Ustanowienie dnia dziecka zaginionego
Posted by      06/14/2022 00:00:00    Comments 0
Ustanowienie dnia dziecka zaginionego

W każdym roku, w dniu 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jego symbolem jest niezapominajka. Dzień ten został ustanowiony, przez prezydenta USA Ronalda Reagana, aby uczcić pamięć dzieci, które zaginęły. W dniu 25 maja 1979 roku w Nowym Jorku zaginął bowiem 6-letni Etan Kalil Patz, który nigdy się nie odnalazł.

Z danych policji wynika, że co roku ginie ok. 7–8 tys. osób małoletnich. Z czego 443 to dzieci do 7 roku życia, 953 – od 7 do 13 lat, a 5362 – od 14 do 17 lat. Na całe szczęście większość z tych dzieci udaje się odszukać. Jednak około 5 proc. zaginionych nigdy się nie odnajduje. Dlatego w dniu 25 maja szczególnie pamiętamy o zaginięciach tych, których los do dziś pozostał nieznany, a ich bliscy czekają na nie od wielu lat.

Jedna z najbardziej znanych spraw: Madeleine McCann

Madeleine McCann, 4-letnia dziewczynka, zaginęła w maju 2007 roku, w portugalskim kurorcie Praia da Luz.

Zniknęła ona z mieszkania, gdzie zakwaterowano wczasowiczów z ośrodka wypoczynkowego Mark Warner. Rodzice zostawili ją tego wieczoru w pokoju hotelowym i poszli na kolację. Gdy wrócili o godz. 22, okno było otwarte, a w łóżku nie było Madeline. Zaginięcie dziewczynki prawdopodobnie powiązane było z działalnością siatki pedofili. W 2012 roku jeden z nich Raymond Hewlett przed śmiercią wyznał, że dziecko może znajdować się w Rosji lub na Ukrainie. Podejrzanym jest Niemiec Christian Brückner, łączony z kilkoma zaginięciami dzieci. Niestety wszystko wskazuje na to, że do tej pory doszło już do śmierci Madeleine. Zaginięcie dziewczynki trwa już bowiem 15 lat, jednak jej rodzice Kate i Gerry McCann nie porzucili nadziei na znalezienie jej żywej.

 

Polskie centrum poszukiwań ludzi

Jedyną organizacją pozarządową w Polsce, która szuka zaginionych oraz wspiera ich rodziny, jest Fundacja Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Swoją pomoc organizacja świadczy bezpłatnie. Jej celem jest przyniesienie ulgi ludziom w cierpieniu, którzy stracili swoich bliskich oraz szybka reakcja na zaginięcie osób, oraz pomoc w odnalezieniu zaginionych.

Pracownicy i wolontariusze Fundacji dyżurują przy Linii Wsparcia, przyjmują zgłoszenia o zaginięciu i doradzają, jak zorganizować poszukiwania i informują, czego można oczekiwać od policji. Zapewniają również wsparcie psychologa, prawnika czy pracownika socjalnego.

Zobacz również: Mobbing w pracy

Czym jest child alert?

Child Alert jest systemem natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka poprzez pośrednictwo wszelkich mediów. Jego zadaniem jest jak najszybsze i najskuteczniejsze poszukiwanie zaginionych dzieci poprzez z góry ustalone procedury postępowania opierające się na natychmiastowym skoordynowanym działaniu wielu instytucji, począwszy od Policji do mediów.

Jak zapobiec zaginięciu dziecka

W brytyjskim serialu telewizyjnym pokazano, że nieznajomy mężczyzna potrzebuje średnio 90 sekund, aby odciągnąć dzieci od placu zabaw, nawet w obecności mam. Świadome tego eksperymentu opiekunki miały odebrać telefon i opuścić teren placu na kilka minut. Z dziewięciu dzieci aż siedmioro wyszło w tym czasie z nieznanym mu mężczyzną, Sytuacja zaginięcia dziecka jest traumatycznym przeżyciem dla całej rodziny. Przyczyn zaginięć osób małoletnich jest wiele. Najczęstszym powodem jest niewłaściwa opieka dorosłych, rzadziej przestępstwo np. porwanie. Dzieci giną pozostawione same na podwórku, podczas powrotu ze szkoły, na plaży czy podczas zakupów. Ważne, aby nauczyć je unikania zagrożeń. W tym celu należy:

  • uświadomić sobie, że to rodzice, są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci
  • nie pozostawiać dziecka do lat 10 samego w domu,
  • nie pozostawiać dzieci do lat 7 bez opieki na podwórku,
  • nauczyć dziecko zasady zachowania się wobec zaczepiających je osób dorosłych, nieprzyjmowania niczego od osób nieznajomych i informowania o każdej sytuacji, kiedy osoba mu nieznana zbliża się do niego,
  • poinformować dziecko, że nie powinno ufać osobom, poznanym w Internecie, ponieważ może się okazać, że nie są tymi, za które się podają,
  • unikać ubierania dzieci w rzeczy z ich imionami – dzieci zwykle ufają dorosłym, którzy znają ich imiona.
  • jak najszybciej nauczyć dziecko nazwiska, adresu i telefonu do opiekunów,
  • nauczyć dziecko jak reagować w sytuacji zagubienia, ustalając prosty i zrozumiały dla dziecka plan oraz wskaż osobę, do której dziecko powinno podejść w razie zagubienia, np. pani na kasie sklepu lub policjant.
  • zakładać na bransoletkach albo wisiorkach miniaturowe lokalizatory.

Kiedy dziecko zaginie, należy bezzwłocznie powiadomić Policję. Zaginięcia dzieci należą do pierwszej – najważniejszej kategorii zaginięć. Ponadto w pierwszej kolejności trzeba przeszukać okolicę domu: obejrzeć wszelkie strychy, piwnice, dachy, a także okolice gdzie dziecko ostatnio było widziane, wszelkie miejskie parki, lasy, miejsca, które lubiło oraz zadzwonić do szpitali. Ponadto warto skontaktować się z Fundacją ITAKA pod numerem 116 000.oraz poinformować wszystkich członków rodziny, oraz rodziców znajomych dziecka.

Zobacz również: Jak nagrać przemoc domową?