Fort Knox
Najpilniej strzeżone miejsca na świecie to nie tylko siedziby dowództwa sił zbrojnych czy sejfy banków, ale i rezerwy złota. Takie rezerwy przetrzymywane są między innymi w Fort Knox.
Co to jest Fort Knox?
Fort Knox jest miejscem szczególnym - pełni kilka funkcji. To baza wojskowa o wielu różnych funkcjach dla Armii Stanów Zjednoczonych, ale też i solidny skarbiec depozytowy, w którym znajduje się depozyt złota amerykańskiego banku federalnego. Połączenie funkcji wojskowej i ochronnej dla złota USA było całkowicie celowym zabiegiem.
Budowę Fortu Knox rozpoczęto w 1936 roku, ale już 3 lata wcześniej pojawiło się rozporządzenie wykonawcze 6102 podpisane przez prezydenta F.D. Roosevelta, które zmusiło obywateli i instytucje USA do oddania na rzecz rządu posiadanego złota. Trzeba było stworzyć miejsce, w którym to złoto w formie rezerw mogłoby być składowane.
Wcześniej Fort Knox nazywany był Camp Knox, na cześć Henry'ego Knoxa, oficera armii USA w osiemnastym wieku. Według oficjalnych danych do budowy Fortu Knox wykorzystano:
- - 453 m3 granitu,
- - 3211 m3 betonu,
- - 750 ton stali zbrojeniowej,
- - 670 ton stali strukturalnej.
Gdzie się znajduje Fort Knox?
Położenie Fortu Knox nie jest przypadkowe. Znajduje się on w środkowo-wschodnim stanie Kentucky w USA, na południe od miejscowości Louisville i na północ od Elizabethtown. Baza leży na terenie trzech hrabstw: Hardin, Meade i Bullitt, zajmując przy tym powierzchnię 441 km2.
Co się znajduje na terenie Fortu?
Kiedy budowano Fort Knox, miał on być bazą wojskową, ale jednocześnie postanowiono, że właśnie tam Stany Zjednoczone będą gromadziły swoje złoto. Na terenie Fortu Knox mieszczą się:
- - Instytucja Armii Stanów Zjednoczonych specjalizująca się w wojskach pancernych, m.in. Muzeum broni pancernej - Muzeum Kawalerii i Czołgów im. Pattona.
- - Szkoła U.S. Army Armor School.
- - Centrum badawcze U.S. Army Armor Center.
- - Centrum rekrutacji Armii.
Ponadto nie brakuje teorii, że w skarbcu Fortu Knox znajduje się nie tylko złoto, ale i Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych czy Wielka Karta Swobód, wraz z innymi istotnymi dla historii kraju dokumentami.
Depozyt złota Stanów Zjednoczonych
Na terenie Fortu Knox złoto zajmuje sporo miejsca, ponieważ zgromadzone zostało tu około 147 milionów uncji tego kruszcu, wycenianego na około 191 mld dolarów. Formalnie w Forcie Knox mieści się United States Bullion Depository - Państwowy Depozyt Złota Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Zabezpieczenia na terenie Fortu
Przedostanie się niepostrzeżenie do serca Fortu Knox jest niemal niemożliwe, z uwagi na zastosowane w tym miejscu liczne zabezpieczenia. Po pierwsze budynki fortu otacza barykada z trzech wysokich płotów, w tym dwa są elektryczne i mają zamontowane czujniki wychwytujące ruch oraz kamery, zamontowane w wielu różnych miejscach. Ponoć pomiędzy 2. a 3. płotem są miny lądowe.
Poza tym mur skarbca Fort Knox ma grubość 1,3 metra, dlatego wytrzyma szturm, z kolei 22 tonowe drzwi stanowią solidną barierę, tym bardziej, że zabezpieczone są kodami, które zmienione są codziennie. W budynku zamontowane są żaroodporne oraz kuloodporne przyciemniane szyby. Wokół fortu są 4 punkty strażnicze, na których stacjonują wojskowi uzbrojeni w karabiny maszynowe. Fortu strzeże około 1000 żołnierzy.
Tak do końca nie wiadomo, jakie jeszcze, nowoczesne zabezpieczenia zastosowano dla ochrony Fortu Knox. Niewykluczone, że wejść mogą tam tylko określone osoby, które przejdą przez weryfikację za pomocą czytnika linii papilarnych. System satelitarny, jaki monitoruje cały czas Fort Knox, natychmiast jest w stanie wykryć zagrożenie i zareagować.
Kradzież złota z Fortu Knox
Absolutnie nikt i nigdy nie okradł Fortu Knox, a plotki o tym nie mają racji bytu. Nie było publicznie podawanych informacji o jakichkolwiek próbach włamania się do sejfu USA. Opisane zabezpieczenia są skuteczne na tyle, by odstraszyć potencjalnych złodziei.
Istnieje wiele teorii spiskowych dotyczących Fortu Knox, tym bardziej, że jest to jednostka tajna, dostępna jedynie dla autoryzowanych pracowników US Mint. Pojawiła się nawet historia spiskowa dotycząca tego, jakoby Departament Skarbu w całkowitej tajemnicy przez lata wywoził złoto z Fortu Knox i sprzedawał je następnie na wolnym rynku, by umocnić dolara amerykańskiego.
Fort Knox w kulturze masowej
Motyw Fortu Knox pojawia się w kulturze masowej, między innymi w trzeciej części przygód agenta Jej Królewskiej Mości – Jamesa Bonda 007 „Goldfinger” z 1964 roku. Przestrzenie, w których toczy się akcja „Bonda” są tylko fantazją twórców filmu.
Czytaj także:
Leave a Reply Cancel Reply