Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Jak kontrolować opiekunkę do dziecka?

Posted by      05/05/2020 12:36:17    Comments 0
Jak kontrolować opiekunkę do dziecka?

Nie każda mama może pozwolić sobie na sprawowanie osobistej opieki nad swoim dzieckiem. Po porodzie i urlopie macierzyńskim musi wrócić do pracy. O ile tata lub dziadki nie mogą zająć się maleństwem, pozostaje wynajęcie opiekunki. Jak jednak kontrolować, czy opiekunka do dziecka wykonuje swoją pracę rzetelnie?

Po czym poznać dobrą nianię?

Uczciwa, sympatyczna, stwarzająca dobre wrażenie – z pewnością to cechy dobrej niani. Praca jako niania nie jest łatwa. Trzeba opiekować się czyimś dzieckiem i brać za nie pełną odpowiedzialność przez kilka czy nawet kilkanaście godzin dziennie. Opiekunka do dziecka powinna przede wszystkim nawiązać już przy pierwszym spotkaniu dobry kontakt z maluszkiem, którym ma się zajmować. Jeśli utrzymuje je na dystans, nie będzie dobrą nianią.

Taka osoba powinna być ciepła, komunikatywna i mieć wiele pomysłów na to, jak spędzić czas z dzieckiem – w domu i na podwórku. Niekoniecznie niania legitymująca się wieloma dyplomami ukończenia studiów i kursów związanych z pedagogiką będzie lepszą opiekunką, niż ta, która od razu „łapie” kontakt z dzieckiem.

Można poznać dobrą nianię po tym, jak rozmawia z dzieckiem. Czy jej głos jest łagodny, co pozwala na przełamanie „pierwszych lodów” z nawet nieśmiałym maluchem? Niania powinna też współpracować z rodzicami, wsłuchiwać się w ich zalecenia i potrzeby. To ważne, żeby dostosowała się do trybu wychowania dziecka stosowanego przez rodzica, ale może też zaproponować własne rozwiązania. Przy zatrudnianiu do pracy opiekunki do dziecka trzeba zachować czujność i zdrowy rozsądek. Jeśli intuicja podpowiada, że dana niania nie będzie dla maluszka dobrą towarzyszką zabaw, lepiej nie decydować się na jej zatrudnienie.

Warto już na samym początku poszukiwań niani określić własne wymagania względem jej pracy. Można podać, że „szukam opiekunki do dziecka, która przejmie opiekę nad maluchem w określonych godzinach, będzie chodziła z nim na spacery i gotowała mu”. Zakres pracy opiekunki najlepiej określić w umowie z nianią.

Warto wiedzieć, ile kosztuje opiekunka do dziecka, aby na koniec miesiąca nie okazało się, że wynagrodzenie jest dla niej niesatysfakcjonujące lub żądana płaca jest wyższa od tej, jaką założyli rodzice. Już przy pierwszej rozmowie warto zapytać, ile bierze opiekunka do dziecka za godzinę?

Co robić, gdy niania daje powody do obaw?

Spóźniająca się notorycznie niania, ginące z domu przedmioty, siniaki niewiadomego pochodzenia na ciele dziecka albo paniczny strach malucha przed ponownym spotkaniem z nianią to z pewnością sytuacje, które powinny zaniepokoić rodziców. Nieuczciwa opiekunka to zmora wszystkich osób, które zatrudniają dla swojego dziecka nianię. Problemem może być osoba, która nie słucha zaleceń rodziców albo na własną rękę podaje dziecku leki. Choć może działać w dobrej wierze, nie powinna nigdy tego robić. Kiedy niania zaczyna dawać powody do obaw, rodzic może zacząć ją kontrolować, np. wracając do domu wcześniej, niż zamierzał.

Kiedy zacząć kontrolować nianię?

