Zalety fotopułapek leśnych
Fotopułapkami, czyli kamerami leśnymi nazywamy mini kamery bezprzewodowe. Mają one na celu nagrywania obrazu oraz dźwięku, natomiast działają dzięki systemowi wykrywania ruchu. Wykonują one zdjęcia lub filmy przesyłane później jako e-maile albo MMS-y do ich właściciela.
Popularne zastosowania fotopułapek
Najczęściej fotopułapek używa się w celu obserwacji zachowań zwierząt w ich naturalnym środowisku. Przyrodnicy przy ich zastosowaniu mogą oceniać populację poszczególnych gatunków, a myśliwi sprawdzać okolice paśników. Do najbardziej popularnych obserwacji należy obserwacja ptaków. Jednak wiele osób pasjonuje się podglądaniem gadów, ssaków, płazów, a nawet owadów.
Fotopułapek używają także samorządy gminne oraz miejskie w lasach państwowych do rejestracji nielegalnego wyrzucania odpadów, oraz wandalizmu.
Te urządzenia sprawdzają się w ochronie mienia podczas nieobecności właścicieli domów czy działek. Kamery leśne mogą kontrolować otoczenie składów drewna stawów hodowlanych oraz parkingów. Fotopułapki służą do schwytania złodziei samochodów, drewna kłusowników, albo osób, wyrzucających śmieci do lasu. Można je również używać do monitorowania piwnic, magazynów, hal przemysłowych czy obiektów użyteczności publicznej albo domów oraz przy nadzorowaniu prac budowlanych.
Fotopułapki na złodzieja znajdują zastosowanie także na parkingach.
Przydatne funkcje fotopułapki
Fotopułapki oprócz podstawowej swojej podstawowej roli, jaką jest rejestracja obrazu lub dźwięku i obrazu mogą mieć również szereg innych pożytecznych funkcji. Należy do nich np:
- Zdalne sterowanie.
- Zdjęcia seryjne
Ilość zdjęć wykonanych w jednej serii i czas pomiędzy ujęciami może być różny w zależności od modelu. W najbardziej zaawansowanych modelach kamer istnieje możliwość wybrania, które zdjęcia z serii mają zostać wysłane.
- Zdjęcia cykliczne
Fotopułapki leśne robią zdjęcia co określony przedział czasu, przy włączonej funkcji zdjęć cyklicznych, czujnik ruchu zostaje wyłączony.
- Funkcja zdalnego ustawiania menu przez telefon
- Diody IR na podczerwień — ich ilość, jakość i zasięg. Umożliwiają one robienie zdjęć i nagrywanie wideo w nocy.
- Harmonogram nagrań — przydatna funkcja umożliwiająca ustalenie przedziałów czasowych, w których fotopułapka jest aktywna.
Czytaj także: Fotopułapka - jaka będzie najlepsza?
Czy fotopułapka musi mieć moduł GSM?
Wszystkie fotopułapki nie umożliwiają podglądu nagrywanego obrazu w czasie rzeczywistym. Mogą to robić jedynie urządzenia z modułem GSM
Moduł GSM, czyli łączności komórkowej pozwala fotopułapce błyskawicznie rejestrować incydent i transferować dane, w celu podjęcia natychmiastowej interwencji. Nagrane materiały trafiają na telefon jako wiadomości MMS albo serwer FTP lub e-mail posiadacza fotopułapki. Takie zdjęcia mogą służyć jako dowód w czasie dochodzenia na policji albo podczas rozprawy sądowej.
Kamery fotopułapki bez GSM są urządzeniami przeznaczonymi dla osób, które nie chcą być na bieżąco informowane o nagraniu. Takie urządzenia aktywują się w chwili wykrycia ruchu, następnie rejestrują one zdarzenie i rejestrują je na karcie. Fotopułapki bez modułu GSM nadają się np. do obserwacji zwierząt.
Jakie zasilanie dla fotopułapki?
Fotopułapki mogą być zasilane prądem z sieci oraz bateriami alkalicznymi, litowymi lub słonecznymi. Panel słoneczny przeznaczony jest do stałego zasilania kamer leśnych bezpośrednio z energii słonecznej. Przydaje on się, jeśli chcemy zainstalować kamerę w lesie czy na działce lub budowie, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, w sytuacji, gdy nie możemy osobiście często wymieniać akumulatorów.
Rozdzielczość
W zależności od modelu fotopułapki mogą mieć różną rozdzielczość wykonywanych zdjęć. Większa rozdzielczość zdjęć oznacza większe zdjęcie, na którym zostaje zarejestrowana większa ilość szczegółów. Łączy się ona z większym rozmiarem pliku znajdującego się na karcie pamięci. Rozdzielczość interpolowana oznacza zwiększona rozdzielczość uzyskaną przez sztuczne, cyfrowe powiększenie zdjęcia.
Jaka fotopułapka jest najlepsza?
Jednym z najważniejszych kryteriów, jakim powinniśmy kierować się wybierając fotopułapkę, jest obecność modułu GSM. Dzięki niemu urządzenie umożliwia wysyłanie natychmiast zrobionych zdjęć, na podany numer telefonu lub e-mail.
Przed dokonaniem zakupu trzeba znać już miejsce, w którym urządzenie będzie zamontowane. Warto też mieć już świadomość jak często będziemy sprawdzać zapisane na karcie dane. Wówczas możemy zdecydować jakie zasilanie należy wybrać, aby sprzęt mógł pracować.
Jeśli zależy nam na dobrej jakości zdjęć, trzeba poszukać sprzętu o parametrach odpowiadających naszym potrzebom i dużej rozdzielczości. Należy również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i zastanowić się, które z nich będą dla nas niezbędne. Warto też kupić kamerę leśną, która ma niewidoczne diody podczerwieni, co sprawia, że jest ona wówczas mniej zauważalna dla otoczenia.
Zobacz również: Możliwości fotopułapki - nie tylko w lesie!