W jakie baterie wyposażyć fotopułapki?
Posted by      07/28/2022 00:00:00    Comments 0
W jakie baterie wyposażyć fotopułapki?

Fotopułapki pracują najczęściej na bateriach R6 inaczej określanych jako AA, czyli tak zwanych „paluszkach” a niektóre z nich potrzebują ich nawet 12 sztuk. Długość pracy fotopułapki zależy od zarówno od pojemności i jakości użytych baterii, jak i długości rejestracji w ciągu dnia czy w nocy, a także od temperatury otoczenia. Jeżeli chcemy, aby nasza kamera działała na bateriach, trzeba wybrać te o wysokiej pojemności (od 2500 mAh). Warto również zwrócić uwagę, aby baterie były dobrej jakości.

Czym się różni bateria AA od AAA

Baterie AA i AAA różnią się przede wszystkim wielkością. Bateria AA (czyli paluszek) jest grubsza i popularniejsza. Z kolei bateria AAA ma mniejszą średnicę i długość. Posiadają one takie samo napięcie - 1.5 V, ale różne pojemności. Pojemność baterii AA to przeciętnie 2500 mAh. Baterie AA wykorzystywane są w urządzeniach elektronicznych takich jak: zegarki domowe, piloty, kalkulatory czy zabawki. Z kolei baterie AAA, znajdują zastosowanie w mniejszym sprzęcie elektronicznym. Baterie AA mogą zastąpić akumulatory AA

Zapewne nie każdy wie jak sprawdzić, czy bateria jest dobra. Najlepiej zrobić to miernikiem. Jednak jeśli go nie mamy i zastanawiamy się, jak sprawdzić baterię, wystarczy ją upuścić. Bateria naładowana stanie w pionie, a rozładowana wywróci się.

Różne oznaczenia i rodzaje baterii

Do określenia specyfiki baterii wykorzystywano różne normy, ostatecznie pojawiły się uzgodnienia międzynarodowe, które są publikowane przez organizacje normalizacyjne, takie ANSI – American National Standards Institute i IEC – Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna.

W Polsce obowiązuje ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 roku o bateriach i akumulatorach mająca na celu dopasowanie ich do międzynarodowych dyrektyw oraz polskich standardów.

Zgodnie ze standaryzacją IEC można pierwsza litera oznaczenia odnosi się do technologii, w jakiej została zrobiona dana bateria. Wyróżniamy więc A ogniwo cynkowo-powietrzne, B – ogniwo litowo-węglowe C – ogniwo litowo-manganowe i wiele innych. Natomiast druga litera odnosi się zaś do kształtu ogniwa, gdzie modele cylindryczne są oznaczone literą R, płytkowe – F, a prostopadłościenne S.

 

Czy cena baterii to jakość?

W 2018 r. Polski Instytut Badań Jakości, we współpracy z Onetem, przeprowadził test baterii AA. Jak się okazało obiegowa opinia, w myśl której tanie baterie są gorsze niż markowe, nie znajduje potwierdzenia. Aż dwie z trzech baterii o najlepszym stosunku jakości do ceny to produkty oferowane przez sklepy dyskontowe jak marka Aerocell lub jeszcze mniej znanych producentów jak chociażby marka Everactive, co sprawia, że są one bardziej opłacalne niż baterie markowe.

Zobacz również: Nietypowe zastosowania fotopułapki

Najlepsze baterie na rynku

Nie wszyscy wiedzą, jakie akumulatorki AA czy baterie AA najbardziej opłaca się kupować. W sklepach można nabyć kilkanaście marek baterii AA, z których niektóre z nich są bardziej popularne a inne rzadziej spotykane. Warto zwrócić uwagę, że każda z sieci dyskontowych ma własne baterie AA. W sprzedaży znajdziemy wiele produktów, stąd przed podjęciem wyboru warto zapoznać się z testami poszczególnych baterii w konkretnych zastosowaniach.

Polski Instytut Badań Jakości oraz Onet.pl przygotowali test różnych marek baterii AA, w ramach którego sprawdzono pojemność 13 baterii. Należały do nich Aerocell, Carrefour Alkaline, Duracell Turbo Max, Energizer Maximum, Everactive Pro Alkaline, Fujitsu Premium, GP Ultra Plus, Kodak Ultra, Maxell Alkaline, Panasonic Pro Power, Philips Ultra Alkaline, Sony Stamina Platinium, Varta High Energy. 

W badaniu wykorzystano ładowarkę do baterii z funkcją rozładowywania, która mierzyła pojemność każdej baterii. Pomiary wskazały, iż najpojemniejszą z testowanych baterii jest Duracell Turbo Max, i to ona właśnie zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 2538,5 mAh. Drugie miejsce zdobyło Everactive (2401,5 mAh), a trzecie Energizer Maximum (2293 mAh).

 

Firmy, którym warto zaufać

Baterie Varta spełniają wszystkie międzynarodowe normy narzucone na producentów ogniw energetycznych. Wiąże się to nie tylko z wysokimi standardami produkcji, ale też z dbałością o ochronę środowiska, a tym samym np. z wyeliminowaniem rtęci. Wszystkie najpopularniejsze baterie Varta zostały podzielone według przydatności, Żółte (baterie Energy) to wytrzymałość, niebieskie baterie (High Energy), to dużo energii, baterie czerwone (Max Tech) to precyzja zasilania.

Baterie alkalicznych Industrial marki Energizer to również dobry wybór Mogą być one używane nawet przez 10 lat od daty zakupu i pracować w temperaturach od -18 do +55 stopni Celsjusza, czyli także w plenerze. 

Baterie alkaliczne Duracell to z kolei jedne z najpojemniejszych produktów w tej klasie. Nie zawierają ołowiu ani rtęci i mogą pracować w temperaturach powyżej -20 stopni. Idealnie sprawdzają się więc one w tak wymagających urządzeniach, jak latarki, sprzęt audio czy foto-wideo.

Czytaj także: Nietypowe zastosowania fotopułapki