Mosad – najlepszy wywiad na świecie?

Posted by      05/05/2020 11:09:15    Comments 0
Mosad – najlepszy wywiad na świecie?

Tajemnicą państwową, pilnie strzeżoną przez służby specjalne, jest wywiad i jego funkcjonowanie. To od jego sprawności działania oraz od skuteczności w maskowaniu swoich agentów w wielu przypadkach zależy bezpieczeństwo międzynarodowe. Jednym z najlepszych wywiadów na świecie jest Mosad.

Co to jest wywiad?

Służby specjalne zajmujące się wywiadem, czyli potocznie nazywane „wywiadem”, to instytucja zajmująca się pozyskiwaniem, często w sposób niejawny, informacji. W swoim działaniu trudni się ona przetwarzaniem owych danych, przechowywaniem i analizowaniem oraz przekazywaniem ich rządowi danego kraju. Wywiad realizuje zadania o charakterze informacyjnym, operacyjnym i sprawczym. Poza granicami kraju służby wywiadowcze wykonują politykę rządu.

Najważniejszą kwestią dla wywiadu jest informacja i jej obróbka. Agenci mają dostęp do tajnych i ściśle strzeżonych akt, które pozwalają im wykonywać swoją trudną pracę.

Jakie kraje posiadają wywiad?

Agencje wywiadowcze funkcjonują na całym świecie. Trudno więc wymienić wszystkie kraje, które mają swój wywiad. Za to warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze i najlepiej zorganizowane agencje wywiadu. Wśród nich można wymienić:

  • Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego – MSS – agencja bezpieczeństwa i agencja wywiadowcza Chin, z siedzibą w Pekinie, składającą się m.in. z agencji kontrwywiadu.
  • Australian Secret Intelligence Service (ASIS) – australijska tajna służba wywiadowcza z siedzibą w Canberze, zajmująca się wywiadem międzynarodowym lub zagranicznym.
  • Canadian Security Intelligence Service (CSIS) – kanadyjska agencja wywiadu.
  • Dyrekcja Generalna ds. Bezpieczeństwa Zewnętrznego (DGSE) – działająca pod francuskim Ministerstwem Obrony, Dyrekcja Generalna ds. Bezpieczeństwa Zewnętrznego, odpowiednik francuskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej.
  • Federal Intelligence Service (BND) – Federalna Służba Wywiadowcza lub Bundesnachrichtendienst – niemiecka agencja wywiadowcza.
  • Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) – agencja wywiadu zagranicznego Stanów Zjednoczonych.
  • Foreign Intelligence Service (SVR) – służba wywiadu zagranicznego, czyli cywilna agencja wywiadu zagranicznego Federacji Rosyjskiej, następca Pierwszej Głównej Dyrekcji KGB.
  • Tajna służba wywiadowcza (SIS) – Secret Intelligence Service, czyli agencja wywiadowcza Wielkiej Brytanii,  powszechnie znana jako MI6.
  • Mosad – narodowa agencja wywiadowcza Izraela, jeden z trzech oddziałów izraelskiej społeczności wywiadowczej, obok Shin Bet i Aman.

Dlaczego Mosad jest szczególny?

Wywiad Izraela jest jednym z najsprawniej działających agencji wywiadowczych w skali całego świata. Mosad jest narodową agencją wywiadowczą, która współpracuje z izraelskimi służbami specjalnymi. Wywiadem wojskowym Izraela jest Aman, a za bezpieczeństwo wewnętrzne odpowiada organizacja Shin Bet. Jakie zadania ma izraelski wywiad? Izrael poprzez Mosad zajmuje się zbieraniem informacji na temat wydarzeń na świecie, jakie w jakimkolwiek stopniu mogłyby zagrozić interesom i bezpieczeństwu kraju. Domeną Mosadu są tajne operacje, które przeprowadzane są za pomocą własnej jednostki antyterrorystycznej – Kidona.

Wywiad i kontrwywiad 

O ile praca w wywiadzie polega na zdobywaniu informacji niejawnych, różnymi metodami, o tyle kontrwywiad podejmuje się realizacji zadań mających na celu neutralizowanie aktywności obcych służb wywiadowczych i przeciwdziałanie szpiegostwu. Wywiad i kontrwywiad właściwie rywalizują ze sobą. Pracownicy wywiadu starają się zdobyć informacje pożądane przez swój rząd, ale działają pod przykrywką, kamuflując swoje zadania. Chcą pozyskać wiedzę na temat polityków, systemu obronnego państwa czy też strategicznych podmiotów gospodarczych. Natomiast agencja kontrwywiadu odpowiada za ochronę kraju przed wywiadem z obcych krajów.

