Cheyenne Mountain

Posted by      09/08/2020 08:29:14    Comments 0
Cheyenne Mountain

Realne ryzyko przeprowadzenia ataku rakietowego spowodowało, że w wielu krajach powstawały budowle, w których najważniejsze osoby w państwie mogłyby przetrwać wojenną zawieruchę. Taką budowlą jest m.in. Cheyenne Mountain.

Jak przetrwać atak rakietowy?

W czasach wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, największym zagrożeniem dla Amerykanów było ryzyko przeprowadzenia ataku lotniczego lub uderzenia z wykorzystaniem rakiet balistycznych. W USA najlepsi inżynierowie zastanawiali się wówczas, jak przetrwać atak rakietowy? Chciano zapewnić przede wszystkim ciągłość dowodzenia w sytuacji, gdyby taki atak doszedł do skutku. Dlatego stworzono sieć, która pozwalała na ciągłość komunikacji – dziś znamy ją pod nazwą Internetu.

Jednocześnie trzeba było ukryć tak centrum dowodzenia USA, aby przetrwało wymianę ciosów z wykorzystaniem rakiet i mogło sterować różnymi siłami zbrojnymi. Początkowo amerykańskie dowództwo sił powietrznych korzystało z Ent Air Force Base w Kolorado, ale z uwagi na to, że były to naziemne budynki zaadaptowanego sanatorium, to trzeba było znaleźć inne, bardziej solidne miejsce. Kiedy dowództwo wyniosło się z Ent Air Force Base, w 1958 roku umieszczono tam NORAD – North American Aerospace Defense Command – Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej.

Historia budowy bazy Cheyenne Mountain

Cheyenne Mountain Air Force Station to baza armii amerykańskiej zlokalizowana w Kolorado, która mieści się we wnętrzu góry. W tych warunkach można było skutecznie dowodzić Armią Stanów Zjednoczonych NORAD.

W celu ochrony terytorium USA i jego sojuszników, zaplanowano budowę Cheyenne Mountain. Rozpoczęła się ona w maju 1961 roku i trwała przez niemal 5 lat, do lutego 1966 roku. Oszacowano, że budowa siedziby NORAD USA kosztowała 142 miliony dolarów amerykańskich, co w 1999 roku odpowiadałoby 18 mld dolarów. Cheyenne Mountain stale jest unowocześniane i rozbudowywane.

Budowa centrum dowodzenia

Budowa solidnego centrum dowodzenia armią dla USA stała się sprawą naglącą, kiedy 4 października 1957 roku Związek Radziecki skutecznie umieścił na orbicie Sputnika-1, czyli pierwszego sztucznego satelitę Ziemi. Właściwie nie sam Sputnik interesował amerykańską armię, ale rakieta R7, jaką skonstruował Siergiej Korolow, dzięki której Sputnik mógł zostać wyniesiony na orbitę. Oznaczało to, że ZSRR znajduje się na zaawansowanym etapie prac nad bronią rakietową. Obrona przed rakietami balistycznymi pod koniec lat 50. XX wieku była jeszcze w USA niemożliwa. Dlatego postanowiono zbudować tajny obiekt ukryty we wnętrzu ziemi dla NORAD.

Wybór padł na górę Cheyenne, którą wydrążono tak, by pod nią umieścić nową bazę. Góra Cheyenne znajduje się w centrum Stanów Zjednoczonych, a ponadto w niedalekiej odległości od ważnych ośrodków szkoleniowych – Fort Carson i United States Air Force Academy.

Prace prowadzące do wydrążenia góry rozpoczęły się w 1961 roku. Podczas budowy bazy wywieziono z Cheyenne Mountain 23 tys. ciężarówek granitu. Powstało podziemne centrum znane pod nazwą COC – Combat Operations Center, które zaprojektowano w taki sposób, by było w stanie z 70-procentowym prawdopodobieństwem przetrwać eksplozję 5-megatonowej głowicy w promieniu 2,8 km.

By móc dostać się do bazy, należy pokonać długi tunel chroniony przez troje stalowych drzwi, ważących po 25 ton każde. W jej wnętrzu znajdują się stalowe budynki, umieszczone na wykonanych również ze stali sprężynach, by ściany nie miały kontaktu ze skałą, dla zwiększenia szansy na ich przetrwanie. Baza ma własne źródło wody i spore zapasy schowane w jej wnętrzu.

Jednostka NORAD

Czym jest właściwie NORAD? Wikipedia podaje, że jest to skrót od North American Aerospace Defense Command. Według tłumaczenia z języka angielskiego NORAD jest Dowództwem Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej. To jednostka organizacyjna, w skład której wchodzą przedstawiciele USA i Kanady. Jej celem jest ochrona ich terytoriów na wypadek ataku rakietowego i nie tylko.

Dowódca NORAD-u wyznaczany jest przez prezydenta USA i premiera Kanady, a jego sztab znajduje się w Peterson Air Force Base.

Zadania NORAD i góry Cheyenne

Zadaniem NORAD jest kontrola przestrzeni powietrznej i kosmicznej nad całą Ameryką Północną, a więc między innymi:

  • Wykrywanie, obserwowanie i szacowanie stopnia zagrożenia obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej.
  • Wykrywanie i ostrzeganie przed atakiem na Amerykę Północną.
  • Zapewnienie kontroli i obrony w przestrzeni powietrznej USA i Kanady.
  • Współpraca i dostarczanie informacji dla innych szczebli dowodzenia.

W górze Cheyenne mieści się właściwie centrum kontroli i dowodzenia NORAD-u. Cheyenne odpowiada ponadto za prowadzenie centrum dowodzenia amerykańskiego globalnego systemu obrony antyrakietowej. Ośrodek umieszczony w górze Cheyenne jest utrzymywany po to, by w razie konieczności przyjąć całe dowództwo NORAD, które stacjonuje w Peterson Air Force Base.

Poziomy DEFCON

Podstawowym systemem wykorzystywanym przez NORAD jest DEFCON, tj. system Defence Condition. To 5-stopniowa, używana już od lat 60. XX wieku skala, gdzie DEFCON 5 oznacza poziom najniższy, czyli standardowy stan gotowości w czasie pokoju, a DEFCON1 – najwyższą gotowość bojową. Ostatnio po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku ogłoszono w NORAD DEFCON 3.

Góra Cheyenne dzisiaj

Wewnątrz góry Cheyenne obecnie utrzymywana jest niewielka załoga, niezbędna do utrzymania podstawowych systemów znajdujących się pod ziemią. Baza nie działa całodobowo i ma status tzw. „warm standby”, co oznacza, że może zostać użyta w nagłych przypadkach. Górą zarządza Cheyenne Mountain Division.

Czytaj także:

Mosad – najlepszy wywiad na świecie?

Służby specjalne w Polsce



Leave a Reply