Czym są kamery detektywistyczne?

Posted by      09/13/2022 00:00:00    Comments 0
Czym są kamery detektywistyczne?

Kamery szpiegowskie pozwalają zarejestrować działania noszące znamiona przestępstwa oraz wpłynąć na poprawę ochrony obiektu lub osoby. Są przydatne, jeśli zechce się zadbać o bezpieczeństwo dzieci czy osób starszych. Takie kamery służą także do pilnowania mienia. Wśród nich można znaleźć między innymi kamery szpiegowskie z czujnikiem ruchu, umożliwiające tworzenie nagrań w podczerwieni, a także ukryte pod postacią akcesoriów oraz wiele innych modeli. Mini kamery detektywistyczne bez trudu można umieszczać w codziennych przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniu.

Bezprzewodowy przesyłanie danych gwarantuje dyskrecję kamer szpiegowskich. Cena ich jest zróżnicowana w zależności od jakości i posiadanych funkcji.

Jaka powinna być dobra kamera?

Zastanawiając się nad wyborem kamery detektywistycznej, musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę, czy będzie ona montowana wewnątrz pomieszczenia, czy też na zewnątrz oraz w jakich godzinach będzie głównie użytkowana. Jeśli kamera ma pracować w ciemnościach i nagrywać w jakości HD powinniśmy wybrać model urządzenia posiadający możliwość nagrywania w podczerwieni. Nie bez znaczenia jest także czas pracy kamery. Posiadają one bowiem różne akumulatory, stąd będą one działać w zróżnicowanym okresie.

Dobre kamery detektywistyczne powinny odznaczać się:

 • realistycznym wyglądem imitowanych przedmiotów,
 • wysoką niezawodnością pracy,
 • łatwością instalacji,
 • długim czasem działania, 
 • szerokim obszarem rejestrowanego obrazu,
 • możliwością zdalnego sterowania,
 • wieloma trybami pracy,
 • dobrą jakością nagrań,
 • dużą pojemnością danych.

Rozdzielczość nagrania

Jednak w wielu przypadkach nagrania przestępstw akceptowane są przez sądy jako dowody, jeśli zostaną dostarczone w wysokiej jakości. Produkowane dziś mini kamery szpiegowskie w rozdzielczości full HD mogą mieć naprawdę niewielkie rozmiary i zostać ukryte w przedmiotach codziennego użytku, takich jak budzik, pendrive czy długopis.

Zobacz również: Rejestratory video

Wielkość kamery

Obecnie nikogo nie dziwi mini kamera ukryta w okularach, długopisie, dyktafonie czy nawet guziku. Kamerki szpiegowskie są miniaturowych rozmiarów.

Gdzie umieszczać kamery detektywistyczne?

Kamery detektywistyczne mogą być stosowane wewnątrz różnych pomieszczeń oraz na zewnątrz na powietrzu. Niektóre urządzenia posiadają czujnik ruchu, i rozpoczynają one rejestrowanie obrazu natychmiast po jego wykryciu. Jeżeli chcemy prowadzić monitoring w miejscu, gdzie osoby nagrywane nie znają każdego przedmiotu, jaki znajduje się w monitorowanym lokalu, wystarczy zakupić jedną z kamer kamuflowanych w postaci budzika czy myszy do komputera, postawić i na jakimś meblu. Natomiast jeśli śledzone mają być osoby zamieszkujące w tym samym lokalu, których może zdziwić pojawienie się nowego sprzętu, należy nabyć kamery szpiegowskie przystosowane do samodzielnego montażu, które umieszczamy można w starym budziku, radiu czy konsoli tak, aby na zewnątrz znajdował się jedynie ich niewielkich rozmiarów obiektyw. Taką mini kamerę szpiegowską do domu możemy zamontować wszędzie, gdzie tylko się ona zmieści. 

Jedną z wygodniejszych opcji jest korzystanie z kamery znajdującej się w zegarku. Można go zawsze mieć na ręku podczas istotnych spotkań albo, gdy chcemy nagrać, np. kradzież czy próbę przekupstwa. Podobnie długopis z kamerą możemy mieć ze sobą w każdej sytuacji, a do tego jeszcze bez zwracania niczyich podejrzeń możemy zostawić go na stole albo biurku wychodząc do innego pomieszczenia. 

Innym sprzętem szpiegowskim dostępnym dziś dla każdego jest kamera w okularach. Z kolei jedna z najmniejszych kamer detektywistycznych, jakie obecnie są dostępne to kamera w postaci guzika.

Czy warto inwestować w takie kamery?

Choć w tego typu kamery najczęściej inwestują detektywi i dziennikarze, którym przydaje się w pracy operacyjnej przy zdobywaniu dowodów dla klientów oraz rejestrując spotkania z informatorami, kamera szpiegowska znajduje coraz większe uznanie wśród rodziców, małżonków oraz przedsiębiorców. 

Najczęstszymi przyczynami stosowania kamery detektywistycznej są:

 • niewierność partnerów,
 • przemoc w domu, lub placówkach opieki oraz edukacyjnych,
 • nadzorowanie pomieszczeń prywatnych,
 • budząca zastrzeżenia opieka sprawowana nad seniorem lub dzieckiem,
 • nieuczciwość współlokatorów.

Główną zaletą mini kamer detektywistycznych jest ich wygląd, sprawiający, że ciężko rozpoznać w nich sprzęt nagrywający. Innym atutem jest możliwość skorzystania z nich w dowolnym momencie oraz to, że zapisują one wybrany obraz i są go w stanie przechowywać. Pozwalają one na zgromadzenie cennych materiałów dowodowych w przypadku, włamania czy kradzieży mienia i ułatwiają odnalezienie sprawcy przestępstwa oraz odzyskania utraconych przedmiotów.

Szpiegowskie kamery mogą również służyć do zbadania uczciwości zatrudnianych pracowników oraz gdy na własną rękę chcemy rozwiązać jakąś tajemniczą zagadkę lub sprawdzić opiekunkę, której powierzyło się w opiekę dzieci. Z kolei mini kamera podglądowa umożliwia także monitorowanie nagrobków.

Czytaj także: Jak pomagają aplikacje do kamer