Czy fotopułapka w lesie jest legalna?
Fotopułapki są to mini kamery bezprzewodowe, służące do nagrywania obrazu oraz dźwięku. Działają za pomocą systemu wykrywania ruchu, który pozwala na uruchamianie urządzenia tylko w potrzebnych momentach. Mogą one wykonywać zdjęcia lub nagrywać filmy, które następnie przesyłają jako e-maile lub wiadomości MMS.
Urządzenie znajduje się w stanie uśpienia, aż do momentu, kiedy czujnik wykryje ruch. Zastosowanie w nim fotokomórki na podczerwień pozwala na jego szybkie i trafne zidentyfikowanie. Doskonale sprawdza się ono się zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ promieniowanie podczerwone jest niewidoczne dla ludzkiego oka.
Fotopułapka w lesie jest legalna. Osoba prywatna może monitorować las, ale jeśli uchwyci sylwetkę człowieka, zgodnie z przepisami o RODO powinna unikać rozpowszechniania tego nagrania i zatrzymać je wyłącznie do własnego wglądu.
Fotopułapka to bicz na wandali?
Z fotopułapek często korzystają samorządy gminne oraz miejskie, stosując kamery w lasach państwowych do nadzorowania terenów zagrożonych nielegalnym wyrzucaniem odpadów oraz wandalizmem. Do nagrań dostęp powinni mieć jedynie urzędnicy, strażnicy miejscy lub policjanci a mieszkańcy powinni być poinformowani o stosowaniu monitoringu na terenie miejscowości. Aby jednak nie zdemaskować lokalizacji kamery, samorząd może zrobić to za pomocą komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej lub przez lokalne media.
Kto korzysta z fotopułapek?
Najczęściej fotopułapki stosowane są w celu obserwacji zachowań zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dzięki temu sprzętowi przyrodnicy mogą oceniać populację poszczególnych gatunków, a myśliwi mieć wgląd w okolice paśników.
Ponadto kamery leśne mogą kontrolować otoczenie stawów hodowlanych, składów drewna oraz parkingów. Pomagają one przy identyfikacji kłusowników, złodziei samochodów, drewna albo osób, podrzucających odpady do lasu.
Kamery fotopułapki można również używać do monitorowania piwnic, magazynów, a nawet okolic domów mieszkalnych. Sprawdzają się oraz przy nadzorowaniu prac budowlanych.
Fotopułapki do podglądania zwierząt online
Do najbardziej popularnych obserwacji należy obecnie obserwacja ptaków. Jednak wielu ludzi fascynuje się podglądaniem gadów, ssaków, płazów, a nawet owadów. Obserwacja zwierząt w lesie — szczególnie dzikich to nie jest jednak takie proste zadanie. Kamery zamontowane w lesie uruchamiają się dzięki fotokomórkom na podczerwień, nie mogą mieć jednak widocznych diod podczerwieni, bo mogłyby przestraszyć zwierzęta i zostać łatwo zauważone przez człowieka. Duże znaczenie dla skutecznej ich pracy ma też zasięg wybranego operatora karty SIM, która zainstalowana jest w urządzeniu z modułem GSM.
Bardzo ważny jest również czas pracy kamery leśnej, jej rozdzielczość, długość nagrań czy opcje dodatkowe, jak nagrywanie dźwięku otoczenia, szeroki kąt czujnika i czas wyzwalania.
Najlepsze fotopułapki na GoSpy.pl
Foto pułapka 4.0CG GSM 4G z GPS oraz unikalną funkcją wysyłania krótkich filmów nagrywa lub robi zdjęcia w rozdzielczości Full HD. Jest jednym z niewielu modeli posiadających funkcję wysyłania filmów oraz moduł GPS. Świetnie sprawdzi się ona do monitorowania dzikiej zwierzyny, złodziei działkowych, złodziei drewna i innych, do tropienia kłusowników oraz do zabezpieczenia miejsc.
Z kolei fotopułapka TV-9840MA MMS 4G nadaje się do monitorowania dzikich wysypisk, dziwnych sytuacji lub kradzieży stosów drewna z lasów. Umożliwia również wykonywanie wysokiej jakości zdjęć zwierząt. Pozwala na robienie zdjęć i nagrywanie filmów w najwyższej na rynku rozdzielczości Full HD 1080P wraz z głosem.
Natomiast Fotopułapka Kamera Leśna TV-5440WM jest przystosowana do dokładnego ukrycia w lesie, czy w magazynie i wtapia się w leśne tło dzięki odpowiedniemu maskowaniu. Na obserwację w nocy pozwala lampa podczerwieni niewidoczna dla oka ludzkiego.
Urządzenie dobrze radzi sobie przy monitorowaniu dzikich wysypisk, nietypowych sytuacji lub kradzieży stosów drewna z lasów i zapewnia ona wykonywanie wysokiej jakości zdjęć zwierząt w najwyższej na rynku rozdzielczości. Posiada też możliwość automatycznego włączania i wyłączania nagrywania dzięki detekcji ruchu oraz stabilizację obrazu, oraz tryb energooszczędności.
Jaką fotopułapkę wybrać?
Podstawową kwestią podczas wyboru fotopułapki jest moduł GSM. Fotopułapka GSM umożliwia wysyłanie wykonywanych zdjęć, na podany numer telefonu lub adres e-mail.
Z kolei fotopułapki bez modułu GSM doskonale nadają się do obserwacji zwierząt. Wiele z nich posiada doskonałe parametry zdjęć i wideo. Przed dokonaniem zakupu warto jest ustalić dokładnie miejsce, w którym urządzenie będzie zamontowane i na tej podstawie wybrać model, który dobrze radzi sobie w wybranej lokalizacji. Warto jest zainwestować w urządzenie z niewidocznymi diodami podczerwieni, które nie emituje poświaty widoczniej dla ludzkiego oka, a dzięki temu jest mniej zauważalne dla otoczenia.
Warto również przemyśleć jak często będziemy sprawdzać dane zapisane na karcie fotopułapki. Jeśli rzadko, powinniśmy przemyśleć kwestie zasilania W przypadku gdy zależy nam na dobrej jakości zdjęć, warto znaleźć sprzęt o parametrach odpowiadających naszym potrzebom.