Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Odstraszacze ultradźwiękowe

Posted by      04/08/2020 16:38:20    Comments 0
Odstraszacze ultradźwiękowe

Piękny trawnik usiany kretowiskami może być źródłem frustracji właściciela. Podobnie jak pogryzione kable w samochodzie stojącym w garażu przy domu, albo z dachówki niszczone przez kuny leśne. Wymieniać można wiele sytuacji, w których zwierzęta niszczą dzieło naszych rąk. Można je jednak skutecznie odstraszyć od wizyty na posesji domowej, z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. To odstraszacze zwierząt. Czy odstraszacze ultradźwiękowe działają?

Jak działają odstraszacze ultradźwiękowe?

Szkody spowodowane przez zwierzęta na działkach rekreacyjnych lub przydomowych bywają ogromne, ale trzeba mieć na uwadze to, że zwierzęta też mają prawo do życia. Mając więc na uwadze dobro środowiska naturalnego stworzono odstraszacze ultradźwiękowe, które nie wywierają negatywnego wpływu na życie i zdrowie zwierząt i środowiska naturalnego.

Działają one w ten sposób, że emitują ultradźwięki, które są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Wykazano na drodze licznych badań, że wiele m.in. gryzoni nie toleruje modulowanych ultradźwięków.

Zakres słyszalności

Sklepy z elektroniką oferują głównie dwa rodzaje odstraszaczy zwierząt: ciche i głośne. Ciche emitują ultradźwięki niemal niesłyszalne dla ludzi. Natomiast głośne słychać, ale pozostają one nieszkodliwe dla człowieka i zwierząt domowych.

„Ciche” odstraszacze emitują dźwięki dokuczliwe dla owadów i gryzoni, a domownicy wychodząc na swoje podwórko, w ogóle ich nie słyszą. Szkodniki nie są przez nie zabijane, a jedynie odstraszane za pomocą hałasu. Wykazano, że największą skutecznością charakteryzują się urządzenia pracujące na zmienianej automatycznie częstotliwości w zakresie od 2 000 do 65 000 Hz.

Zakres słyszalności fal ultradźwiękowych jest różny, ale najczęściej pozostaje on niesłyszalny dla ludzi. Za to ujemnie wpływa na system nerwowy wszelkiego rodzaju gryzoni czy robactwa.

Jakie są przeciwwskazania do używania ultradźwięków?

Nie zawsze będzie można zastosować ultradźwięki przy odstraszaniu pająków, robaków czy gryzoni. Nigdy nie należy załączać urządzenia w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie, np. w sypialni. Niektórzy słyszą wysokie dźwięki i mogą być one dla nich uciążliwe. Podobnie jest w przypadku najmłodszych. Nigdy nie należy zbliżać urządzenia odstraszającego pająki, owady i gryzonie bezpośrednio do ucha, zarówno w trybie pracy, jak i przy testowaniu jego działania.

Nie należy stosować urządzenia wobec zwierząt pozamykanych w klatkach, kojcach, utrzymywanych na smyczy czy na małych wybiegach.  Wszędzie tam, gdzie znajdują się gryzonie domowe, wykorzystanie ultradźwięków jest przeciwwskazane.

Na co działają ultradźwięki?

W przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju trutek i pułapek na gryzonie i owady, odstraszacze ultradźwiękowe są humanitarnym sposobem wypłoszenia szkodników ze swojego domu czy działki. Jak sprawdzić, czy ultradźwięki działają? Z czasem kuny leśne, krety czy pająki powinny opuścić nasze otoczenie z powodu uciążliwych dla nich ultradźwięków. Szkodliwość tej metody wypłaszania szkodników jest niska. Jednak warto wspomnieć, na co tak właściwie działają ultradźwięki? Oddziałują one na układ nerwowy zwierząt, skłaniając je do opuszczenia miejsca, w którym je słyszą. Istnieją odstraszacze ultradźwiękowe kun, gryzoni, pająków i owadów, a nawet zwierząt domowych, jak bezpańskie koty czy psy.

Odstraszanie kun

Odstraszacze na kuny na ultradźwięki potrafią być bardzo skuteczne, ale zaleca się stworzenie kompleksowego systemu odstraszania, z wykorzystaniem kilku takich urządzeń oraz elementów wspomagających, np. kolców na kuny na rynny. W ten sposób nie dość, że odstraszymy kuny, to jeszcze uniemożliwimy im wspinanie się na rynny na dach budynku, gdzie mogą spowodować wiele zniszczeń.

Odstraszanie gryzoni

Gryzonie, takie jak myszy, mogą narobić wiele szkód w naszych domach i pomieszczeniach gospodarczych. Ultradźwięki na myszy i gryzonie są bezinwazyjną metodą dla ludzi i zwierząt domowych na skuteczne ich odstraszenie. Najlepiej sprawdzają się przy tym urządzenia emitujące zmienny sygnał ultradźwiękowy. Jeśli wykorzystuje się je w zamkniętych pomieszczeniach, to w każdym z nich trzeba zastosować inne urządzenie, bo ultradźwięki „nie przechodzą” przez ściany.

Odstraszanie pająków i owadów

Czy można odstraszać ultradźwiękami uciążliwe owady, jak komary i kleszcze?  Niektóre tak, ale wspomniane kleszcze są na nie nieczułe. Urządzenie nie wpływa na larwy i jaja owadów, dlatego trzeba poczekać od 2 do 6 tygodni na wyklucie z jaj tych owadów i na wzrost do dorosłego osobnika, by odstraszacz spełnił swoją funkcję. Zaleca się wykorzystywanie odstraszacza na pająki i inne owady w trybie ciągłym. Nie powinno się go wyłączać, bo jego działanie zostanie zaburzone i nie będzie efektywnie odstraszał robaków.

Zwierzęta domowe

Koty, psy i innego typu zwierzęta domowe są nieczułe na ultradźwięki, ale już trzymane w klatkach gryzonie mogą je wyraźnie słyszeć. Dlatego przed zakupem odstraszacza należy sprawdzić, czy nie wyrządzi on krzywdy zwierzętom domowym.

Czytaj także:

Generatory szumu i ich możliwości

Pojęcie i rodzaje inwigilacji

Leave a Reply