotopułapce na podczerwień, a długość diod podczerwonych wynosi 940 nm, jak w kamerze leśnej - fotopułapce. Diody nie są widoczne dla ludzkiego oka. Ważne, aby fotopułapka jak najszybciej reagowała na ruch. Najlepsze modele aktywują się do pracy po wykryciu aktywności w czasie 0,4 sekundy.

Pozostaje jeszcze kwestia zasilania fotopułapki. Kamery w lasach zazwyczaj nie można podłączyć do stałego źródła zasilania, więc pozostaje bateria. Dzięki bateriom fotokomórka będzie miała zapewnioną pracę przez kilka godzin, a dla oszczędności energii warto zastosować taką fotopułapkę, która będzie wyłączała się przy braku detekcji ruchu. Ciekawym pomysłem może być zastosowanie w kamerach leśnych ogniw słonecznych, które zapewnią bezproblemowe i bezkosztowe zasilanie.

Gdzie używa się fotopułapki?

Jakie jest podstawowe zastosowanie fotokomórki? Przede wszystkim fotopułapka wykorzystywana jest do obserwacji dzikiej przyrody w lasach czy na polach. Jednak są i inne sposoby zastosowania w praktyce kamer leśnych.

Obserwacja dzikich zwierząt

Zasadniczo fotopułapka jest stosowana przez leśników i miłośników dzikiej natury. Pomaga ona w doglądaniu nęcisk, czy prowadzeniu badań behawioralnych zwierząt. Leśny monitoring pozwoli obserwować zwierzynę, sprawdzać liczebność stada oraz cieszyć się widokiem zwierząt w ich naturalnym środowisku. Przyrodnicy mogą ocenić populację poszczególnych gatunków.

Monitoring zwierząt w domu

Kolejnym sposobem na to, jak można zastosować fotopułapki jest ich używanie w warunkach domowych czy w swoim ogrodzie. W ten sposób można prowadzić monitoring zwierząt domowych. Możemy sprawdzić, jak zachowuje się i co robi nasz pies, kiedy idziemy do pracy, albo wykryć, kto niszczy kable samochodowe w garażu. Być może to kuna zakrada się pod osłoną nocy do pomieszczeń gospodarczych w domu i powoduje straty. Dzięki fotopułapce można podejrzeć wszelkie zwierzęta w domu i na posesji, i zobaczyć co właściwie robią.

Ochrona przed złodziejami

Fotopułapki wykorzystywane są nie tylko do obserwacji zwierzyny, ale również do monitorowania stawów hodowlanych czy składów drewna, które często stają się obiektem działania kłusowników i złodziei. Kamera nocna zarejestrować może również osoby, które pod osłoną mroku przyjeżdżają do lasu po to, by wywieźć śmieci i pozostawić je w miejscu kompletnie do tego nieprzeznaczonym. Fotopułapka na parkingu, umieszczona w dyskretnym miejscu, pozwoli na zidentyfikowanie złodziei samochodów.

Bywa, że kamery leśne montowane są na działkach letniskowych, na terenie ogródków działkowych czy na placach budowy, w sadach i ogrodach – wszędzie tam, gdzie właściciel obawia się kradzieży czy aktów wandalizmu. Fotopułapka aktywuje się, jeśli na danym terenie wykryje ruch. Łatwiej wówczas monitorować swoje mienie i ewentualnie zarejestrować przestępstwo.

W miastach również można zauważyć gdzieniegdzie fotopułapki z gsm, które pozwalają na walkę z wandalami, którzy umieszczają na różnych obiektach i budynkach mieszkalnych swoje malunki – graffiti. Właściciele posesji zyskują dowody na to, kto zniszczył ich elewację.

Czytaj także:

Fotopułapka – jaka będzie najlepsza? 

Kamera do obserwacji zwierząt

Leave a Reply