Bezpieczeństwo a prowadzenie biznesu
Działalność gospodarczą można prowadzić w wielu różnych branżach, które zostały wskazane w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Przedsiębiorcy mogą być narażeni na zróżnicowane niebezpieczeństwa w swoim biznesie. Jak można zwiększyć ich bezpieczeństwo?
O czym należy pamiętać, prowadząc biznes?
Każdy biznes, niezależnie od gałęzi gospodarczej, w jakiej jest on prowadzony, wiąże się z pewnym poziomem ryzyka. Nigdy nie można przewidzieć niczego w 100 procentach, za to można brać pod uwagę różne scenariusze zdarzeń. Zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Trzeba analizować mocne i słabe strony przedsięwzięcia biznesowego, jak i wypatrywać w środowisku jego realizacji szanse i zagrożenia. Owe szanse należy w pełni wykorzystywać, a przed zagrożeniami się chronić.
Racjonalne jest przyjmowanie założenia, że bez ryzyka nie ma właściwie żadnego biznesu. Nic nie może zagwarantować przedsiębiorcy całkowicie pewnych rezultatów realizowanego projektu. Świadomość istnienia ryzyka pozwoli mu jednak zawczasu oszacować i zaplanować, jakie można podjąć alternatywne rozwiązania, jeśli okaże się, że pojawiają się trudności w przedsięwzięciu biznesowym. Trzeba pamiętać o tym, żeby zawsze tworzyć kilka dróg rozwoju swojej działalności na wypadek, gdyby coś poszło nie po myśli przedsiębiorcy.
Ryzyko biznesowe
Przy prowadzeniu biznesu przedsiębiorca może spotkać się z dwoma głównymi rodzajami ryzyka biznesowego:
- Ryzykiem finansowym,
- Ryzykiem związanym bezpośrednio z prowadzoną działalnością.
Ryzyko finansowe dotyczy złego oszacowania kosztów realizacji projektu, czy opóźnień w płatnościach rat kredytów i pożyczek. Natomiast ryzyko bezpośrednio związane z biznesem obejmować może wszystkie potencjalne wydarzenia operacyjne, np. awarie sprzętu, absencję pracowników wywołaną chorobą lub innymi zdarzeniami, czy niedostarczeniem surowców i półproduktów niezbędnych do produkcji. Oczywiście są to tylko jedne z możliwych przykładów ryzyka biznesowego. Nie ma czegoś takiego, jak całkowicie bezpieczny biznes - niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowy biznes w domu, czy prowadzenie wielkiej korporacji, która realizuje wielomilionowe kontrakty międzynarodowe.
Statystyki ryzyka dla firm
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA (KUKE SA) przygotowała raport pod tytułem „Ranking ryzyk gospodarczych 2020. Kończy się dekada strachu. Jaka dekada się zaczyna”. Według wyników zaprezentowanych badań prowadzenie biznesu wiąże się z ryzykiem. Poziom postrzeganego ryzyka na przełomie 2019 i 2020 roku był najwyższy wśród polskich respondentów od 2011 roku. Największe obawy firm budzą nie tyle zjawiska globalne, lecz lokalne, w szczególności presja na rentowność wynikająca z szybko rosnących kosztów.
Do największych, najbardziej znaczących ryzyk dla biznesu w Polsce zaliczyć można zgodnie z przywołanym raportem ryzyka:
- płacy,
- kosztów ogółem,
- energii i surowców,
- klimatu i środowiska,
- reputacji,
- regulacji,
- eksportu,
- płynności,
- koniunktury,
- waluty.
Natomiast z Raportu GEM, przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, można wysnuć wnioski dotyczące percepcji ryzyka biznesowego wśród polskich przedsiębiorców – obecnych i potencjalnych. Raport wskazuje, że co 4. dorosły Polak chce założyć własną firmę w ciągu 3 lat, podczas gdy dla porównania w Unii Europejskiej taki zamiar ma nie więcej niż 12 proc. mieszkańców. Aż 60 proc. Polaków uznaje, że ma wystarczające umiejętności do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy wiedzą, że prowadzenie biznesu to oczywiście ryzyko, ale w wielu przypadkach warto je podjąć, by stworzyć opłacalny biznes. Ocena ryzyka biznesowego jest taka, że ma ono znaczenie przy otwieraniu i prowadzeniu działalności, ale satysfakcja z bycia przedsiębiorcą je równoważy.
Ocena ryzyka biznesowego
By wiedzieć, z jakim poziomem ryzyka wiąże się dane przedsięwzięcie biznesowe, trzeba je ocenić. Oceny dokonać można przy zastosowaniu różnych mierników. Dobry poradnik przedsiębiorcy powinien wskazać, że dzięki kwantyfikacji można określić te czynniki ryzyka, na które przy zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej należy zwrócić szczególną uwagę.
Każdy z czynników ryzyka należy ocenić pod kątem prawdopodobieństwa jego wystąpienia oraz zagrożeń, jakie może spowodować. W pierwszej kolejności należy się skupić na tych kwestiach, które mogą przysporzyć przedsiębiorcy najwięcej kłopotów.
Płynność finansowa
Zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa jest konieczne dla zapewnienia mu miejsca na rynku. Jak prowadzić biznes, by płynność finansowa, rozumiana jako możliwość uregulowania bieżących zobowiązań finansowych, była utrzymana? Trzeba zawsze mieć margines finansowy, który można wykorzystać przy czasowej utracie płynności. Dobrym pomysłem jest też monitorowanie spływu wierzytelności. Jeśli pojawiają się zatory, natychmiast trzeba dążyć do nawiązania kontaktu z dłużnikiem, by możliwie w jak najkrótszym czasie uzyskać pożądaną płatność.
Zagrożenia prawne
Istnieją pewne przepisy prawne, które mogą być dla biznesu ryzykiem. Prawo cały czas się zmienia, przez co trudno za nim nadążyć. Nieznajomość prawa szkodzi, więc łamanie aktualnie obowiązujących przepisów będzie szkodliwe dla przedsięwzięcia biznesowego przedsiębiorcy. Dlatego warto korzystać z pomocy wykwalifikowanych księgowych i doradców podatkowych lub biznesowych, którzy na bieżąco śledzą zmiany warunków prawnych dla biznesu i ułatwiają stałe dostosowanie się do nich.
Zagrożenia społeczne
Biznes reaguje również negatywnie na zagrożenia natury społecznej. Niepokoje społeczne w kraju, strajki, rozruchy, czy niezadowolenie ludności powodują, że zmniejsza się popyt na dobra i usługi luksusowe. Zmieniają się nastroje klientów, którzy nie są skorzy do zwiększania konsumpcji, na czym cierpi biznes.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo w biznesie?
Zarówno przy biznesie jednoosobowym, biznesie domowym, czy w biznesie na szeroką, krajową i międzynarodową skalę, zawsze mogą pojawić się pewne zagrożenia. Można zmniejszyć poziom ryzyka biznesowego, opracowując różne strategie działania.
Niebezpieczeństwem występującym przy prowadzeniu działalności gospodarczej może być podsłuchiwanie rozmów i przechwytywanie poufnych informacji. Jeśli przedsiębiorca podejrzewa, że może być na podsłuchu i chciałby prowadzić bezpieczne rozmowy w sieci, wówczas warto, by zainwestował w wykrywacz podsłuchów, który pozwoli mu stworzyć większe poczucie bezpieczeństwa dla swojego biznesu. Czytaj także:
Leave a Reply Cancel Reply