Czym jest wideorejestrator?
Wideorejestrator jest to urządzenie pomiarowe stosowane do rejestracji obrazu i pomiaru prędkości. Instalujemy go w samochodzie, by nagrywać trasę, którą jedziemy. Nagrany film znajduje się na karcie pamięci. Rejestrator nagrywa przez cały czas to, co dzieje się przed maską samochodu.
Podstawowe zastosowanie
Do czego służy kamera samochodowa? Umożliwia ona rejestrowanie różnorakich zdarzeń na drodze w tym wypadków i kolizji. Podstawowym zadaniem wideorejestratora jest:
- Nagrywanie niebezpiecznych sytuacji np. jazdy piratów drogowych. Takie nagranie może być dowodem w sprawie albo przydać się w ustaleniu sprawcy wypadku.
- Podczas kolizji. Kamera najbardziej przydaje się, gdy dochodzi do wypadków albo kolizji i gdy żadna ze stron nie chce przyznać się do winy. Aby określić winowajcę zdarzenia, które miało miejsce na drodze, nagranie z kamery może bardzo się przydać. Pokaże ono, kto faktycznie był sprawcą wypadku, i dzięki niemu możemy udowodnić swoją niewinność.
- Przy nagrywaniu pokonanej drogi. Niektórzy lubią pozostawić sobie tego typu pamiątkę podróży.
- Gdy dochodzi do kradzieży – może bowiem okazać się skutecznym straszakiem na włamywacza, ale również sfilmować przestępstwo i posłużyć w celu ujęcia sprawcy.
Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę?
Jeśli chcemy zakupić dobrą kamerę samochodową, przede wszystkim warto pamiętać o rozdzielczości oraz typie obiektywu. Najlepiej jest kupować modele o dużej rozdzielczości co najmniej Full HD. Wiele z tych urządzeń może posiadać nawet standard 4K. Duże znaczenie ma też szerokokątny obiektyw, który pozwala na nagrywanie szerokiego pola widzenia, stąd powinno się wybierać urządzenia do nawet 180°. Istnieją też kamery 360 do samochodu, które dzięki specjalnej konstrukcji rejestrują pełny obraz dookoła siebie.
Pomocna jest również kamera do samochodu z trybem nocnym, przydatne aby nagrywać filmy w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Jeżeli chcemy mieć wówczas obraz czytelny, musimy zwrócić uwagę na to, by w kamerze znajdowała się dobrej jakości matryca. Gdy wideorejestrator ma wysoką czułość na światło, nagra obraz wysokiej jakości także w sytuacji słabego oświetlenia.
Kolejnym parametrem, o jakim należy pamiętać kupując wideorejestrator, jest płynność nagrywania obrazu. Wyraża się ona w liczbie klatek na sekundę. Nie należy kupować urządzenia o mniejszej płynności niż 30 klatek na sekundę.
Bardzo istotną rzeczą jest również zasilanie kamery. Większość z nich jest zasilana zintegrowanym akumulatorem. Inne modele mogą korzystać też z kondensatorów.
Warto zwrócić uwagę na oferowany sposób montażu kamery samochodowej.
Najpopularniejsza jest przyssawka, którą należy docisnąć do szyby. Taki uchwyt jest wygodny w montażu i demontażu. Innymi sposobami są uchwyty montowane za pomocą dwustronnej taśmy, które lepiej trzymają się szyby.
Kamerka do samochodu, która wybierzesz, powinna też być zaopatrzona w pokaźną pamięć wewnętrzną. Powinna też mieć możliwość zamontowania karty pamięci typu microSD.
Wideorejestrator musi być również prosty w obsłudze. Nawet najlepsza kamera nie sprawdzi się bowiem, jeżeli będzie sprawiała w tej kwestii trudności.
Czytaj także: Jaki GPS do samochodu?
Gdzie zamontować kamerę?
Właściwy montaż kamery samochodowej w odpowiednim miejscu auta ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz na lepszą lub gorszą jakość samych nagrań.
Wielu kierowców montuje jednak to urządzenie w złym miejscu, co powoduje nagrywanie np. deski rozdzielczej zamiast trasy. Kierowcy źle montują wideorejestrator, jeśli wybierają np. lewy róg szyby.
Umieszczenie kamery w samochodzie zależy od jej rodzaju. Może być ona przeznaczona do montażu na przedniej szybie, wbudowane w lusterku wstecznym bądź w ramce w tablicy rejestracyjnej.
Dodatkowe funkcje kamery
Kamery posiadają wiele istotnych funkcji. Najważniejsze funkcje wideorejestratora to
- rozdzielczość wideo.
- liczba klatek obrazu na sekundę,
- jasność przysłony obiektywu
- tryb nocny.
Jednakże kamery samochodowe posiadają oprócz tego dodatkowych funkcji. Należą do nich m.in.
- tryb parkingowy – aktywny lub pasywny. Podczas pracy w trybie pasywnym kamera przechodzi w tryb uśpienia po wyłączeniu samochodu, a nagrywanie inicjuje tzw. G-Sensor wykrywający wstrząsy. W czasie jazdy rejestracja obrazu następuje w trybie aktywnym w sposób ciągły.
- funkcja nagrywania w pętli, czyli inaczej mówiąc automatyczne nadpisywanie starszych filmów.
- automatyczny start nagrywania po podłączeniu do zasilania. Trzeba pamiętać, że wideorejestratory mają w ogromnej większości funkcję rozpoczęcia nagrywania wraz z odpaleniem silnika auta, co powoduje, że kierowca nie zapomni o uruchomieniu kamery, kiedy się gdzieś spieszy.
- odbiornik GPS, który pozwala śledzić współrzędne swojego położenia i kontrolować prędkość pojazdu.
- łączność przez Bluetooth oraz Wi-Fi, która pozwala sparować urządzenie ze smartfonem.
- kamera cofania — ułatwia ona parkowanie samochodu w trudno dostępnych miejscach. Ważne jest, aby miała wystarczająco duży wyświetlacz, co najmniej o wielkości o przekątnej 2,5 cala.
Ceny wideorejestratorów
Dobra kamera samochodowa niekoniecznie jest droga. Nie musi bowiem posiadać całego szeregu dodatkowych funkcji, najważniejsze jest, aby miała ona wystarczająco wysoką rozdzielczość i odpowiednio szeroki kąt nagrywania. Ceny tego typu urządzeń są bardzo różne. Najtańsze mogą kosztować nawet ok. 50 złotych a najdroższe ponad 2500 złotych.
Zobacz również: Ochrona pojazdu przed kradzieżą - o monitoringu pracownika