Jak nagrać przemoc domową?

Posted by      05/05/2020 13:11:19    Comments 0
Jak nagrać przemoc domową?

Przemoc fizyczna i psychiczna uderza w ofiarę, a jest tym trudniejsza do zniesienia, jeśli doświadcza się jej w zaciszu własnego domu. Jak można dowieść tego, że w domu źle się dzieje?

Przemoc domowa – podstawowe informacje

Według policyjnych statystyk przemocy domowej w 2019 roku doświadczyło ponad 88 tys. osób, z czego zdecydowana większość – 65 195 to kobiety, a 12 161 to małoletni. W całym 2019 roku wypełniono 74 212 formularzy „Niebieska Karta”, które prowadzą do założenia karty dla osoby fundującej swoim najbliższym akty przemocy domowej.

Przemoc domowa w Polsce jest drażliwym tematem. Tymczasem kilkadziesiąt tysięcy osób doświadcza jej ze strony osób najbliższych każdego dnia. Może to być przemoc nie tylko fizyczna, gdy oprawca wyładowuje swoje frustracje, bijąc współmałżonka, dziecko, a nawet rodziców czy dziadków. Bywa, że oprawcy posługują się przemocą psychiczną, ekonomiczną czy seksualną.

Przemoc domowa obejmuje wszystkie działania mające na celu wykorzystanie swoistej przewagi sił oraz skierowanie ich przeciw bliskiej osobie. W efekcie doświadczanie przemocy domowej u ofiar powoduje trwałe zmiany psychiczne i fizyczne, poczucie traumy i niesprawiedliwości. Przemoc w rodzinie destruktywnie wpływa na wszystkich jej członków, a w szczególności na dzieci.

Jak szukać pomocy, będąc ofiarą przemocy domowej?

Bardzo często osoby będące ofiarami przemocy domowej cierpią w milczeniu. Nie dają po sobie poznać, czego doświadczają. Na pozór dom, w którym jest przemoc, może wydawać się całkowicie normalny. Kochający mąż, kochająca żona, idealne dzieci, a za zamkniętymi drzwiami rozgrywa się prawdziwy dramat.

Ofiary cierpią, ale nie eksponują swojego bólu. Starają się żyć tak, by w jak najmniejszym stopniu wzbudzać agresywne zachowania u sprawcy. Mogą mieć objawy depresyjne, obwiniać się o całą sytuację i mieć poczucie beznadziejności sytuacji, w której się znalazły. Zdarza się, że ktoś wyciąga do nich pomocną dłoń. Ofiary przemocy domowej mogą szukać pomocy m.in. na wspomnianej Niebieskiej Linii, dzwoniąc pod numer 800 120 002. Konsultanci czekający pod telefonami pomogą i podpowiedzą, co należy zrobić w konkretnej sytuacji.

Jeśli osoby doświadczające przemocy w rodzinie czują, że ich bezpieczeństwo lub bezpieczeństwo osób im najbliższych jest poważnie zagrożone, nie powinny w ogóle się zastanawiać, tylko natychmiast dzwonić na policję – na numer alarmowy ogólny 112 lub numer alarmowy policji – 997. Numery te pozostają czynne przez całą dobę.

Na policji można zgłosić w dowolnym momencie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Podczas domowej interwencji lub rozmowy z ofiarą przemocy domowej, pomocy udzieli funkcjonariusz policji, który jednocześnie może rozpocząć procedurę „Niebieskiej Karty”.

Kiedy nagrać przemoc domowa?

Zarejestrowanie aktów przemocy domowej jest wskazane, jeśli ofiara chce dowieść przed sądem, że takie znęcanie miało miejsce. Często takie akty nie opuszczają czterech ścian i na zewnątrz nikt nie podejrzewa, że dzieje się w danej rodzinie coś złego. Dlatego rozwiązaniem mogą być tutaj urządzenia do ukrytego nagrywania, czyli mini kamery ukryte w przedmiotach codziennego użytku. Dowody zgromadzone w ten sposób są uznawane przez sądy.

Przemoc psychiczna i fizyczna

Przemoc domowa może mieć charakter fizyczny, czyli sprawca podnosi rękę na ofiarę, szarpie ją, bije i kaleczy. Czasem jednak po ofierze nie widać kompletnie tego, że jest ofiarą znęcania się. Wszystko z tego powodu, że sprawca posługuje się przemocą psychiczną. Poniża ofiarę, stopniowo zmniejsza jej poczucie wartości, wyzywa ją i sprawia, że zdrowie psychiczne jest o wiele bardziej nadszarpnięte.

Zebranie dowodów przemocy domowej

Przemoc domową można zarejestrować przy pomocy urządzeń szpiegowskich i w ten sposób zebrać dowody przeciwko domowemu oprawcy. Okazuje się to pomocne przy zgłoszeniu na policję przestępstwa znęcania się, z art. 207 Kodeksu karnego. Przestępstwo to według przepisów polega na zadawaniu cierpień fizycznych lub psychicznych osobie najbliższej lub osobie zależnej od sprawcy, małoletniemu lub osobie bezradnej ze względu na swój stan fizyczny lub psychiczny.

Przestępstwo znęcania się, do którego zwykle klasyfikowana jest przemoc domowa, prawo karne zalicza do ściganych z urzędu, dlatego, gdy organy ścigania dowiedzą się o jego popełnieniu, są zobowiązane ścigać sprawcę, bez względu na wolę osoby pokrzywdzonej.

Ukryte kamery

Dyskretna kamera w domu, w którym dochodzi do przemocy w rodzinie pozwoli na wykonanie nagrań i zdjęć rejestrujących wyzwiska, znieważenia czy groźby sprawcy przemocy. Warto je zabezpieczyć, ponieważ ukryte kamery są nieocenioną pomocą dla udokumentowania różnych okoliczności przemocy.

Ukryte dyktafony

Ofiary przemocy domowej psychicznej czy fizycznej mogą umieścić w swoich domach ukryte dyktafony czy inne urządzenia nagrywające dźwięk. Takie nagrania mogą być materiałem dowodowym dotyczącym np. przebiegu awantur domowych wszczynanych przez sprawcę. Kodeks postępowania cywilnego dopuszcza dowody z taśm magnetofonowych czy dyktafonów w prowadzonych sprawach sądowych.

Czytaj także:

Rejestratory video

Przegląd minikamer w 2020 r.

Leave a Reply