Auto zniknęło — co teraz?
Posted by      07/26/2022 00:00:00    Comments 0
Auto zniknęło — co teraz?

Kradzieże samochodów w Polsce wciąż mają miejsce – w ubiegłym roku skradzionych zostało 7000 aut. Najczęściej kradzione są samochody produkcji japońskiej i niemieckiej, w wieku do 6-lat. Najwięcej skradzionych samochodów jest marki Toyota, Audi oraz BMW. Coraz częściej mówi się też o tzw. kradzieży „na walizkę” pozwalającej odblokować drzwi i uruchomić silnik w samochodzie za pomocą przedłużenia bezprzewodowego sygnału docierającego z kluczyka. Niezbędne do tego celu są dwa urządzenia wyglądem przypominające niewielką walizkę.

Warto też wiedzieć, że złodzieje mają zwyczaj oznaczać samochody nadajnikami GPS. W nocy, bez trudu podczas snu właściciela, mogą wówczas odnaleźć auto i odjechać nim.

Po pierwsze — Policja

Gdy zorientujemy się, że skradziono nam samochód, trzeba ten fakt jak najszybciej zgłosić na policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997. Konieczne będzie opisanie dyspozytorowi danych samochodu, należy więc przygotować informacje takie jak marka, model, kolor oraz numer rejestracyjny. Czas jest bardzo istotny, im prędzej powiadomimy policję o kradzieży, tym większą mamy szansę go odzyskać. Wkrótce po zgłoszeniu powinni przybyć funkcjonariusze, aby spisać zeznania i dokonać wstępnych oględzin. Warto poprosić ich wówczas o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży samochodu, które będzie niezbędne dla towarzystwa ubezpieczeniowego, na poinformowanie którego mamy jeden dzień. Jest to szczególnie ważne, jeśli będziemy chcieli domagać się odszkodowania za skradzione auto.

Krok drugi — zgłoszenie kradzieży do ubezpieczyciela

Jak już zostało wspomniane, kradzież auta musimy zgłosić ubezpieczycielowi. Posiadając autocasco – trzeba poinformować go o kradzieży pojazdu w ciągu 24 godzin. Do ubezpieczyciela należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, kluczyki, a także dokument potwierdzający zgłoszenie kradzieży. Takie zaświadczenie jest niezbędne, jeżeli mamy zamiar ubiegać się o wypłatę odszkodowania z polisy AC. 

Wyrejestrowanie pojazdu

Po zgłoszeniu kradzieży samochodu na policji oraz w ubezpieczalni, należy udać się do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować skradziony samochód. W tym celu będzie nam również niezbędny komplet dokumentów, zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży oraz oświadczenie podpisane przez właściciela. Zgłoszenie w urzędzie lepiej jest zrobić jak najszybciej, gdyż dopóki nie zostanie ono dokonane, za samochód musimy płacić ubezpieczenie OC.

Kradzież auta a opłata OC

Pamiętaj, że obowiązkowe ubezpieczenie OC nie chroni przed kradzieżą samochodu. Ubezpieczeniem chroniącym jest dobrowolne ubezpieczenie AC oraz tzw. minicasco pewna zminimalizowana forma AC, dużo tańsza, ale z węższym zakresem ochrony. Jednakże, tak jak zostało wspomniane, polisę OC trzeba opłacać do momentu wyrejestrowania samochodu w Wydziale Komunikacji.

Czytaj także: Co służy do śledzenia osób?

O czym jeszcze warto pamiętać?

Aby uniknąć kradzieży samochodów, pamiętajmy o pilnowaniu kluczyków i dokumentów, nie zostawiajmy ich w otoczeniu drzwi wejściowych, ani nie zostawiajmy ich w pojeździe — w stacyjce. Unikajmy również postojów w miejscach niebezpiecznych. Nie zostawiajmy też nigdy otwartego samochodu, gdyż jest to idealna okazja dla złodziei.

Ponadto do zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą, należy wybierać sprzęt, z odpowiednimi atestami, inaczej może nie uznać go ubezpieczyciel. Jeżeli na nasz samochód zaciągnęliśmy kredyt lub był on leasingowany, o kradzieży musimy poinformować bank lub firmę leasingową.

 

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Jak się okazuje, nie ma urządzeń, które na 100 proc. zabezpieczałyby nasz samochód przed kradzieżą, jednakże powinniśmy zrobić wszystko, aby utrudnić złodziejom jej próbę. Podstawowym zabezpieczeniem auta są drzwi i zamek centralny. 

Jeśli nie wiemy jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą dodatkowo, warto mieć świadomość, iż najlepiej sprawdzają się systemy antykradzieżowe, które są niewidoczne dla złodziei, ponieważ ukryty w nich mechanizm jest trudny do zlokalizowania. Jeśli przestępca nie spodziewa się, zabezpieczenia, często rezygnuje i szuka łatwiejszego łupu. Takie niewidoczne zabezpieczenie jest też trudne do rozbrojenia. Do najczęściej stosowanych zabezpieczeń antykradzieżowych, należą:

  • autoalarm – jest to urządzenie, które reaguje akustycznie oraz wizualnie, gdy jakaś osoba podejmie próbę włamania do pojazdu. Najczęściej spotykane urządzenia są zasilane z akumulatora, bardziej zaawansowane technologicznie są niezależne od zasilania samochodu i posiadają własną baterię. Stąd, jeżeli złodzieje odetną zasilanie, autoalarm będzie działał nadal.
  • lokalizator GPS – dzięki nadajnikowi zamontowanemu w aucie pozwala on na śledzenie trasy, pokonywanej przez nie, co ułatwia szybkie i skuteczne namierzenie złodzieja samochodu, a niektóre z nich mogą nawet zatrzymać auto.
  • blokada skrzyni biegów jest mechanicznym zabezpieczeniem wspierającym autoalarm. Może być ona montowana w samochodach zarówno z automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów.

Skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe, powinno być także mało popularne. Im bardziej nietypowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą posiadamy, tym trudniejsze dla złodzieja będzie przywłaszczenie sobie naszego samochodu.

Czytaj także: Jak działa lokalizator telefonów komórkowych