Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Z kamerą wśród zmarłych – jak zabezpieczyć cmentarz?

Posted by      05/05/2020 11:31:29    Comments 0
Z kamerą wśród zmarłych – jak zabezpieczyć cmentarz?

Cmentarz jest miejscem wiecznego spoczynku zmarłych, do którego każda osoba, która straciła kogoś bliskiego, może przyjść i pomodlić się przy grobie. Czy cmentarz jest miejscem, w którym można i trzeba zamontować ukryte kamery? Czemu miałyby one służyć?

Po co kamera na cmentarzu?

Na cmentarz przynosi się kwiaty, kompozycje dekoracyjne i oczywiście wszelkiego rodzaju znicze. Niestety, są ludzie, którzy nie zważają na święty charakter tego miejsca. Kradną dekoracje, znicze, a nawet litery z nagrobków. Są i tacy, którzy umyślnie niszczą miejsca pochówku. To tzw. hieny cmentarne. Aby taka osoba nie czuła się bezkarna, instytucje bezpieczeństwa publicznego stosują ukryte mikrokamery. Mogą być one zainstalowane w różnych miejscach i aktywowane na ruch. Największym problemem jest monitorowanie dużych cmentarzy, takich jak warszawski cmentarz Powązki. Kamery na podczerwień i fotopułapki pomagają służbom mundurowym w dbaniu o ochronę tego miejsca w godzinach nocnych.

Co ciekawego dzieje się na cmentarzach?

Policja nie prowadzi statystyk tego, do ilu kradzieży dochodzi na cmentarzu. Trzeba jednak powiedzieć, że złodzieje są w tych miejscach bardzo aktywni i nie mają żadnych skrupułów. Kradną kwiaty, wieńce, znicze, lampki elektryczne z grobów, wazony i litery kute, na których sporo mogą zarobić. Potrafią rozkraść cały pomnik, co nie tylko jest stratą dla właściciela, ale i uderza w szacunek dla zmarłych.

Są również wandale, którzy dla rozrywki niszczą groby. Nie mogą czuć się bezkarni. Złodziejom w przypadku wykrycia przestępstwa grożą realne kary, dlatego warto zgłaszać takie sytuacje na policję. Taką osobę może spotkać za to kara aż do 8 lat więzienia, ponieważ tego typu czyny kwalifikowane są jako przestępstwo. Według art. 262 Kodeksu karnego za znieważenie miejsca spoczynku zmarłego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Z kolei za ograbianie grobu, do czego często dochodzi na cmentarzach, kodeks ten przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Jak ustawiane są kamery na cmentarzu?

W wykrywaniu przestępstw cmentarnych i identyfikowaniu złodziei, którzy trudnią się karygodnym procederem kradzieży na cmentarzach, pomagają ukryte kamery. Są one instalowane na słupach od latarni, na parkanach, a nawet na drzewach. Kamery te mają w swoim polu widzenia ścieżki na cmentarzach, jak i poszczególne groby. Mogą być ustawiane w sposób dowolny. Jeśli na przykład do zarządcy cmentarza wciąż spływają zawiadomienia o okradaniu jednego z pomników, kamera może zostać ustawiona tak, by rejestrowała zdarzenia właśnie w tym jednym miejscu. To dobry sposób na złodzieja na cmentarzu, dlatego i indywidualne osoby kupują minikamery IR, i instalują je w pobliżu grobów bliskich, by w razie czego móc zarejestrować sprawców ewentualnej kradzieży.

Miejsce kamer na cmentarzach

 Na wielu cmentarzach w Polsce stosowany jest już monitoring, a kamer przybywa. Nie tylko duże cmentarze, jak ten w Warszawie czy w Szczecinie są w ten sposób chronione, ale i całkiem małe, jak np. cmentarz w Radomsku. Instalowane są głównie na lampach oświetleniowych, słupach energetycznych, na kaplicy przycmentarnej czy na ogrodzeniu cmentarza. Jeśli w pobliżu są drzewa, również i one nadają się do instalowania kamer monitoringu na cmentarzu. Dyskusyjne pozostaje to, czy minikamery i fotopułapki powinno się montować np. w samych pomnikach, ponieważ może być to rozpatrywane w kategoriach nieposzanowania miejsca spoczynku zmarłych.

Rodzaje kamer stosowanych na cmentarzach

 Obecnie można kupić wiele urządzeń rejestrujących obraz. Ukryte kamery na cmentarzu mogą być tak rozmieszczone, aby nie było ich widać. Bardzo dobrze w takich warunkach, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych, po zmroku, sprawdzą się fotopułapki. Sklep szpiegowski taki jak nasz zaoferuje taki sprzęt, którym posługują się w swojej pracy także leśnicy. Fotopułapki rejestrują obraz i robią zdjęcia dopiero wtedy, gdy wykryją ruch, dzięki czemu oszczędzana jest ich bateria i mogą pracować dłużej na jednym ładowaniu. Mają one tę zaletę, że wykorzystują mocne diody podczerwone po zmroku, dlatego mogą zrobić wyraźne zdjęcie nawet w całkowitych ciemnościach.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla monitorowania cmentarza będzie zastosowanie minikamer IR, które wykorzystują promieniowanie podczerwone i „widzą” co dzieje się w nocy. Dlatego nawet hieny cmentarne działające pod okryciem zmroku nie mają szans pozostać niezauważone.

Gdzie trafiają nagrania z cmentarzy?

 Nagrania z kamer rozmieszczonych na cmentarzu mogą trafiać do agencji ochrony, która wynajęta jest do pilnowania terenów cmentarnych, do zarządzających tym obszarem, jak i do strażników miejskich, którzy mogą otrzymywać z monitoringu cmentarza powiadomienie o potencjalnej kradzieży wraz ze zdjęciem podejrzanej osoby.

Czytaj także:

Rejestratory video

Fotopułapka – jaka będzie najlepsza? 

Leave a Reply