Jak szpiegowali Rosjanie?
Rosja ma jeden z najbardziej rozbudowanych wywiadów i kontrwywiadów na świecie. Rozwija się on w ramach jednostki GRU. Jak szpiegowali Rosjanie kiedyś, a jak robią to teraz?
Kogo szpiegowali Rosjanie?
Podstawową jednostką wywiadowczą w Rosji jest Główny Zarząd Wywiadowczy (Razwiedywatielnoje Uprawlenije, w skrócie GRU). Początkowo była to instytucja wywiadu wojskowego kolejno Rosji Radzieckiej, ZSRR, a od 1991 roku Federacji Rosyjskiej. W 2004 roku została przekształcona w Główny Zarząd Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
W czasie II wojny światowej szpiedzy rosyjscy szpiegowali Japonię i USA. Odkryli, że Cesarstwo Japonii uderzy na USA, nie zaś na ZSRR. Na terenach okupowanych przez Niemców działał kontrwywiad wojskowego Sztabu Generalnego Smiersz.
W latach 1991-2007 GRU szpiegowało w Bułgarii, w Katarze, w Niemczech czy w Gruzji. W listopadzie 2008 roku szef GRU stwierdził, że głównym obiektem działań jego ludzi pozostaje właśnie Gruzja. Pojawiły się też przesłanki co do tego, że agenci GRU szpiegowali w Polsce, na Ukrainie oraz w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.
Po co Rosjanom tak rozbudowany wywiad?
Rosyjski wywiad jest w tej chwili jednym z najlepszych i najbardziej rozbudowanych na świecie. Dysponuje szeroką siatką wywiadowczą, która pracuje w całkowitym ukryciu. Co ciekawe, sam prezydent Władimir Putin wykonywał zawód: szpieg.
Służby wywiadowcze w Rosji dysponują najnowszymi zdobyczami technologicznymi, w czym dorównują możliwościom Amerykanom. Bez problemu mogą inwigilować metodami tradycyjnymi i kontrolować korespondencję elektroniczną. Służby wywiadowcze Federacji Rosyjskiej to bezapelacyjnie najbardziej elitarne komponenty wojskowe w tym kraju, a jednocześnie ich działalność okryta jest tajemnicą. Rosja jest ogromnym krajem, który prowadzi interesy z większą częścią świata, stąd też posiadanie tak rozwiniętego wywiadu jest jak najbardziej wskazane i potrzebne. Szpieg gospodarczy pozwala Rosjanom na zdobycie cennych informacji dotyczących sfery przedsiębiorczości, know-how w innych krajach i tym podobnych.
Czy Rosjanie nadal szpiegują?
Szpiedzy rosyjscy cały czas są aktywni, choć trudno odkryć akcje, jakie są przez nich planowane. SWR (Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej) oraz GRU są podejrzewane o prowadzenie cyfrowego wywiadu na terenie innych państw Unii Europejskiej, jak i w USA. Zasięg ich najnowszych urządzeń podsłuchowych jest ogromny, dlatego bezpośrednio z Rosji mogą podsłuchiwać nawet rozmowy prowadzone przez polskie organy władzy.
Jakimi metodami posługują się Rosjanie podczas szpiegowania?
Rosjanie posługują się najnowocześniejszą techniką, by móc prowadzić swoją działalność operacyjną. Mają również swoich agentów w innych krajach. Niemniej wywiad przeniósł się do sfery internetowej. Szpiedzy rosyjscy korzystają z nowoczesnych podsłuchów dużego zasięgu, dlatego nie muszą nikomu podrzucać zwykłych pluskiew, czy innych urządzeń szpiegowskich, by móc podsłuchiwać skutecznie najważniejsze osoby w danym kraju. Dysponują najlepszym sprzętem detektywistycznym, który ułatwia im prowadzenie działań, do jakich zostali powołani.
Czy Rosja podstawia swoich ludzi w innych rządach?
Można z całą pewnością stwierdzić, że rosyjscy szpiedzy działają w wielu różnych krajach. Praca w wywiadzie wymaga dyskrecji i przybrania nowej tożsamości, do czego agenci przygotowują się całymi latami. Na przykład Mosad, czyli izraelski wywiad, wykrył, że w administracji rządowej USA jeden z pracowników z oddziałów agencji odpowiedzialnej za poufne dane, był hakerem rosyjskim zajmującym się zbieraniem informacji wywiadowczych o zagranicznych celach.
Rosyjski wywiad w Internecie
Internet jest szerokim polem do działania wywiadu rosyjskiego. W 2012 roku wywiad Rosji ogłosił trzy duże przetargi w celu zbudowania systemu manipulowania świadomością masową za pośrednictwem popularnych sieci społecznościowych.
Etapem początkowym było stworzenie systemu Dysput, który odpowiada za stałe monitorowanie treści szeroko rozumianej blogosfery i social media. Dysput zajmuje się analitycznym badaniem wszelkiego rodzaju procesów kształtowania wirtualnej społeczności i rozpowszechnianiem informacji w tych sieciach i określonych wiadomości. Rosja w ten sposób bardzo skutecznie kształtuje opinię publiczną.
Drugim systemem jest Monitor-3, który rozpracowuje metody organizacji i kierowania w Internecie wirtualną wspólnotą ekspertów odpowiadających za wyznaczanie kierunków poszczególnych zadań. Także za jego pośrednictwem realizowane jest szpiegowanie przez Internet.
Ostatnim elementem rosyjskiego systemu wojny informacyjnej w sieci jest Sztorm-12, odpowiadający za politykę publikowania przygotowanych wcześniej przez wywiad informacji we wszystkich mediach społecznościowych. Pozwala on na manipulowanie świadomością masową, także poza granicami Rosji. Na celowniku rosyjskiego wywiadu są wszelkie social media, m.in. Facebook. Szpieg może swobodnie działać pod przykrywką w takim serwisie.
Szpiegowanie przez aplikacje
Każdy Rosjanin może być na podsłuchu i każdy może być inwigilowany – jeśli nie przez Internet, to przez aplikację na telefonie. Wywiad Zagraniczny Rosji ma nieograniczony dostęp do systemu SORM-4, który odpowiada za monitoring wszystkich światowych serwerów pocztowych.
Program pocztowy Kaspersky Lab podejrzewany jest o to, że prowadzi działalność szpiegowską dla Rosji. To popularny antywirus stworzony właśnie w Rosji. Pojawiają się głosy, że Kaspersky Lab umożliwia szpiegowanie niczego nieświadomych użytkowników.
Czytaj także:
Leave a Reply Cancel Reply