Iron Mountain i jego sekrety

Posted by      09/07/2020 13:22:18    Comments 0
Iron Mountain i jego sekrety

Co to jest Iron Mountain?

Zasadniczo Iron Mountain to „Żelazna Góra”, która znajduje się stanie Michigan na Półwyspie Górnym w USA. To niewielkie miasteczko, liczące sobie około 8 tys. mieszkańców. Jednak pod nazwą tą kryje się jeszcze spółka Iron Mountain Inc., czyli amerykańska firma zajmująca się świadczeniem usług zarządzania informacjami o przedsiębiorstwach. Jej siedziba znajduje się zaś nie w Michigan, ale w Massachusetts, w Bostonie.

Historia „Żelaznej Góry”

W 1951 roku Herman Knaust założył firmę Iron Mountain w Livingston w stanie Nowy Jork w USA. Początkowo sam Knaust nie miał wiele wspólnego z zarządzaniem dokumentami. Jego fortuna była wynikiem sprawnie prowadzonego handlu grzybami. W 1936 roku zapłacił 9 tys. USD za wyczerpaną kopalnię rudy żelaza i 40,5 ha ziemi, gdzie miał uprawiać właśnie grzyby, ale w 1950 roku nastąpiła zmiana na rynku, na którym dotychczas funkcjonował. To skłoniło go do poszukiwania nowego modelu biznesowego.

Po zakończeniu II wojny światowej Herman Knaust sponsorował przeniesienie wielu żydowskich imigrantów do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieli zacząć zupełnie nowe życie. Ludzie przybywający do USA utracili swoją tożsamość i nie mieli dokumentów. W tym samym czasie USA pochłonięte było niedoszłą wojną atomową. Knaust wpadł na pomysł, by chronić ważne informacje i dokumenty, dlatego stworzył pierwsze solidne sejfy w przestrzeniach opuszczonej kopalni Iron Mountain. Założył biuro sprzedaży w Empire State Building w USA.

Szybko zaczął znajdować firmy i instytucje, w tym zwłaszcza banki, które były zainteresowane przechowywaniem dokumentacji firmowej w sejfach Iron Mountain. Ówcześni przedsiębiorcy zrozumieli, jak ważną sprawą jest ochrona ich istotnych, kluczowych dokumentów. Firma rosła w siłę jako główny podmiot zajmujący się ochroną ważnej dokumentacji.

W 1978 roku firma Iron Mountain otworzyła w Nowym Jorku pierwszy znajdujący się ponad powierzchnią ziemi obiekt do przechowywania dokumentów, a w 1980 roku zakład w Nowej Anglii, zajmujący się obsługą i ochroną kopii zapasowych danych komputerowych. Kiedy w 1983 roku Iron Mountain przejęło spółkę New England Storage Warehouse w Bostonie, firma mogła wejść na rynek zarządzania dokumentacją medyczną i rynek zarządzania dokumentacją prawną.

Do połowy lat. 80. XX wieku firma Iron Mountain Inc. oferowała usługi w zakresie przechowywania dokumentacji i zarządzania dokumentacją papierową, ale nie tylko. Zajmowała się ochroną danych i istotnych dokumentów poza siedzibą klienta na rynkach Nowego Jorku i Nowej Anglii.

W 1988 roku po przejęciu spółki Bell & Howell Records Management, Inc. Iron Mountain stał się pierwszym krajowym usługodawcą w branży.

Zakres usług

Iron Mountain zajmuje się świadczeniem usług w wielu zakresach dotyczących zarządzania informacją i bezpiecznego przechowywania dokumentów. Oferuje klientom:

  • Zarządzanie informacją, w tym świadczenie usług doradczych – z zakresu zarządzania ładem informacyjnym i polityki przechowywania oraz poufności.
  • Digitalizację dokumentów – skanowanie dokumentów, zarządzanie danymi w Iron Cloud, przywracanie danych.
  • Bezpieczne przechowywanie – archiwizowanie i przechowywanie dokumentów.
  • Bezpiecznie niszczenie dokumentów, przyjazne i bezpieczne dysponowanie aktywami IT i e-odpadami.
  • Rozwiązania sektorowe – dedykowane konkretnym grupom odbiorców.

Co wiadomo o zabezpieczeniach?

Zarządzanie dokumentami w firmie powinno obejmować ich bezpieczne archiwizowanie i przechowywanie. W wielu przypadkach przedsiębiorcy i osoby zarządzające różnymi instytucjami, w tym tymi na szczeblu samorządowym i rządowym, nie mają odpowiednich środków i miejsca do tego, przy realizować zadania z zakresu przechowywania dokumentacji. Do tego dochodzi jeszcze kwestia tego, że okres przechowywania dokumentów może być bardzo długi, a dokumentacja stale się będzie powiększała. Co zrobić wówczas?

Można oddać dokumenty na przechowywanie do takiej firmy jak Iron Mountain. W magazynach z dokumentami panuje stała temperatura, która oscyluje w granicach 15-16 stopni Celsjusza bez względu na porę roku. Magazyny te są odporne na wstrząsy sejsmiczne. Dodatkowo Iron Mountain jest odporna na ogień, zalanie, katastrofy naturalne i ataki celowe. W środku góry jest ochrona i system uzdatniania wody, a nawet własna jednostka straży pożarnej. Do tego dochodzą systemy zarządzania dokumentacją zabezpieczone elektronicznie.

Co jest przechowywane w magazynach Iron Mountain

W magazynach Iron Mountain przechowywane są dokumenty – cyfrowe i papierowe. Do dyspozycji klientów oddawane są szuflady w skrytce zdolne pomieścić 69 rolek 16mm filmu lub 42 rolki 35mm filmu, ale można też wynająć całą szufladę. Dostęp do skrytek mają tylko klienci posiadający specjalną kartę dostępu i sekretne hasło. Aż 95 proc. najemców korzystających z usług Iron Mountain chce zachować absolutną anonimowość.

Kto może sobie pozwolić na wynajem skrytek?

W czasach rozwoju działalności spółka Iron Mountain pozwalała na wynajem skrytek osobom prywatnym dla przechowywania dokumentacji. Dziś na przechowywanie danych w „Żelaznej Górze” pozwolić sobie mogą tylko firmy i instytucje. W Iron Mountain jest przechowywana dokumentacja medyczna i prawnicza - jednostki ochrony zdrowia i branża prawnicza to główni klienci tej firmy.

Pozycja lidera branży i wejście na giełdę

W lutym 1996 roku spółka weszła na giełdę. Obecnie Iron Mountain jest liderem w branży w dziedzinie zarządzania dokumentami – papierowymi i elektronicznymi. Obsługuje ponad 140 000 klientów w ponad 50 krajach na całym świecie. Dzięki współpracy i korzystaniu z usług Iron Mountain tysiące firm i instytucji może zorganizować łatwiej i bezpieczniej elektroniczne zarządzanie dokumentacją.

Czytaj także:

Fort Knox

Strefa 51

Leave a Reply