Rejestratory video
Do rejestrowania obrazu wraz z dźwiękiem służą nie tylko kamery różnego rodzaju. To samo zadanie wykonują również wideorejestratory, czyli rejestratory wideo nagrywające na bieżąco widziany obraz. Bardzo często są one wykorzystywane w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych. Jak działają i jakie rodzaje rejestratorów są obecnie dostępne na rynku?
Historia rejestratorów wideo
Kamery wideo dały możliwość rozwoju cyfrowym rejestratorom, czyli urządzeniom, które rejestrują obraz w postaci cyfrowej i zapisują go w pamięci własnej lub przenośnej. Mogą również przekazywać obraz do lokalnej lub sieciowej pamięci masowej.
Trudno określić, kiedy pojawiły się pierwsze rejestratory wideo wykorzystywane w samochodach. Jednakże popularna marka Mio, która ma je w swojej ofercie, pierwsze takie urządzenie wprowadziła do swojej oferty w 2011 roku. Zadebiutowała wówczas na rynku kamera samochodowa, która rejestrowała obraz w jakości Full HD. Kamera rejestrująca pozwalała uchwycić szczegółowo widziany obraz.
Obecnie rejestratory video są powszechnie wykorzystywane nie tylko w samochodach do nagrywania tego, co dzieje się przed okiem kamery samochodowej – mają także zastosowanie między innymi w branży detektywistycznej.
Zasada działania rejestratorów video
Cyfrowy rejestrator video to urządzenie, którego głównym zadaniem jest nagrywanie wideo w cyfrowym formacie i jego zapis na dysku twardym lub na innym medium. Cyfrowe rejestratory mogą być też rejestratorami audio i wówczas zapisują one w postaci cyfrowej dźwięki znajdujące się w ich zasięgu. Zapis dokonywany może być na dysku magnetycznym, płycie DVD, pamięci flash lub na innym nośniku danych.
Rodzaje rejestratorów video
W gronie urządzeń wykorzystywanych do rejestrowania obrazu można wymienić kilka ich rodzajów, biorąc pod uwagę ich budowę i specyficzne funkcje. Wyróżnić można między innymi cyfrowe rejestratory wideo na bazie komputera klasy PC oraz sprzęty umieszczone w specjalnej obudowie, które służą do celów nagrywania wideo, ale wyłącznie w systemie telewizji przemysłowej.
Rejestratory wideo można podzielić na kilka grup:
- Rejestratory analogowe – to wielokanałowe rejestratory, oparte na PC, mające dodatkowe karty DVR z oprogramowaniem.
- Rejestratory cyfrowe lub DVR – wielokanałowe, dedykowane, mające swój własny system operacyjny.
- Jednokanałowe rejestratory, które pozwalają zastąpić magnetowid.
- Rejestratory IP, które nazywane są rejestratorami NVR lub rejestratorami sieciowymi.
- Wielokanałowe rejestratory z systemem we flashu.
- Rejestratory hybrydowe, np. rejestratory analogowe, które dodatkowo nagrywają kamery IP.
- Rejestratory mobilne.
Zastosowanie rejestratorów video
Możliwość rejestrowania na bieżąco obrazu z rejestratora i zapisywania go na trwałym nośniku, do późniejszego odtworzenia, została wykorzystana w branży motoryzacyjnej, detektywistycznej, do prowadzenia monitoringu, a nawet w sferze badań naukowych.
Kamery samochodowe
Na drodze może zdarzyć się wszystko. Wypadki i kolizje są na porządku dziennym. Dlatego też kierowcy często sięgają po video rejestrator jazdy, czyli urządzenie, które rejestruje na bieżąco obraz przed lub za autem. To najważniejsza funkcja takiego rejestratora video samochodowego. Kluczowe jest, by wybrać do auta taki rejestrator video, który będzie zapisywał materiał w wysokiej jakości, ponieważ w razie wypadku lub stłuczki bardzo ważne jest właściwe odczytanie tablic rejestracyjnych innych aut.
Dobry rejestrator video do samochodu powinien mieć wysoką rozdzielczość obrazu, dużą ilość przepuszczanego światła, dobrą matrycę oraz co najmniej 140-stopniowy kąt widzenia. Standardem dziś w takich rejestratorach jest nagrywanie obrazu w jakości Full HD 1920 x 1080 pikseli z prędkością 60 fps, czyli 60 klatek na sekundę. Gorszej jakości kamery do samochodu mogą interpolować 720p do 1080p. Najlepsze, ale i najdroższe rejestratory wideo do auta to kamery 4K.
Monitoring
Kolejnym sposobem na wykorzystanie rejestratora video jest podłączenie takiego urządzenia do systemu monitorowania wnętrz i przestrzeni na zewnątrz budynku. Wówczas odpowiadać będzie on za przetwarzanie i zapisywanie obrazu. Rejestrator powinien pracować w systemie, który będzie kompatybilny z całym monitoringiem. Technologia pracy jest tutaj kluczowa. Sklep z kamerami może zaoferować rejestratory pracujące w systemie IP, AHD, HD-CVI lub HD-TVI.
Branża detektywistyczna
Podobnie jak i w przypadku wykorzystania rejestratora video przy monitoringu, urządzenie to znajduje szerokie zastosowanie w branży detektywistycznej. Mini kamery Wi-Fi jako rejestratory wideo pozwalają na stały podgląd obrazu. Często działają również jako rejestratory audio, bo mogą nagrywać dźwięk na żywo. Dzięki niewielkim wymiarom mogą być wbudowane w zegarki, czujniki dymu i wszelkie przedmioty codziennego użytku. Nagrywają w wysokiej jakości obrazu. Rejestratory video w branży detektywistycznej dostarczają dowodów w prowadzonych sprawach.
Badania naukowe
Rejestrowanie badań naukowych przy zastosowaniu kamer pozwala śledzić na bieżąco postępy w eksperymentach i testach. Zapis obrazu jest dokumentacją przeprowadzanego badania dla jego autorów.
Czytaj także:
Leave a Reply Cancel Reply