Historia i sukcesy DEA

Posted by      08/13/2020 08:40:36    Comments 1
Historia i sukcesy DEA

W każdym kraju w strukturach organizacji państwowych funkcjonują różne służby specjalne, o przypisanych kompetencjach. Przykładem jest DEA. Czym jest ta amerykańska organizacja?

Co to jest DEA?

DEA jest skrótem od „Drug Enforcement Administration” i oznacza amerykańską agencję antynarkotykową. Można powiedzieć, że jest to swoista policja antynarkotykowa, która ma za zadanie egzekwowanie prawa zawartego w akcie prawnym „Controlled Substances Act” z 1970 roku. Agenci specjalni pracujący dla DEA zajmują się również sprawami narkotykowymi związanymi z USA, które odbywają się poza granicami Stanów.

DEA konfiskuje narkotyki i pieniądze pochodzące z handlu tymi środkami. Podejmuje także działania mające na celu zapobieganie sprzedaży narkotyków.

Historia DEA

Amerykańska agencja DEA została utworzona przez prezydenta USA Richarda Nixona 1 lipca 1973 roku. Kierowana jest przez administratora, nazywanego „Administrator of Drug Enforcement”, którego wyznacza prezydent USA, ale taką kandydaturę musi jeszcze zaakceptować Senat. Administrator koordynuje i kieruje pracą agentów specjalnych w ramach DEA, w wydziale narkotykowym, a ponadto zdaje regularne raporty Prokuratorowi Generalnemu USA. DEA zajmuje się sprawowaniem nadzoru nad niektórymi lekami, zwłaszcza środkami psychoaktywnymi.

Siedziba DEA znajduje się w Wirginii, w Arlington, w pobliżu Pentagonu. DEA ma własną Akademię szkolącą przyszłych agentów w bazie Marines w Quantico w Wirginii. Dysponuje kilkuset biurami ulokowanymi w kraju oraz kilkudziesięcioma biurami poza granicami USA w ponad 50 państwach na świecie. 

Jak zostać agentem wywiadu w wydziale antynarkotykowym DEA? Z pewnością osoba, która w przeszłości używała tzw. twardych narkotyków nie będzie miała na to żadnych szans.

Operacja Pyton w San Francisco

Sukcesem pracy DEA była operacja „Pyton”, w wyniku której aresztowano ponad 600 osób i postawiono 350 aktów oskarżenia, konfiskując przy tym znaczne sumy pieniędzy i narkotyków. Amerykańska agencja przeprowadziła operację wymierzoną przeciwko grupie Cartel New Generation Jalisco. Przez sześć miesięcy prowadzono szeroko zakrojone śledztwo, a celem operacji Pyton było schwytanie szefa kartelu, Nemesio Rubena Oseguera Cervantesa, znanego w świecie przestępczym pod pseudonimem „El Mancho”. Udało się schwytać jego syna, drugiego najważniejszego członka gangu – Menchito”. Aresztowano też inną kluczową postać z gangu, córkę narkotykowego barona Jessicę Johannę Oseguerę Gonzalez. El Mencho pozostawał na wolności, a amerykański rząd dawał nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów dla informatora, który doprowadzi do schwytania przestępcy.

Operacja Gringo w Warszawie

Najsłynniejszą operacją specjalną zorganizowaną przez DEA w Polsce we współpracy z polskimi służbami specjalnymi była akcja pod kryptonimem „Gringo” w 2009 roku. Była ona związana z przechwyceniem na terenie Polski ogromnego ładunku czystej kokainy. Aż 1130 kg narkotyku było ukryte w magazynie znajdującym się przy lotnisku Okęcie w Warszawie. Taki ładunek wart był wówczas ponad pół miliarda złotych i trafił do Polski najprawdopodobniej samolotem. Później miał być podzielony pomiędzy ważnych graczy narkotykowego świata w Europie przez dwóch Kolumbijczyków oraz urodzonego w Bogocie Szwajcara, którzy reprezentowali kartel narkotykowy z Meksyku. Na ich zaproszenie do Polski przybyli przedstawiciele gangów z Holandii i Hiszpanii, by dobić targu z bossami z Ameryki Południowej.

Wszyscy wpadli w pułapkę zastawioną przez DEA, kolumbijską policję oraz oficerów ABW w Polsce (Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego).

DEA w Polsce

W naszym kraju, podobnie jak w kilkudziesięciu innych państwach na całym świecie, swoją pracę w służbach specjalnych wykonują pracownicy słynnej agencji DEA. W Warszawie zbudowali biuro amerykańskiej agencji antynarkotykowej, w którym pracuje m.in. analityk wywiadu i asystent ds. wywiadu. Działania w warszawskim oddziale DEA od lat wykonuje kilku agentów specjalnych. Planowane jest powiększenie warszawskiego biura DEA.

Przebieg współpracy Polsko-Amerykańskiej

Z doniesień prasowych wynika, że współpraca na linii Polska-USA w kwestii przeciwdziałaniu rozwoju rynku narkotykowego układa się bardzo dobrze. Agenci specjalni z DEA wspierają działania policjantów z Polski z Centralnego Biura Śledczego Policji w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej. Przykładem niech będzie współpraca z doświadczonym agentem specjalnym DEA Jeremim Gates`em.

Czytaj także:

Mosad – najlepszy wywiad na świecie?

FBI - rola i zadania

1 Comments

    • Avatar
      Ronald Heidenreich

      The guidelines you provided are practical and actionable.Cannot wait to apply them!my page Acheter 2-CMC

      lis 15, 2023

Leave a Reply