Jak chronić swoje dziecko na co dzień?

Posted by      08/10/2020 08:31:20    Comments 0
Jak chronić swoje dziecko na co dzień?

Każdy rodzic chce zadbać o zdrowe, bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo swoich pociech. Dlatego warto stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa na wakacjach i bezpieczeństwa dzieci w domu. Obecnie, wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, pojawia się również kwestia ochrony dzieci w Internecie. Jak chroni swoją pociechę i zapewnić jej bezpieczeństwo?

Czym jest bezpieczeństwo codzienne?

Upilnowanie ruchliwego dziecka, o którym mówi się z czułością „żywe srebro” to prawdziwe wyzwanie dla rodziców czy innych opiekunów maluszka. Nie trudno o siniaki, otarcia, a nawet poważniejsze skaleczenia. Wystarczy, że dziecko uczące się chodzić, potknie się i wpadnie na ostry rant stołu, a tragedia gotowa. Dlatego na co dzień trzeba dbać o bezpieczeństwo pociechy, zwracając uwagę na detale w jej otoczeniu.

Dbanie o tę kwestię polega na niespuszczaniu z oczu dziecka, przede wszystkim w takich newralgicznych miejscach jak kuchnia i łazienka. Wszystkie chemiczne detergenty trzeba trzymać w wysokich szafkach, poza zasięgiem rąk dziecka, a poza tym zabezpieczyć szuflady i szafki z ostrymi przedmiotami, które mogłoby wyciągnąć niepostrzeżenie dziecko.

U dzieci starszych trzeba zadbać ponadto o to, by były bezpieczne w Internecie, dlatego najlepiej, by korzystały z dobrodziejstw sieci pod okiem rodzica. Dziecko w Internecie narażone jest na wiele niebezpieczeństw.

Jak chronić dzieci w domu?

Wszystkie sprzęty w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywa dziecko, powinny być zabezpieczone. Komody i szafki oraz regały i szafy muszą być przymocowane na stałe do ścian. Warto wybierać meble z zaokrąglonymi rantami, które nie są zagrożeniem dla dziecka, nawet przy niekontrolowanym upadku.

Maluszki powinny poruszać się po domu w skarpetkach antypoślizgowych lub kapciach, by zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Trzeba chronić dziecko przed gorącymi cieczami, pryskającym olejem lub gorącymi garnkami, nie dopuszczając je w pobliże np. piekarnika.

Przy zakupie mebli, farby do malowania ścian czy zabawek trzeba zwracać uwagę na atesty i certyfikaty, które dają gwarancję, że dany produkt spełnia restrykcyjne normy i został stworzony z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych. Warto zakupić zestaw służący do zabezpieczania gniazdek elektrycznych w domu.

Jak chronić swoje dzieci w Internecie?

Wirusy, programy szpiegujące, a także nieodpowiednie treści – brutalne i pornograficzne to wszystko może rzutować na bezpieczeństwo korzystania z Internetu przez dzieci. W sieci można zabezpieczyć dziecko przed typowymi zagrożeniami. Służą do tego specjalne programy kontrolujące to, do czego właściwie ma dostęp pociecha. Można też zagwarantować bezpieczeństwo w sieci dla dzieci wykorzystując kontrolę rodzicielską. Rodzic powinien w początkowej fazie korzystania przez pociechę z Internetu sprawdzać, na jakie strony wchodzi i jakie treści ogląda, co ją interesuje i w co gra.

Dziecko w sieci nie powinno być pozostawiane samo sobie, bez żadnej kontroli ze strony rodzica. Dorośli mogą zablokować niektóre strony i wyszukiwania, z jakich nie może korzystać pociecha, a to dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu.

Lokalizacja dzieci na wakacjach

Wyjeżdżając na wakacje wraz z dzieckiem lub wysyłając swoją pociechę na ferie lub obóz letni, chcemy wiedzieć, gdzie w każdej chwili się znajduje. W tłumie ludzi na plaży czy deptaku nie trudno o to, by stracić pociechę z oczu. Żeby do takiej sytuacji nie doszło, można zainwestować w nadajnik GPS dla dziecka, który wskaże lokalizację w każdej chwili, gdy tylko będziemy tego potrzebować. Lokalizator GPS dla dzieci może mieć postać breloczka, smartwatcha lub opaski na rękę. Wybrać warto taki, który dokładnie wskazuje lokalizację dziecka na podstawie sygnału GPS, Wi-Fi lub GSM. Brelok lokalizator dziecka przyda się, by zapewnić bezpieczeństwo na feriach czy bezpieczeństwo nad morzem na wakacjach, gdy pociecha jedzie sama i chcemy wiedzieć, czy zawsze jest tam, gdzie powinna.

Ochrona dziecka przed uzależnieniem od komputera

U starszych pociech problemem może być uzależnienie od komputera. By do tego nie dopuścić, należy dziecko przed komputerem spędzało długie godziny i grało czy surfowało po sieci niemal przez całą noc. To rzutuje na jego normalne funkcjonowanie, nawiązywanie kontaktów towarzyskich z rówieśnikami oraz na naukę w szkole. Najlepiej postawić od razu jasne zasady dotyczące tego, jak długo dziecko może korzystać z komputera i Internetu oraz restrykcyjnie się ich trzymać.

Lokalizatory GPS – na co zwrócić uwagę?

Stojąc przed wyborem zamaskowanego lokalizatora GPS dla dziecka, wybierz taki, który pozwala na lokalizację na zewnątrz i w pomieszczeniach, i który można obsługiwać wygodnie w aplikacji na telefonie lub na komputerze. Urządzenie powinno być wodoodporne i solidne, by nie zaszkodziły mu uderzenia czy zalanie. Zwróćmy uwagę także i na to, czy lokalizator pozwala na natychmiastowe wezwanie pomocy przez dziecko, przez naciśnięcie jednego przycisku i czy może jest on połączony ze smartwatchem, pozwalającym na wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych. 

Czytaj także:

Jak działają lokalizatory GPS?

Top 5 gadżetów szpiegowskich w Polsce

Leave a Reply