Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Czym w zasadzie jest monitoring?

Posted by      10/06/2022 00:00:00    Comments 0
Czym w zasadzie jest monitoring?

Słowo monitoring pochodzi z łaciny od słowa monitor - ostrzegający. Monitoring wizyjny stosuje się w hipermarketach, szkołach, centrach handlowych, firmach, na ulicach, skrzyżowaniach albo parkingach. Natomiast monitoring domowy stanowi zestaw kamer i urządzeń, pozwalających na monitorowanie posesji i ochronę mienia przed złodziejami i kradzieżą.

Podstawowy cel monitoringu

Celem prowadzenia monitoringu wizyjnego jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ochrona osób i mienia oraz ochrona dobytku np. przed kradzieżą.

Jak rozplanować monitoring?

Monitoring domu jednorodzinnego powinien obejmować wejście główne, wejścia boczne, bramę wjazdową, furtkę i bramy garażowe. W przypadku dużego oddalenia od siebie tych obiektów trzeba zainstalować taką ilość kamer monitoringu, aby obejmowały zasięgiem wszystkie wejścia, drzwi tarasowe lub okna. Na dużej posesji obsadzonej drzewami należy rozważyć zamontowanie dodatkowych kamer. Monitoring powinien obejmować też ogrodzenie. 

Zobacz również: Samodzielny montaż monitoringu

Typy monitoringu

Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje systemów monitoringu:

  • Analogowy to najstarszy z rodzajów monitoringu i daje on możliwość podglądu w obrębie zbudowanej na kablach koncentrycznych sieci lokalnej.
  • Hybrydowy bazujący na hybrydowym rejestratorze lub serwerze wizyjnym IP, pozwalający na łączenie urządzeń cyfrowych IP i kamer analogowych.
  • Cyfrowy (IP) Monitoring IP jest natomiast najnowocześniejszą wersją dozoru wizyjnego. Wykorzystuje on protokół IP umożliwiając budowę dużych i łatwych w rozbudowie systemów opartych o sieć LAN.

Rodzaje kamer

Kamery są podzielone według technologii, z której powstaje cały system. Są to kamery:

  • analogowe;
  • cyfrowe.

Biorąc pod uwagę miejsce instalacji kamery dzielimy na: kamery zewnętrzne i wewnętrzne. W systemach monitoringu stosuje się kamery: stacjonarne oraz obrotowe i szybkoobrotowe. Ponadto rozróżniamy:

  • Kamery typu bullet

Monitorują one przestrzeń w określonym kierunku a ich plan obserwacyjny pozostaje stały. Posiadają podłużną, owalną obudowę. Najczęściej stosowane są zewnętrznych systemach monitoringu, ale także wewnątrz, np. na parkingach podziemnych.

  • Kamery typu DOME, czyli kopułkowe

Ich nazwa wzięła się od ich półkulistego kształtu. Wykorzystywane są najczęściej do monitoringu terenu wewnątrz budynku, w biurowcach lub hipermarketach.

  • Kamery typu BOX

Ze względu na swoje rozmiary popularne są w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynków. Wyglądem najbardziej przypominają kamery cyfrowe.

  • Kamery PTZ

Posiadają one funkcję obrotu poziomo, pionowo oraz zoom. Stosowane są one do monitoringu tam, gdzie istnieje konieczność uzyskania dużej dokładności oraz precyzji szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Sprawdzają się w przypadku śledzenia obiektów, np. podczas wydarzeń sportowych.

  • Kamery szybkoobrotowe

Znajdują one szerokie zastosowanie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiej zmiany kierunku kamerowania, np. podczas imprez sportowych.

  • Kamery w obudowie specjalnej

Dedykowane do nietypowych zastosowań. Przykładem takich kamer są kamery montowane w bankomatach.

  • Kamery wandaloodporne

Zostały stworzone z myślą o zastosowaniach w miejscach, w których istnieje duże zagrożenie ich uszkodzenia, np.: we więzieniu, na parkingach czy magazynach.

  • Kamery termowizyjne

Wykorzystują technologię obrazowania termowizyjnego.

  • Kamery przeznaczone do pracy ciągłej (dzień/noc)
  • Kamery wysokiej rozdzielczości nawet do 5 Mpix.
  • Bezprzewodowe kamery IP odznaczające się łatwą instalacją i zredukowaniem kosztów okablowania.

Połączenie bezprzewodowe czy przewodowe?

Wybierając kamerę do monitoringu, należy dokonać wyboru, czy ma to być urządzenie przewodowe, czyli kamera PoE — czy też bezprzewodowe — kamera Wi-Fi. Zalety kamer Wi-Fi: to bezprzewodowa komunikacja, estetyka oraz oszczędność. Natomiast ich wady stanowią: podatność na zakłócenia, ograniczona liczba, gdyż jeden router może obsłużyć ich tylko 5-6 sztuk, ograniczony zasięg oraz podatność na ataki hakerskie

Natomiast do zalet kamer przewodowych typu PoE należy ich konstrukcja zasilania o wysokiej elastyczności, szybsza prędkość transmisji, wyższa niezawodność transmisji, szerszy zasięg, a także lepsze scentralizowane zarządzanie energią. Z kolei wadami kamery PoE są przede wszystkim trudna instalacja i związane z nimi duże wydatki.

Czy warto kupić monitoring domu?

Już sama obecność monitoringu domowego odstrasza włamywaczy. Doskonale zniechęca do przestępstwa, chociażby obrotowa kamera z alarmem, która szybko zidentyfikuje złodzieja. Zastosowanie zestawu monitoringu zwiększa poziom bezpieczeństwa w całej okolicy.

Dodatkowym ważnym efektem posiadania monitoringu jest to, że możliwość obserwowania naszych najbliższych przez kamery. Monitoring pozwala nam za pomocą aplikacji na telefon komórkowy dowiedzieć co robią dzieci, co się dzieje z chorym albo starszym członkiem rodziny lub jak w tym momencie zachowują się domowe zwierzaki.

Istnieją również kamery pozwalające na dwustronną komunikację, co umożliwia przeprowadzenie rozmowy z domownikami i jeśli w domu przebywają osoby starsze lub wymagające opieki można im w ten sposób przypomnieć o wzięciu leków, lub w razie zagrożenia zareagować.

Czytaj także: Ile kosztuje ukryta kamera?