FBI - rola i zadania

Posted by      05/05/2020 13:01:21    Comments 0
FBI - rola i zadania

Stany Zjednoczone mają rozbudowany system agencji rządowych zajmujących się przestępstwami. Jedną z najbardziej znanych jest FBI. Czym zajmują się te służby specjalne w USA i czy ich działalność wykracza poza Amerykę?

Czym jest FBI?

FBI jest skrótem od nazwy „Federal Bureau of Investigation”, czyli jest to Federalne Biuro Śledcze. Stanowi ono amerykańską agencję śledczą, która zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Stanów Zjednoczonych. Działa jako federalny organ ścigania i podejmuje się śledztw nad przestępstwami wykraczającymi poza jeden stan.

Początki FBI sięgają 1908 roku, kiedy to powstało Bureau of Investigation – w skrócie BOI. Jego zadaniem było wówczas zwalczanie przestępstw związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, ale i jednocześnie zapewnienie Amerykanom bezpieczeństwa zewnętrznego.

W 1935 roku BOI zostało przemianowane na FBI. Struktura FBI jest ściśle określona. Na jej czele stoi dyrektor, którego kadencja trwa 10 lat. Mianuje go prezydent USA. Ważne stanowiska w FBI zajmują też szef gabinetu, zastępca dyrektora oraz wyznaczeni agenci specjalni (SAC).

FBI w Polsce

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że agenci FBI działają również i na terenie Polski. Istnieje nawet oddział FBI w Polsce. Agenci posługują się sprzętem detektywistycznym, nie tylko takim jak podsłuchy czy aplikacje do śledzenia poczty elektronicznej. Zasadniczo metody śledcze FBI i innych służb opierają się na urządzeniach elektronicznych i internecie, a śledczy także i w Polsce analizują nawet frazy wpisywane w wyszukiwarki przez Polaków. Alarmujące wyrażenia są przechwytywane przez system, a agenci sprawdzają takie wskazania. Bronią FBI są nowoczesne metody inwigilacji. Komputery i telefony podejrzanych są na podsłuchu lub są monitorowane. Agenci tropią afery korupcyjne w amerykańskich i polskich firmach.

Kto może pracować w FBI?

Okresowo FBI na swoich stronach internetowych ogłasza rekrutację nowych pracowników. Jak zostać agentem FBI? Biuro zatrudnia między innymi kandydatów na stanowisko agenta dochodzeniowego – Special Agent FBI. Szanse na pracę mają osoby o różnym przygotowaniu zawodowym, ale najchętniej agencja zatrudnia dyplomowanych księgowych, informatyków, inżynierów, mechaników i elektryków, naukowców pracujących w laboratorium, prawników, pracowników organów ścigania. Dobre perspektywy pracy w FBI będą mieli również byli wojskowi i piloci. Mile widziani są kandydaci władający językami obcymi, w tym hiszpańskim, chińskim, arabskim, rosyjskim, czy nawet somalijskim czy mandaryńskim.

Praca dla FBI jest możliwa, jeśli kandydat spełnia następujące warunki:

  • Jest obywatelem USA.
  • Ma ukończone 23 lata, ale nie więcej niż 37 lat w chwili przyjęcia do pracy w FBI – wymóg nie dotyczy oficerów federalnych organów ścigania i weteranów sił zbrojnych.
  • Ma stopień bakałarza akredytowanej uczelni wyższej.
  • Mieszkał w USA przez 3 z ostatnich 5 lat.
  • Posiada ważne prawo jazdy i przynajmniej 6 miesięcy doświadczenia w prowadzeniu samochodu.
  • Każda osoba ubiegająca się o pracę w FBI musi zaliczyć test sprawności fizycznej.

Czym zajmuje się FBI?

Bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne – tak w skrócie określa się krąg zainteresowania FBI. Do głównych dziedzin, w jakich działa służba śledcza FBI należą:

  • Przestępstwa gospodarcze.
  • Przestępstwa związane z biznesem.
  • Wymuszenia.
  • Terroryzm.
  • Handel żywym towarem.
  • Piractwo powietrzne.
  • Przestępstwa komputerowe.

Prawo międzystanowe

FBI jest agencją specjalną działającą w ramach Departamentu Sprawiedliwości. Prowadzi współpracę z organizacjami zagranicznymi. Ciekawostką związaną z FBI jest to, że pomimo prowadzenia przez to biuro spraw związanych z łamaniem przepisów prawa federalnego, nie może ono wnosić aktów oskarżenia.

Bezpieczeństwo narodowe

Działania FBI w zakresie dbania o bezpieczeństwo narodowe są porównywalne z tymi, które podejmują się agenci brytyjskiego MI6. FBI utrzymuje działanie 56 oddziałów terenowych w największych miastach na terenie Stanów Zjednoczonych oraz ponad 400 agencji siedziby w mniejszych miastach i obszarach.

Priorytetem w zakresie dbania FBI o bezpieczeństwo obywateli jest ochrona przed atakami terrorystycznymi i cybernetycznymi, walka publiczna przeciw korupcji na wszelkich szczeblach i obrona praw obywatelskich.

Agencja kontrwywiadowcza

Ponadto agenci pracujący w FBI zajmują się wykrywaniem i likwidacją szpiegostwa. Podejmują działania kontrwywiadowcze, posługując się przy tym urządzeniami detektywistycznymi, które ułatwiają wykrywanie szpiegów. Podsłuchy, ukryte kamery i prowadzenie działań szpiegowskich w internecie to podstawowe narzędzia pracy agentów.

Kontrowersje wokół FBI

Wielokrotnie w mediach, głównie amerykańskich, pojawiały się informacje na temat nieprawidłowości w działalności FBI. Kontrowersje dotyczyły trybu gromadzenia informacji i dokumentacji na temat znanych ludzi, m.in. Elvisa Presleya, Michaela Jacksona czy Boba Dylana i Johna Lennona. Agenci FBI argumentowali zbieranie takich danych w związku z powiązaniami poszczególnych podejrzanych z partią komunistyczną lub prowadzeniem działalności antywojennej, dotyczącej działań zbrojnych w Wietnamie.

Kolejne problemy FBI dotyczyły lat 1993-2011. Obliczono wówczas, że niemal 300 razy agenci użyli broni, a zaledwie w pięciu przypadkach miało to być uzasadnione. Przekraczanie uprawnień było więc nagminnie. 

Czytaj także:

Pojęcie i rodzaje inwigilacji

Historia i sukcesy DEA

Leave a Reply