Kategorycznie trzeba przemyśleć kwestię kontrolowania niani, jeśli dziecko zaczyna się jej bać. Płacze, kiedy rodzice wychodzą z domu. Oczywiście może być to przejaw lęku separacyjnego, ale też cała sytuacja budzi obawy o to, że niania nie zajmuje się dzieckiem, tak jak powinna to robić. Kontrolę opiekunki warto zacząć, jeśli poczujemy w domu papierosy, a w ogłoszeniu niania pisała, że kategorycznie nie pali. Niedopuszczalne jest też, by od niani czuć było alkoholem. To kolejny powód do kontrolowania sytuacji.

Wierzyć dziecku czy opiekunce?

Odpowiedź na pytanie, komu wierzyć w przypadku zaistnienia sytuacji spornej: swojemu dziecku czy opiekunce, wcale nie jest taka oczywista. Jeśli zatrudniliśmy nianię ze znakomitymi referencjami i doświadczeniem oraz z CV opiekunki do dziecka, w którym wskazała, że ukończyła wiele kursów specjalistycznych, a dziecko mówi, że niania w ogóle się nim nie zajmuje i nie chce się bawić, to coś tu jest nie w porządku.

Rodzice muszą rozważyć wszystkie za i przeciw oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko nie zmyśla? Zdarza się, że dzieciaki mają bardzo wybujałą wyobraźnię i mogą mijać się z prawdą albo kłamać rodzicowi. Być może opiekunka zabroniła czegoś swojemu podopiecznemu albo postąpiła niekoniecznie po jego myśli i dziecko w ten sposób odreagowuje swoją złość. Takie wytłumaczenie również trzeba brać pod uwagę.

Jeśli jednak widzimy, że dziecko nie lubi niani, jest osowiałe i wyraźnie boi się opiekunki, albo płacze na wzmiankę o nią, to sygnał, że może dziać się coś niedobrego.

Jak przekonać się czy niania nie oszukuje?

Rodzice mający podejrzenia co do tego, czy niania ich nie oszukuje, mogą podjąć kroki, które pozwolą im rozwiać wątpliwości lub je potwierdzić. Między innymi do kontroli niani mogą posłużyć ukryte kamery czy podsłuch w domu. Jak sprawdzić nianię dyskretnie, ale skutecznie?

Ukryte kamery

Jednym ze sposobów sprawdzenia, jak zachowuje się opiekunka pod nieobecność rodziców w domu, będzie zainstalowanie w domu ukrytych kamer. Urządzenia szpiegowskie są dziś tak niewielkie, że bez trudu zamontujemy je choćby w dziecięcej maskotce albo w przedmiotach codziennego użytku, jak butelka wody mineralnej, zegar wiszący w pokoju czy element mebla. Kamera zarejestruje pod nieobecność rodziców, co robi niania i jak się opiekuje dzieckiem. Nagranie może rozwiać wątpliwości co do tego, w jaki sposób opiekunka traktuje dziecko oraz czy nie przywłaszcza sobie bezprawnie rzeczy należących do pracodawców. Wystarczy kamery umieścić w różnych częściach domu.

Podsłuch

W parze z ukrytymi kamerami mogą iść podsłuchy, jakie pozwolą sprawdzić, jak niania mówi do dziecka. Czy dobiera starannie słowa, czy zdarza jej się krzyczeć lub przeklinać? Podsłuch może być zupełnie niewidocznym urządzeniem, ukrytym w zapalniczce czy pendrive pozostawionym na stole w salonie. Miniaturyzacja takich urządzeń ułatwia sprawdzenie pracy nie tylko niani, ale i pomocy domowej czy wszystkich osób, które pozostają w domu pod nieobecność właścicieli.

„Przypadkowe” wcześniejsze powroty

Prostym w zastosowaniu sposobem na skontrolowanie niani jest wcześniejszy powrót do domu. Zamiast o godzinie 16, rodzice mogą wrócić o 15 i zobaczyć, w jakiej sytuacji zastaną opiekunkę. Takie działanie szybko przyniesie odpowiedź na pytanie, czy coś jest nie tak.

Czytaj także:

Kamera niania w służbie bezpieczeństwu dziecka

Niania. Pomoc czy przemoc?

Leave a Reply