Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Kradzież samochodu na walizkę - jak się chronić?

Posted by      11/24/2022 00:00:00    Comments 0
Kradzież samochodu na walizkę - jak się chronić?

Metoda „na walizkę” stała się jedną z najprostszych sposobów kradzieży nowoczesnych aut. Zyskuje ona popularność, odkąd upowszechniły się systemy bezkluczykowe w samochodach. Szacuje się, że obecnie większość aut kradziona jest właśnie w taki sposób. Istotnym momentem był rok 2017, gdy niemiecki automobilklub ADAC wykonał badania i ogłosił publicznie ich wyniki. Jak się okazało, żaden z przetestowanych wtedy modeli nie oparł się metodzie „na walizkę".

Najpopularniejsza kradzież auta — na walizkę

Kradzież auta „na walizkę” to metoda działająca wyłącznie w samochodach z aktywnym układem dostępu bezkluczykowego. W takich pojazdach umieszczone są czujniki, które wykrywają obecność kluczyka. Gdy kluczyk pojawi się w pobliżu drzwi, system sam uruchamia tryb gotowości do otwarcia zamków w momencie pociągnięcia za klamkę. Wówczas po naciśnięciu przycisku „start” silnik może zostać uruchomiony. 

Jak działa kradzież na walizkę?

By pojąć tę metodę, należy wiedzieć, jak działa dostęp i uruchamianie bezkluczykowe. Nie polega ono na nieposiadaniu kluczyka przez właściciela auta, ale na braku konieczności jego użycia. Wystarczy zbliżyć się do samochodu z kluczykiem. Po uruchomieniu silnika samochód już nie zgaśnie, dopóki nie zostanie wyłączony.

Kradzież na walizkę auta, które uruchamia się bezkluczykowo, to przedłużenie sygnału z kluczyka. Wystarczą do niej dwa posiadane urządzenia – jedno wzmacniające sygnał z kluczyka, możliwie położone blisko niego, oraz drugie, które ściąga wzmocniony sygnał do samochodu.

Najłatwiej jest dokonać kradzieży, gdy dwie osoby posiadają te urządzenia. Jedna z nich zbliża się wówczas do kluczyka, a druga do auta, albowiem problem, przed jakim stoi złodziej, to przechwycenie sygnału kluczyka – stąd musi się on znaleźć wraz ze wzmacniaczem sygnału dostatecznie blisko klucza. Druga osoba odbiera sygnał, stojąc przy aucie. Po uruchomieniu wskakują one do samochodu i odjeżdżają, nie zostawiając żadnych śladów kradzieży. Metoda ta nazywana jest metodą na walizkę, ponieważ dobre urządzenia wzmacniające i przedłużające sygnał przypomina neseser albo teczkę.

Metody zabezpieczania pojazdu

Nie wszyscy wiedzą jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta. Co robić wobec tego by metoda na walizkę nie pozbawiła nas samochodu.

Klatka Faradaya

Naturalnym więc pomysłem jest odcięcie drogi do sygnałów emitowanych przez kluczyk przez zastosowanie klatki Faradaya.

Polega on na całkowitym zablokowaniu sygnału z kluczyka. Aby go zastosować, skorzystać trzeba z pojemnika, który działa, na zasadzie klatki Faradaya, a więc nie przepuszcza fal radiowych na zewnątrz.

Klatki Faradaya sprzedawane są w Internecie za kilkadziesiąt złotych jako pudełka na piloty. Można też użyć do tego celu jakieś metalowe pudełka lub pojemniki, które mamy w domu lub skorzystać z kuchennej folii aluminiowej.

Dobrze jest jednak oprócz wykorzystania tego sposobu postarać się o zamontowanie trwałego zabezpieczenia w środku samochodu. Może być to blokada skrzyni biegów albo Joylock. Umożliwi to w większym stopniu zabezpieczyć pojazd przed włamaniem. 

Zobacz także: Dlaczego warto wyposażyć się w GPS do motocykla?

Zabezpieczenie mechaniczne

Aby uniknąć kradzieży auta „na walizkę” ważne jest, aby zostawić kluczyk w odpowiednim miejscu. Nie powinniśmy więc zostawiać go zaraz obok drzwi wejściowych, w przedpokoju, ani na parapecie okna. Wyjątkowo niebezpieczne jest pozostawianie klucza w kieszeni kurtki lub płaszcza albo w torbach powieszonych przy samym wejściu.

Kluczyk najlepiej więc umieścić w miejscu ulokowanym w głębi mieszkania, daleko od wejściowych drzwi i z dala od zewnętrznych ścian domu, gdyż przez nie sygnał może się łatwo przedostać.

Wraz z rozwojem tej metody, rozwijane są też zabezpieczenia, które mogą być oddzielne, zamontowane w aucie, niepozwalające odjechać albo wzbudzające alarm. Niektóre z nich montuje się na lub w kluczyku. Wówczas po odłożeniu nie wysyła on już sygnału. 

Immobilizer

Równie skuteczny może okazać się montaż Immobilizera, który łączy się z magistralą CAN i mając dostęp do sterowania, unieruchamia pojazd w określonych warunkach, poprzez odcięcie silnikowi zapłonu. Aby go odblokować, należy przyłożyć transponder bądź aktywować zapłon, wpisując kod PIN.

Blokady mechaniczne

Bardzo skutecznym zabezpieczeniem są też tradycyjne, zabezpieczenia mechaniczne, które bardzo rzadko są obecnie wykorzystywane, choć kojarzą się z epoką małych Fiatów i Syrenek. Są skuteczne, ponieważ złodzieje się ich nie spodziewają, i z uwagi na ich archaiczną tradycję, często nie są do ich pokonania przygotowani.

Takie zabezpieczenie auta poprzez założenie laski na kierownicy albo rygla na dźwigni zmiany biegów wpłynie na to, że kradzież potrwa znacznie dłużej niż dwadzieścia sekund, stając się jednocześnie trudniejszą dla złodzieja i łatwiejszą do zauważenia przez świadków. Wraz ze wzrostem ryzyka zauważenia kradzieży auta, zmniejsza się ewentualność, że właśnie w taki sposób zabezpieczony pojazd stanie się łupem złodzieja. 

Czytaj także: Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Ingerencja w oprogramowanie

Możliwe jest też wyłączenie zbliżeniowego systemu otwierania drzwi. W pewnych samochodach można to przeprowadzić z poziomu komputera pokładowego pojazdu. W innych autach wystarcza wciśnięcie odpowiedniej sekwencji przycisków na kluczyku albo skonfigurowanie działania systemu w serwisie. Pomimo iż zmniejszy się wówczas wygoda użytkowania pojazdu, auto będzie znacznie trudniejsze do kradzieży.