Czym jest kamera IP?

Posted by      10/04/2022 00:00:00    Comments 0
Czym jest kamera IP?

Kamera IP stanowi połączenie kamery i komputera. To cyfrowe urządzenie stanowiące element systemu monitoringu. Oznaczenie IP oznacza, że kamera bazuje na protokole IP, więc dane wysyła ona do odbiorcy przez Internet. Rejestruje ona oraz przesyła obraz na żywo przez sieć IP, umożliwiając uprawnionym osobom obserwację.

Kamery IP stosowane są w monitoringu przemysłowym, ale znajdują również zastosowanie w prywatnych domach i mieszkaniach, pozwalając kontrolować wszystkie pomieszczenia w domu, a także teren na zewnątrz. Mogą one działać zarówno pojedynczo, jak i połączone w sieć. Są one nieduże i ciche i nie zwracają uwagi nawet zamontowane w niewielkim wnętrzu.

Wybór kamery do swoich potrzeb

Nie każda kamera oferuje to samo, a wybór najlepszej powinien być dostosowany do potrzeb jej użytkownika.

Kamera do monitoringu może być

  • wewnętrzna – przeznaczona do monitorowania wnętrza budynku,
  • zewnętrzna – która może pracować na dworze. Kamery IP zewnętrzne charakteryzują się konstrukcją odporną na niesprzyjające warunki pogodowe, deszcz lub niskie temperatury.

Każda kamera może nagrywać w rozdzielczości full HD lub nawet wyższej, a jej mikrofon pozwala na komunikację dwukierunkową. Kamery mają również możliwość nagrywania przy słabym oświetleniu i wykrywać ruch. Jeżeli dochodzi do jakiejś dziwnej sytuacji, właściciel monitoringu otrzymuje powiadomienie oraz zdjęcie. Nagrania z kamer IP mogą być zapisywane na karcie pamięci, dopasowanej do potrzeb użytkownika lub w chmurze.

Zobacz także: Kamera WIFI - gdzie można ją umieścić?

Jak działa kamera do monitoringu?

W systemach monitoringu opartych o IP kamera przesyła dane za pomocą sieci komputerowej lub sieci bezprzewodowych, co pozwala na tworzenie sieci monitorujących składających się z wielu kamer Wi-Fi. W taki sposób powstają zaawansowane systemy bezpieczeństwa w placówkach publicznych i obiektach przemysłowych.

Nagrania wykonywane przez kamery zapisywane są na kartach pamięci albo w chmurze. Kamery IP mogą działać samodzielnie albo stanowić element instalacji SmartHome.

Monitoring IP w domach utrzymuje łączność dzięki sieci Wi-Fi lub Ethernet LAN Nagrania dają się odtwarzać w czasie rzeczywistym na komputerze, lub smartfonie. 

Zastosowanie kamer IP

Kamery IP może być stosowane monitorowania gabinetu, garażu lub innych pomieszczeń w domu oraz do kontroli polegającej na podglądzie dzieci, zwierząt albo starszych osób, pozostawionych w domu,

Podnosi ona poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i daje pewność, że jeśli złodziej dostanie się do domu – jego wizerunek zostanie zarejestrowany. Takie wykonane nagranie posłuży później jako dowód dla policji i ułatwi odnalezienie sprawcy włamania czy dewastacji. Nagranie z kamery stanowi także materiał dla ubezpieczyciela. Film może być dowodem, że zniszczenie mienia nie powstało z winy ubezpieczonego i pozwoli wypłacić należne odszkodowanie.

Rodzaje kamer do monitoringu

Kamery IP produkowane są w różnych kształtach dających konkretne funkcjonalności. Spośród nich należy wybrać tą, która najlepiej będzie pasować do Twoich potrzeb.

  • Kamery do monitoringu – w skład tej kategorii wchodzą wszystkie kamery IP, o różnej konstrukcji i zróżnicowanych sposobach montażu.
  • Kamery przewodowe Stałopozycyjne– które charakteryzują się nieruchomym korpusem i obiektywem. Stosowane są tam, gdzie monitoring ma być widoczny.
  • Kamera kopułkowa – należy ją instalować pod sufitem. Ma kształt kopułki i niewielki rozmiar, sprawdza się jako ukryta kamera.
  • Kamera tubowa – jest bardziej zauważalna, co sprawia, że pełni ona funkcję odstraszającą.
  • Kamera uchylno-obrotowa – taką kamerą można poruszać w górę, dół lub na boki, więc sprawdza się w dużej przestrzeni monitorowania, gdy nie chcemy kupować większej liczby urządzeń.
  • Kamery obrotowe i szybkoobrotowe – przeznaczone są do miejsc o dużym natężeniu ruchu, jak chociażby centra handlowe
  • Kamery megapikselowe– są w stanie generować obraz w rozdzielczości minimum 1,3 Mpix, co pozwala monitorować duży obszar z idealnie widocznymi szczegółami. Sprawdzają się tam, gdzie konieczna bywa stała weryfikacja osób i zdarzeń.
  • Kamery bezprzewodowe – wykorzystują one bezprzewodową sieć komputerową WLAN do transmisji Są one lekkie i proste w montażu – Kamery WiFi IP mogą być podłączane do zasilania albo pracujące na baterie
  • Kamera naścienna służy do instalacji na ścianie budynku.
  • Kamera desktop – przeznaczona do montażu na blacie biurka lub szafki.
  • Elektroniczna niania – służy do obserwacji pokoju dziecięcego i umożliwia dwukierunkową komunikację głosową.

Przy wyborze kamery warto kierować się dostępnymi testami kamer IP.

Podłączanie kamery do Smart Home

Aby niewielkim kosztem zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie za pomocą systemu Smart Home potrzebne są odpowiednio dobrane kamery IP, czujniki ruchu, czujki dymu i gazu, oraz system alarmowy.

Zintegrowanie monitoringu z systemem inteligentnego domu nie jest szczególnie trudne. Należy dobrać zestaw właściwych urządzeń z dostępem do Internetu oraz jeden panel, który połączy je z urządzeniem sterującym. Okazuje się, że najlepszym sposobem na zarządzanie domem jest smartfon. Należy dodać do niego kolejną aplikację, która będzie odpowiedzialna za uruchamianie różnych sprzętów. Jak należy zintegrować z nimi system monitoringu? Wystarczy dodać kamerę LTE do centralnego urządzenia zarządzającego całością.

Czytaj także: Kamery z funkcją WIFI