Top 5 gadżetów dla detektywa

Posted by      04/08/2020 14:37:13    Comments 0
Top 5 gadżetów dla detektywa

Detektyw z fajką i lupą to stereotyp, który powstał na bazie wizerunku kreowanego na wzór legendarnego detektywa Sherlocka Holmesa. Współczesny przedstawiciel tego zawodu korzysta z przeróżnych zdobyczy techniki, by gromadzić dowody w prowadzonych sprawach. Jakie są najważniejsze gadżety dla detektywa?

Kim jest detektyw?

Profesja detektywa jest w odmienny sposób definiowana w Polsce i na świecie. W kraju przyjęło się, że jest nim prywatny śledczy, czyli cywil, który świadczy usługi za opłatą dla klientów. Detektyw prowadzi śledztwo i przy użyciu odpowiednich środków gromadzi dowody na potwierdzenie lub zaprzeczenie przyjętej tezy. Nie ma nic wspólnego z organami śledczymi z policji.

Jednak poza Polską słowo detektyw ma wielorakie znaczenie. To tytuł czy stopień w policji, przysługujący niejednokrotnie wszystkim służącym w pionie dochodzeniowo-śledczym. W niektórych krajach wymagane jest do tytułowania danego policjanta detektywem zdanie specjalnego testu lub odbycie szkolenia w akademii policyjnej i zdobycie wymaganego doświadczenia.

Jak zostać detektywem?

W Polsce wykonywanie usług detektywistycznych wymaga posiadania licencji detektywa. Jak zostać detektywem? Profesja ta od 2001 roku jest w Polsce regulowana przez przepisy ustawy o usługach detektywistycznych.

Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych, czyli właściwie bycie detektywem i oferowanie swoich usług klientom to działalność regulowana. Wymaga uzyskania wpisu do rejestru działalności detektywistycznej oraz licencji detektywa.

O wydanie licencji detektywa może ubiegać się osoba, która:

·        Ma obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub przysługuje jej, na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej, prawo do podjęcia zatrudnienia lub wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

·        Ukończyła 21 lat.

·        Posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

·        Ma pełną zdolność do czynności prawnych.

·        Nie toczy się przeciwko niej postępowanie o umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

·        Nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

·        Nie została zwolniona dyscyplinarnie z Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, wojska, prokuratury, sądu lub z innego urzędu administracji publicznej w RP lub w innym państwie w okresie ostatnich 5 lat.

·        Ma pozytywną opinię komendanta powiatowego Policji właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania.

·        Posiada zdolność psychiczną do wykonywania czynności, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim.

·        Legitymuje się dokumentem, który potwierdza odbycie szkolenia w zakresie zagadnień ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych, przepisów regulujących prawa i obowiązki detektywa oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych.

Detektyw nie ma zbyt wielu dodatkowych uprawnień przypisywanych ustawą o detektywach. Może jedynie przetwarzać dane osobowe osób zgromadzone podczas prowadzenia spraw bez ich zgody i ma możliwość uzyskiwania informacji od osób fizycznych, przedsiębiorców, instytucji, a także organów administracji rządowej lub samorządowej. Na tym jednak jego szczególne uprawnienia się właściwie kończą.

Najlepsze gadżety dla detektywa

Praca detektywa polega na pozyskiwaniu różnymi metodami pożądanych informacji w sprawach prowadzonych dla klientów. Jakie są najważniejsze narzędzia pracy detektywa? Bez czego z pewnością nie będzie mógł się obyć?

Ukryta kamera

Rejestrowanie obrazu z ukrycia pomaga w odkryciu prawdy w sprawach prowadzonych przez detektywa. Gadżet pozwalający na prowadzenie takiej obserwacji to ukryta kamera, która z pewnością powinna znaleźć się wśród gadżetów szpiegowskich. Mogą to być urządzenia w postaci mikro kamer, do samodzielnego ukrycia w dowolnych przedmiotach, jak i kamery ukryte w długopisach, okularach, a nawet w butelkach po wodzie mineralnej. Taka kamera pomoże w odkryciu, z kim spotyka się np. podejrzewany o zdradę mąż klientki.

Ukryty dyktafon

Podobnie jak i w przypadku ukrytej kamery, również ukryty dyktafon powinien znaleźć się na wyposażeniu detektywa. Sklep z takimi gadżetami, taki jak nasz, zaoferować może dyktafony, które są ukryte np. w pendrivie. Są niepozorne, małe i łatwe w obsłudze. Wystarczy więc znaleźć się w odpowiedniej odległości od podsłuchiwanych osób, aby ich rozmowy zostały nagrane i zarejestrowane na trwałym nośniku. Mogą posłużyć jako dowód w sprawach prowadzonych w pracy detektywa.

Podsłuch przez ścianę

Nie zawsze istnieje możliwość podłożenia podsłuchu w prywatnym domu czy mieszkaniu, albo w biurze czy w samochodzie śledzonych osób. Natomiast można spróbować podsłuchiwać ich rozmowy zza ściany. Możliwy jest podsłuch przez ścianę poprzez podsłuchy stetoskopowe lub sejsmiczne, które zbudowane są ze specjalnej słuchawki podłączonej do modułu podsłuchu.

Wykrywacze podsłuchów i kamer

Oprócz urządzeń do rejestrowania dźwięku i obrazu, detektyw może zajmować się wykrywaniem podsłuchów i ukrytych kamer na zlecenie klientów. Do tego celu niezbędne mu będą wykrywacze takich gadżetów szpiegowskich. Doświadczenie detektywa także pomaga w zlokalizowaniu możliwych urządzeń rejestrujących.

Lokalizator GPS

Ostatnim w zestawieniu Top 5 gadżetów szpiegowskich dla detektywa jest lokalizator GPS. Pozwala on na znalezienie dowolnej osoby czy obiektu, głównie samochodów, w których został podrzucony nadajnik GPS. 

Czytaj także:

Najbardziej dyskretne gadżety szpiegowskie 

Najważniejsze gadżety detektywa 

Leave a Reply