Jak funkcjonuje wywiad?

Współczesne agencje wywiadu działają nieco inaczej, niż jeszcze 20-30 lat temu, kiedy informację przechwytywało się z poczty dyplomatycznej czy pozyskiwało bezpośrednio od szpiegów z innych krajów podstępnymi metodami. Dziś działania wywiadu bardzo mocno dotyczą cyber sfery i szpiegowania w Internecie.

Służby wywiadowcze przeprowadzają ataki cybernetyczne, stosują oprogramowanie szpiegowskie, by zdobywać informacje.

Znaczenie wywiadu na arenie międzynarodowej

Sprawnie działający wywiad ma znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa wewnętrznego i udaremniania planowanych akcji terrorystycznych. Działalność terrorystów znajduje się na szczycie listy zainteresowania agencji wywiadowczych na całym świecie. Wywiady różnych krajów funkcjonują ze sobą, aby wyśledzić siatki przestępcze działające w skali międzynarodowej.

Jakie metody stosuje Mosad?

Początkowo Mosad był służbą uzdolnionych osób, ale amatorów. Dziś jest skuteczną agencją wywiadowczą, która wyróżnia się na tle innych służb specjalnych z całego świata. Jest skuteczny, ale i bezwzględny. Stosuje metody, które powszechnie nie są akceptowane. Usuwa wrogów państwowych w szybki sposób. Agenci Mosadu często posługują się prawdziwymi zagranicznymi paszportami, np. agenci mają dokumenty brytyjskie. Podczas  jednej z najgłośniejszych akcji Mosadu, mających na celu zgładzenie Chaleda Mashala, rezydenta Hamasu w Jordanii w 1997 roku na ulicy Ammanu agenci wstrzyknęli mu w ucho truciznę paraliżującą nerwy i powodującą powolną śmierć.

Natomiast w czerwcu 2004 roku Mosad za pomocą swoich dwóch agentów próbował zdobyć na podstawie sfałszowanych metryk urodzenia paszporty Nowej Zelandii.

Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb są utajnione. Niewiele dowiedzieć można się o działaniu wywiadu izraelskiego, ale wiadomo, jak przeprowadza Mosad rekrutację. Otóż kadrowcy szukają ludzi – przyszłych agentów w doborowych jednostkach wojskowych i instytucjach. Za idealnego agenta uważa się osobę młodą, wykształconą, która będzie gotowa do podjęcia każdego ryzyka dla dobra ojczyzny. Preferowani są przy tym kandydaci znający język arabski i zwyczaje obowiązujące w arabskich społeczeństwach.

Wywiad w filmach i rzeczywistości

Brawurowe akcje, efektowne pościgi, przystojni agenci i zabójczo piękne agentki – tak prezentowany jest wywiad na szklanym ekranie. Najbardziej znanym agentem jest rzecz jasna James Bond – Agent Jej Królewskiej Mości z MI6. Bond 007 dysponuje najnowocześniejszymi gadżetami szpiegowskimi, jakie powstają właściwie na jego zamówienie. Urządzenia szpiegowskie są niewykrywalne, a każda akcja wywiadu jest wycelowana w ratowanie świata przed terrorystami.

Jak jest naprawdę? Agencje wywiadu na co dzień wykonują żmudną pracę, w której najcenniejszą wartością jest informacja. Posługują się rzeczywiście urządzeniami szpiegowskimi, m.in. podsłuchami. Na pewno ich praca nie jest tak spektakularna, jak przedstawiają to filmowcy, ale rzeczywiście agenci dbają o bezpieczeństwo państwowe.

 Jak dostać się do wywiadu?

Agencja wywiadu zwykle nie ogłasza na portalach rekrutacyjnych, że poszukuje pracowników. Na ogół wygląda to w ten sposób, że rekruterzy sami szukają kandydatów na agentów. Odwiedzają uczelnie wyższe, aby znaleźć osoby z określonymi cechami, które sprzyjają dobrej pracy w wywiadzie. Powinni być niepozorni, kontaktowi, stwarzający poczucie bezpieczeństwa i spokoju. To ludzie, którzy są na pierwszy rzut oka godni zaufania.

Czytaj także:

Jak szpiegowali Rosjanie?

CIA - rola i zadania

Leave a Reply