Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Globalny Bank Nasion

Posted by      08/31/2020 08:42:33    Comments 0
Globalny Bank Nasion

Banki komercyjne, państwowe, spółdzielcze, banki kobiecego mleka, komórek macierzystych – można wymienić wiele różnego rodzaju instytucji nazywanych powszechnie bankami. Czym zatem jest Globalny Bank Nasion?

Znaczenie banku nasion

Globalny Bank Nasion powstał w 2008 roku. To właściwie Svalbard Global Seed Vault, który został założony przez norweskie ministerstwa oraz The Global Crop Diversity Trust – międzynarodową organizację zajmującą się ochroną upraw. Rząd Norwegii łoży na utrzymanie całej konstrukcji banku, a także sfinansował jego budowę, która kosztowała 9 mln dolarów. Trust z kolei opłaca koszty operacyjne banku. Jego działalność dofinansowana jest też przez inne osoby i organizacje, m.in. przez fundację Bill & Melinda Gates Foundation.

W światowym banku nasion znajdują się duplikaty zdecydowanej większości nasion uprawnych. Jeśli doszłoby do jakiejś katastrofy w skali globalnej, nasiona te przetrwają i pozwolą ludzkości przetrwać.

Sejf ludzkości

Często bank nasion przyrównywany jest do Arki Noego z Biblii. Choć nie ma w nim zwierząt, ale są tam nasiona, które mają równie duże znaczenie dla ludzkości. To sejf, w którym przechowywane są w niskich temperaturach nasiona, które pozwoliłyby odbudować roślinność na ziemi.

Sam budynek banku nasion jest pilnie strzeżony, co samo w sobie świadczy o wadze nasion dla całej ludzkości. Budowla zlokalizowana jest 120 metrów w głąb góry, z której wystaje tunel wejściowy. Wyposażona została w liczne systemy bezpieczeństwa – zamknięte drzwi, detektory ruchu, czujniki pożarowe oraz czujniki dymu. W obiekcie zatrudniona jest ochrona, a całość monitorowana jest dzięki systemowi wewnętrznych kamer.

Ile nasion mieści się w banku nasion?

Bank nasion w Norwegii ma powierzchnię około 1200 m2 oraz 3 poziomy. Może on pomieścić 4,5 miliona pakietów, z których każdy zawiera około 500 nasion. Maksymalnie więc w Globalnym Banku Nasion może być przechowywanych na raz 2,25 miliarda nasion. W 2018 roku ich liczba przekroczyła milion, a liczba gatunków ponad 5 tys. 

Jak wygląda mrożenie nasion?

Nasiona umieszczone w Globalnym Banku Nasion są umieszczone w wiecznej zmarzlinie po to, by bank przetrwał każdą katastrofę naturalną lub wywołaną przez człowieka. Przekazane do banku nasiona są pakowane w czterowarstwowe pakiety, które są zgrzewane dla zabezpieczenia ich przed wilgocią. Następnie umieszczane są w specjalnie przygotowanych pudełkach. Klimat panujący wewnątrz budynku banku sprzyja przechowywaniu nasion, ponieważ stała temperatura wynosi tu -3 stopnie Celsjusza. Jest ona dodatkowo zmniejszana do -18 stopni, co sprzyja zachowaniu nasion wraz z ich ogromną wartością genetyczną. Energia elektryczna potrzebna do wytworzenia odpowiednich warunków magazynowania w niskiej temperaturze zapewniana jest bankowi nasion przez pobliską kopalnię.

Dzięki niskiej temperaturze, w jakiej przechowywane są nasiona i niskiej dostępności tlenu, można spowolnić procesy metaboliczne, przez co nasiona te mogą przetrwać długi czas w doskonałym stanie.

Gdzie znajduje się globalny bank nasion?

Miejscem, w którym zbudowano Globalny Bank Nasion jest norweski archipelag Svalbard, na maleńkiej wyspie Spitsbergen niedaleko Longyearbyen, 1100 km od Bieguna Północnego. Taka lokalizacja nie jest przypadkowa dla banku nasion. Bank może dzięki temu zapewnić im stabilne warunki temperaturowe. Znajduje się on w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie, na głębokości 120 m.

Dlaczego wybrać to miejsce?

Jeśli ktoś decyduje się na przekazanie materiału do banku nasion, nie musi nic za to płacić. Dostęp do niego mają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Nasiona powinny pochodzić z różnych zasobów genetycznych, które są ważne dla ludzkości.

Bank nasion w Polsce

W naszym kraju również działają organizacje mające chronić ludzkość przed bezpowrotną utratą próbek nasion. Polski bank nasion to Krajowe Centrum Roślinny Zasobów Genowych. Współpracuje on z norweskim bankiem nasion. Polska jest jednym z krajów, które dostarczają do Globalnego Banku Nasion swoje próbki. 

Czytaj także:

Iron Mountain i jego sekrety

Cheyenne Mountain

Leave a Reply