Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Jak poradzić sobie ze stalkingiem?

Posted by      05/05/2020 13:23:13    Comments 0
Jak poradzić sobie ze stalkingiem?

Uporczywe nękanie jest określane mianem stalkingiem. Stalker może całymi latami nachodzić, dzwonić czy wysyłać wiadomości ofierze, która odczuwa zagrożenie z jego strony. Jak poradzić sobie ze stalkingiem? Co to właściwie jest?

Stalking a polskie prawo

Pojęcie stalking pochodzi z języka angielskiego i oznacza w tłumaczeniu „skradanie, naprzykrzanie, czatowanie”. Po raz pierwszy to negatywne zjawisko zostało zaobserwowane w latach 80. XX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych. Początkowo jedynie w kontekście osób znanych, aktorów czy piosenkarzy wykorzystywano nazwę stalking. Co to jest obecnie? Otóż przez lata stalking rozwinął się i dotyczy już również i zwykłych ludzi, które nie są osobami publicznymi. Co grozi za stalking? We wszystkich stanach USA, jak również w wielu europejskich krajach, uporczywe nękanie jest karalne.

Jak polskie przepisy traktują stalking? KKKodeks karny ujmuje już takie przestępstwo, a zostało ono wprowadzone do regulacji w polskich przepisach ustawą z dnia 25 lutego 2011 roku, która weszła w życie 6 czerwca tego samego roku.

Zgodnie z art. 190a kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby z jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Ponadto tej samej karze będzie podlegał ten, kto podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, dane osobowe czy inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

Jeśli stalking, zgodnie z paragrafem 3 art. 190a prowadzi do targnięcia się na swoje życie przez ofiarę, stalker będzie podlegał karze pozbawienia wolności od 2 do nawet 12 lat. Kara za stalking może więc spowodować, że przestępca trafi na kilkanaście lat za kratki. Ściganie przestępstwa stalkingu następuje wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego.

Jak poznać, że ktoś nas stalkuje?

Początkowo zainteresowanie stalkera dana osoba może uznać za niegroźne, a nawet pochlebiające jej. Z czasem jednak staje się ono uciążliwe. Stalker zbliża się zbyt mocno do sfery prywatnej swojej ofiary. Można zauważyć, że osoba prześladowana nie może uwolnić się od prześladowcy, który natrętnie komunikuje się z nią, wbrew jej woli. Składa niepożądane propozycje i deklaracje, nachodzi ofiarę w miejscu pracy czy w domu. Może zacząć formułować groźby i je realizować.

Stalking psychologia definiuje jako fizyczne lub wirtualne prześladowanie. Bardzo często dochodzi przy tym do podglądania i śledzenia ofiary. Nękanie pojawia się w momencie, gdy stalker ustawicznie dręczy, trapi i niepokoi kogoś, dokucza mu i nie daje spokoju.

Czym grozi stalking i kiedy zacząć reagować?

W skrajnych przypadkach stalkerzy zaczynają realizować swoje groźby pod adresem stalkowanych osób i ich bliskich. Na pewno trzeba zareagować, jeśli nękanie jest uporczywe i wzbudza u ofiary uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, albo istotnie narusza prywatność. Pojedyncze najścia czy niechciane telefony nie mogą być określone jako stalking. Paragraf z Kodeksu Karnego jasno wskazuje, że obiektywnie rzecz ujmując stalking musi mieć charakter uporczywy, by mógł być podniesiony w sprawie sądowej.

Jakie działania podjąć, jeśli jesteśmy ofiarą stalkingu?

Bardzo istotne w przypadku stalkingu jest to, że jest to przestępstwo, w przypadku którego postępowanie przygotowawcze policji czy prokuratora nie zostanie podjęte, jeśli osoba pokrzywdzona lub przedstawiciel ustawowy pokrzywdzonej osoby małoletniej, nie złożą odpowiedni wniosek.

Warto wiedzieć, gdzie zgłosić stalking w przestrzeni publicznej czy na przykład stalking w pracy? I jak dowieść, że w ogóle ktoś nęka ofiarę?

Jak zgłosić stalking?

Osoba, która jest nękana i ma stalkera, powinna zgłosić się na policję i wskazać, czego doświadcza. Powinna również gromadzić dowody i pozyskać świadków, którzy będą niezbędni przy postępowaniu sądowym. Warto wiedzieć w przypadku stalkingu, jak zgłosić takie przestępstwo. Właściwie można na dowolnym komisariacie policji zwrócić się o pomoc do dyżurującego funkcjonariusza. Ma on obowiązek przyjąć zawiadomienie w takiej sprawie. Jeśli zgłoszenie stalkingu zostanie złożone w jednostce policji, która nie jest właściwa względem terenu, na którym popełniono przestępstwo, zostanie ono przekazane jednostce odpowiedniej.

Jak zebrać dowody stalkingu?

W obecnych czasach stalking jest przestępstwem ściśle związanym z możliwościami, jakie stwarza dla społeczeństwa komunikacja elektroniczna. Znaczna część działań prześladowcy przenosi się do Internetu. Stalking telefoniczny często odchodzi w zapomnienie, za to częściej stalkerzy wysyłają duże ilości SMS-ów czy maili swoim ofiarom.

Stalking jest zjawiskiem złożonym i często składa się na niego wiele różnych działań, jakimi posługuje się taka osoba. Dowody w sprawie także mogą być różnorodne. Dobrze by było, gdyby ofiara skrupulatnie zapisywała wszystkie maile czy SMS-y od stalkera. Prowadziła rejestr połączeń czy nagrywała rozmowy telefoniczne czy rozmowy twarzą w twarz. Urządzenia detektywistyczne, takie jak ukryte kamery i dyktafony ułatwią nagranie sytuacji, w których stalker nękał ofiarę. Mogą one być uznane za ważny dowód w sprawie sądowej, podobnie jak zeznania świadków takich zdarzeń.

Czy wiadomości i nagrania są wystarczającym dowodem na stalking?

Wszystkie dowody potwierdzające fakt uporczywego nękania są ważne przy postępowaniu sądowym. Dowodzą one, że stalker podejmuje się prześladowania i stwarza poczucie zagrożenia osoby prześladowanej. Wiadomości głosowe, SMS-owe czy zapis wiadomości stalkingowych w Internecie wraz z nagraniami pozyskanymi z ukrytych kamer i dyskretnie umieszczonych dyktafonów, umożliwią udowodnienie stalkerowi jego winy. Czytaj także:

Nietypowe zastosowania fotopułapki

Top 5 gadżetów dla detektywa

Leave a Reply