CIA - rola i zadania

Posted by      05/05/2020 12:55:38    Comments 1
CIA - rola i zadania

Jedną z najbardziej znanych agencji wywiadowczych na świecie jest CIA. Gdzie i w jaki sposób funkcjonuje i jakimi narzędziami posługują się w swojej pracy w CIA agenci tej instytucji owianej tajemnicą?

Czym jest CIA?

CIA jest skrótem od nazwy Centralna Agencja Wywiadowcza, z języka angielskiego Central Intelligence Agency. To amerykańska agencja rządowa, której głównym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu pozyskiwanie i analizę informacji o zagranicznych rządach, firmach, korporacjach, a nawet osobach indywidualnych. Agenci CIA opracowują na podstawie takich danych raporty, które są przedkładane w instytucjach rządowych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Początki wywiadu amerykańskiego sięgają lat 40 XX wieku. Dokładnie w 1947 roku na mocy ustawy o bezpieczeństwie narodowym została stworzona przez Kongres amerykańska agencja federalna ds. wywiadu. Podlega ona Radzie ds. Bezpieczeństwa Narodowego, a jej dyrektor mianowany jest przez prezydenta USA za zgodą Senatu. Od 2005 roku CIA podlega dyrektorowi wywiadu narodowego, który koordynuje 16 amerykańskich agend ds. wywiadu, bezpieczeństwa i kontrwywiadu.

CIA ma siedzibę w Langley w stanie Wirginia w USA i zatrudnia kilkanaście tysięcy osób. Nikt nie wie, ile osób pracuje dla CIA pod przykrywką.

Jak CIA jest związane z Polską?

W 2014 roku wybuchła w naszym kraju afera. Problemem były więzienia CIA w Polsce, za które polski rząd dostał pieniądze, a tak przynajmniej twierdził dziennikarz Washington Post. W prasie pojawiły się informacje, że CIA Polsce wypłaciło w 2003 roku 15 mln dolarów w zamian za udostępnienie Amerykanom ośrodka w Kiejkutach. Podejrzenia, że w naszym kraju mogły istnieć przez lata tajne więzienia CIA, podała również już w 2005 roku organizacja Human Rights Watch, według której miały one znajdować się na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach w Polsce. CIA wszystkiemu zaprzecza, podobnie jak polscy politycy wszystkich opcji politycznych.

W 2008 roku rozpoczęło się śledztwo prokuratury dotyczące tego, czy polskie władze zgodziły się na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy nie przekroczyły uprawnień, godząc się na tortury, jakim mieli być poddawani przestępcy podejrzewani o działalność terrorystyczną. Narastały w związku z tym liczne kontrowersje. CIA wciąż dementowała całą sprawę, a śledczy i dziennikarze poszukiwali dowodów, które potwierdziłyby, że takie więzienia istniały.

W marcu 2012 roku „Gazeta Wyborcza” informowała, że Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postawiła nawet zarzut w sprawie więzień CIA w Polsce byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu.

Pod koniec lipca 2015 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł z kolei, że Polska zobowiązana jest do zapłaty zadośćuczynienia Palestyńczykowi Abu Zubajdzie i Saudyjczykowi Abd al-Rahim al-Nashiriemu w wysokości po 100 tys. euro za naruszenie przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Jak wygląda praca w CIA?

Praca w CIA wydaje się fascynująca, ponieważ daje możliwość przyjmowania różnych tożsamości przez agentów i podróżowania po całym świecie. Tak też jest w istocie, ale wszystko, co robi CIA agent, pozostaje ściśle tajne. Najpierw trzeba też dostać się do CIA, co jest bardzo trudne.

Podobnie jak i inne agencje wywiadowcze, również CIA rekrutuje ludzi, którzy są inteligentni i lojalni. Co ciekawe, nawet agenci CIA przy wykonywaniu działań operacyjnych mogą nie do końca wiedzieć, w jaki projekt są zaangażowani.

Czym zajmuje się CIA?

Głównym zadaniem CIA jest koordynowanie pracy amerykańskich służb specjalnych. Zajmuje się zbieraniem i dostarczaniem na potrzeby przedstawicieli najwyższych władz państwowych informacji, jakie są potrzebne do planowania zadań strategicznych i podejmowania decyzji w sprawach międzynarodowych. Prowadzi też działalność wywiadowczą, m.in. obejmującą tajne operacje za granicą.

Pozyskiwanie informacji

Agenci CIA pozyskują informacje na całym świecie przy użyciu różnych metod. Działalność operacyjna wykonywana na miejscu, w różnych krajach przez agentów CIA, to nie jedyne źródło ważnych informacji przekazywanych rządowi USA. Współcześnie agenci CIA dysponują sprzętem detektywistycznym, który umożliwia śledzenie i pozyskiwanie informacji na temat tego, co dzieje się w kraju i za granicą. Co istotne, urządzenia detektywistyczne dla agentów CIA, których nie powstydziłby się James Bond, produkują zaawansowane laboratoria badawcze.

Analiza sytuacji międzynarodowej

Prócz pozyskiwania danych, agenci CIA dokonują analizy sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza pod kątem zagrożenia terrorystycznego. Stale prowadzone są działania na terytorium wrogów Ameryki. Oceniane jest ryzyko zaplanowania i przeprowadzenia na terenie Stanów Zjednoczonych kolejnego ataku, m.in. takiego jak z 11 września na World Trade Center i inne obiekty w USA. Analiza przeprowadzana jest na wielu poziomach, a agenci CIA korzystają przy tym z zaawansowanych modeli ekonometrycznych i informatycznych.

Sporządzanie raportów

Po dokonanej analizie zgromadzonych przez agentów danych, analitycy przystępują w CIA do sporządzenia raportów. Audytorzy wewnętrzni zajmujący się m.in. przygotowywaniem raportów, dysponują certyfikatem CIA, który jest jedynym rozpoznawalnym certyfikatem audytora wewnętrznego w skali światowej. Potwierdza standardy, według których pracują osoby, które mają certyfikat CIA.

Kontrowersje dotyczące CIA

Największe kontrowersje związane z CIA dotyczą tego, że agenci CIA i osoby służące w wojsku amerykańskim stosowali nieetyczne, bardzo brutalne metody przesłuchiwania i pozyskiwania informacji od osadzonych więźniów. Jedną z nich był waterboarding, czyli torturowanie więźniów poprzez symulowanie topienia.

Czytaj także:

FBI - rola i zadania

Mosad – najlepszy wywiad na świecie?

1 Comments

    • Avatar
      Kitty Langler

      I resonate so much with the experiences you shared. It is reassuring to know I\'m not alone.Feel free to surf to my web blog Buy 2-MMC

      lis 15, 2023

Leave a Reply