Pojęcie i rodzaje inwigilacji
Rozwój technik szpiegowskich sprawia, że istnieje szeroka paleta rozwiązań w zakresie inwigilacji. Czym właściwie jest inwigilacja? Znaczenie tego pojęcia pozwoli zrozumieć, jak chronić się przed śledzeniem – na co dzień, a zwłaszcza w obrębie sieci.
Co to jest inwigilacja?
Sięgając do słownika języka polskiego, można dowiedzieć się, co to jest inwigilacja. Definicja słownikowa wskazuje, że jest to tajna obserwacja, śledzenie kogoś lub szpiegowanie. Zakres działań inwigilacyjnych powiększył się wraz z rozwojem nowoczesnych technik szpiegowskich. Możliwa jest więc dziś inwigilacja w internecie czy inwigilacja pracowników bez ich wiedzy, np. z wykorzystaniem ukrytych kamer i mini podsłuchów oraz innego rodzaju gadżetów szpiegowskich.
Rodzaje inwigilacji
Pod względem różnych kryteriów podziału można wyróżnić kilka rodzajów inwigilacji. Może to być inwigilacja fizyczna, prowadzona np. przez detektywa, który śledzi określone osoby, ale i inwigilacja elektroniczna, która polega na monitorowaniu działalności internautów. Mamy inwigilację pracowników, osób podejrzanych o działalność przestępczą, w tym zwłaszcza terroryzm, jak i inwigilację polityków czy celebrytów, w celu pozyskania określonych materiałów.
Kto posługuje się inwigilacją?
Najczęściej inwigilacja fizyczna i inwigilacja w sieci stosowana jest w państwach o ustroju politycznym totalitarnym. Jest ona narzędziem ingerującym w życie prywatne obywateli. Pozwala ono na tajny nadzór nad osobami, grupami ludzi, organizacjami poprzez prowadzenie systematycznej obserwacji. Inwigilacji dokonują agenci różnych służb, np. policji czy służb specjalnych, ale i prywatni detektywi.
Jakie technologie są wykorzystywane do inwigilacji?
Zanim rozwinęły się narzędzia służące do inwigilacji obywateli online, wykorzystywano inne systemy i gadżety do podsłuchiwania i monitorowania aktywności ludzi. Służyły temu podsłuchy, także te instalowane w telefonach – najpierw stacjonarnych, a dziś również komórkowych, w postaci aplikacji instalowanych w tzw. tle, bez wiedzy i zgody użytkownika smartfona. Inwigilacja telefonu jest prosta w wykonaniu, choć zawsze takie działania powinny być w pełni zgodne z prawem.
Analogowe technologie inwigilacyjne prócz podsłuchów wykorzystują też ukryte mini kamery, jakie instalowane są w przedmiotach codziennego użytku, np. w guzikach marynarek, w okularach czy w pendrive`ach.
Jeśli zaś chodzi o najbardziej nowoczesne technologie wykorzystywane do inwigilacji, stosowane są różne programy, które potrafią odczytywać dane z telefonów, nagrywać rozmowy czy obrazy z kamer i pozostają całkowicie niewykrywalne. Przykładem takiego oprogramowania jest Pegasus, wyprodukowany przez izraelską firmę NSO, stworzony na potrzeby oficerów Mosadu.
Rządy państw wykorzystują do inwigilacji obywateli narzędzia działające w oparciu o sztuczną inteligencję, wszystko po to, by zwalczać np. terroryzm i udaremniać planowane zamachy.
Jak chronić się przed inwigilacją?
Wiedząc już, czym jest inwigilacja, co to powoduje w naszym życiu, można sprawdzić, jak chronić się przed inwigilowaniem. Błędem popełnianym przez wiele osób jest bierność i unikanie korzystania z nowoczesnych technologii. Trzeba pogodzić się, że współczesne rządy państw dążą do zwiększenia kontroli sprawowanej nad obywatelami. Nie można uciec całkowicie od tego, tym bardziej przez porzucenie nowoczesnych technologii. Należy z nich korzystać rozważnie i wiedzieć, co też może być sposobem na inwigilację naszego działania i naszej osoby.
Możemy próbować utrudniać działania inwigilacyjne poprzez stosowanie zagłuszaczy podsłuchów, oszukiwaczy i wykrywaczy takich urządzeń. Dobrym sposobem jest dywersyfikacja łączenia się z internetem i korzystanie z wielu sprzętów elektronicznych w różnych celach.
Czy świat idzie w stronę inwigilacji?
Inteligentne urządzenia, które rejestrują nasze wybory i zachowania, mają z założenia ułatwiać nam dokonywanie codziennych czynności, jak np. samochód, który zaopatrzony jest w sztuczną inteligencję i poznaje myśli swojego kierowcy. Czy to już inwigilacja? Oczywiście. Kolejni konstruktorzy i wynalazcy pracują nad systemami – asystentami kierowców, pań domu, kucharzy itp. To wszystko sprawia, że można uznać takie nowoczesne urządzenia i pojazdy za kolejne rozwiązania służące do inwigilacji.
Inwigilacja w Polsce
W styczniu 2016 roku Sejm w Polsce przyjął nowelizację ustawy o policji, nazywaną ustawą inwigilacyjną. Na jej podstawie możliwe jest niekontrolowane inwigilowanie obywateli w Polsce, poprzez pobieranie danych internetowych przez policję i służby. Twórcy ustawy wskazują, że najważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli i państwa, dlatego inwigilacja w Polsce właściwie stała się faktem.
Czytaj także:
Leave a Reply Cancel Reply