Kamera czy wideorejestrator na rower?

Posted by      09/08/2022 00:00:00    Comments 0
Kamera czy wideorejestrator na rower?

Kamery sportowe na rower coraz częściej używane są przez rowerzystów. Nagrywanie przejazdów i składanie z nich filmów stało się elementem wielu rowerowych wyjazdów. Na trasach coraz częściej widać rowerzystów z kamerami na szelkach albo uchwytach na kierownicę. Producenci kamer oferują obecnie wielką liczbę urządzeń, które umożliwiają nagranie przejażdżki w coraz to lepszej jakości. O czym pamiętać wybierając rejestrator i jaką tanią dobrą kamerę na rower najlepiej kupić?

Najważniejsze: wytrzymałość

Kamerki rowerowe to doskonałe rozwiązanie dla fanów kolarstwa. Niezależnie czy jeżdżą oni rowerem górskim, trekkingowym czy miejskim. Umieszczają po prostu kamerę na uchwycie i rejestrują swoje wyczyny i trasy.

Kamera do roweru służąca do nagrywania w ruchu musi spełniać wiele wymagań. Warunki, jej użytkowania, są niekiedy bardzo specyficzne: silne wstrząsy, błotniste trasy, gdzie łatwo o zachlapanie albo nierówne ścieżki, o dużym ryzyku upadku i uszkodzenia. Dlatego też kamera sportowa musi być wyposażona w wytrzymałą obudowę. i wyróżniać się odpornością na wstrząsy, upadki, kontakt z pyłem i kurzem. Ze względu na kapryśną pogodę w naszym kraju powinna być ona również wodoodporna. 

Rozdzielczość nagrywania

Rozdzielczość kamery to ilości pikseli, jakie znajdują w pojedynczym kadrze filmu, natomiast FPS (ang. frame per second) to liczba klatek wyświetlanych w ciągu sekundy filmu.

W obecnie sprzedawanych kamerach standardem jest rozdzielczość FullHD, czyli 1920 × 1080 pikseli, jednak coraz częściej możemy nagrywać już filmy w formatach 2K oraz 4K, Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości, i chcemy odtwarzać swoje nagrania na dużym telewizorze, należy wybrać kamerę 4K, która posiada czterokrotnie więcej pikseli, co przekłada się na niezwykłą ostrość obrazu.

Sama rozdzielczość jednak nie wystarcza. Jazda na rowerze jest bardzo dynamiczna, stąd bardzo istotne jest nagrywanie dużej ilości klatek na sekundę. Najlepszy sprzęt nagrywa z prędkością 60 klatek na sekundę. Jeśli ilość rejestrowanych obrazów jest mniejsza, bo kamera nagrywa ich tylko 30, podczas oglądania filmu może nastąpić wrażenie jego zacinania. Jeżeli chcemy uzyskać wyjątkowo dobry obraz, to kamera rowerowa powinna posiadać także szerokokątny obiektyw. 

Zobacz również: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Rodzaj obudowy i mocowanie

Jakość obudowy i rodzaj jej montażu to bardzo istotne kryteria, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie kamery. Powinna posiadać też wodoszczelną, fabryczną obudowę. Jeśli mamy do czynienia z modelem, który nie jest przystosowany do tego celu, przeważnie istnieje możliwość dokupienia do niego osobnej obudowy i osłon zabezpieczających. Trzeba jednak pamiętać, że przy ich zastosowaniu rejestrowany dźwięk traci na jakości.

Należy również zwrócić uwagę na sposób montażu kamery rowerowej. Przede wszystkim trzeba być pewnym, że nie odczepi się ona podczas jazdy. Musi więc posiadać solidny i silny system montażu. Ważne jest również, abyśmy mieli wiele możliwości co do miejsca, w którym zamontujemy urządzenie, stąd istotne są komponenty, które otrzymamy wraz z kamerą oraz czy w razie potrzeby jesteśmy w stanie osobno dokupić odpowiednie systemy służące np. do montażu na kasku, ramie albo kierownicy roweru.

Kamery na rower można także montować do siodełka. Choć niektórzy rowerzyści wolą je nosić na pasie piersiowym. Na ogół mocowanie do kamery jest cięższe niż ona sama.

Ważne jest również, czy sposób montowania kamery pozwoli na jej przymocowanie do gimbala czyli nowoczesnego stabilizatora służącego do kamery sportowej, telefonu lub aparatu fotograficznego. Kamery do roweru często posiadają jednak często wbudowane systemy stabilizacji obrazu, co pozwala nie dokupywać do nich gimbala. 

Łatwość obsługi jest bardzo ważna

Podczas jazdy, trudno jest skupiać się na obsługiwaniu kamery i z tego powodu musi być ona bardzo prosta i intuicyjna. A funkcje powinny się dawać zmieniać za pomocą jednego przyciśnięcia. Ekrany dotykowe, podczas jazdy nie są praktyczne. Lepszym rozwiązaniem są przyciski, najlepiej duże i umieszczone daleko od siebie. Niektóre z kamer mają osobne piloty z wyświetlaczem, ułatwiające obsługę kamery i umożliwiające podgląd nagrywanego filmu. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość wydawania poleceń głosowych. która pozwala na obsługę kamery bez zdejmowania rąk z kierownicy.

Przydatne funkcje dodatkowe

Kamery do roweru doposażane są przez producentów w wiele dodatkowych funkcji. Mogą to być moduły GPS pozwalające umieszczać na naszym filmie informację o lokalizacji rowerzysty, pokonanych trudnościach czy przejechanej trasie. Dzięki Wi-Fi możemy z kolei szybko udostępniać też zdjęcia czy filmy w Internecie. Natomiast funkcja Bluetooth umożliwia połączenie kamery z telefonem. 

Niezwykle istotna w kamerze rowerowej jest również funkcja stabilizacji obrazu, albowiem pozwala ona na nagranie filmu bez drgań, nawet w bardzo trudnych warunkach. 

Trzeba też zwrócić baczną uwagę na zasilanie. Kamera sportowa musi pracować minimum godzinę, warto również wybierać modele z łatwo wymienialną baterią. Dostępnych jest również coraz więcej aplikacji mobilnych i programów ułatwiających montaż i obróbkę nagranego materiału. Wiele z nich jest przydatnych i ułatwia obsługę kamery oraz dostarcza wiele zabawy, oraz przyjemności podczas uprawiania sportów.

Zobacz także: Chip dla psa z GPS