Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Mobbing w pracy

Posted by      07/17/2020 12:33:49    Comments 0
Mobbing w pracy

Prześladowanie w pracy, czyli inaczej mobbing, może przydarzyć się w dowolnej firmie. Czasem wydaje się, że działania ze strony pracodawcy czy pracownika nie są niczym złym, a jednak pod względem prawnym noszą znamiona mobbingu. Jaka jest definicja mobbingu i jak udowodnić mobbing w pracy?

Co to jest mobbing w pracy?

Pracownik, który czuje się nękany i prześladowany w miejscu zatrudnienia, może być ofiarą mobbingu. Definicja tego zjawiska została wskazana już w przepisach. Zatem czym jest mobbing? Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku w art. 943§2. stanowi, że są to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi. Polegają one na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu zatrudnionego. Skutki mobbingu mogą być różne, ale zgodnie z przepisami przejawiają się one w zaniżeniu oceny przydatności zawodowej pracownika. Mobbing to także działania powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie zatrudnionego, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. 

Rodzaje zachowań mobbingowych

Różne mogą być przy tym przejawy mobbingu i przykłady zachowań mobbingowych. W terminologii wyróżnia się odmienne rodzaje mobbingu. Niekoniecznie to zawsze pracodawca nęka swojego pracownika. Może być też tak, że zdarzy się nękanie w pracy przez współpracowników. Dlatego zasadniczo mówi się o dwóch rodzajach mobbingu:

  • Pionowym, nazywanym również ukośnym, gdzie osoba prześladowana i prześladujący znajdują się na różnych poziomach w hierarchii organizacyjnej przedsiębiorstwa, np. zatrudniony może być mobbingowany przez pracodawcę.
  • Poziomym, nazywanym także prostym, gdy obie jego strony znajdują się na tym samym szczeblu struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa, np. są to współpracownicy.

Jak udowodnić mobbing?

Najważniejszą kwestią w celu wyegzekwowania swoich praw przez osobę mobbingowaną jest to, jak dowieść, że stała się ofiarą mobbingu? Jak udowodnić, że jest prześladowana i jakie skutki to za sobą niesie? Czasem przykłady mobbingu są tak niejednoznaczne, że otoczenie w zakładzie pracy w ogóle nie zauważa drobnych działań podejmowanych przez mobbera wobec osoby prześladowanej. Wówczas pozostaje tylko słowo przeciwko słowu, kiedy osoba poszkodowana chciałaby zgłosić do pracodawcy mobbing na przykład w postaci nękania psychicznego w pracy.

Niezależnie od tego, kto jest sprawcą mobbingu, konsekwencje ponosi zawsze pracodawca, który powinien podejmować wszelkie działania ku temu, by przeciwdziałać mobbingowi.

Udowodnienie tego, że było się mobbingowanym w pracy nie jest łatwe, ale jednocześnie dzięki rozwojowi współczesnej techniki detektywistycznej i śledczej, staje się to wykonalne. Jeśli jesteśmy ofiarami mobbingu w pracy, to jak się bronić? Przede wszystkim powinniśmy zgromadzić jak najwięcej dowodów na to, że działania o charakterze nękania i prześladowania pod względem psychicznym i fizycznym rzeczywiście miały miejsce, a przy tym były powtarzalne i występowały przez dłuższy czas. Do tego nie można podać racjonalnych przyczyn mobbingu.

W zgromadzeniu materiału dowodowego z pewnością pomoże ukryta kamera. Zainstalowana w długopisie, w radiu, w pendrive czy w oprawce okularowej pozwoli uchwycić moment nękania i zarejestrować działania noszące znamiona lobbingu.

Gdzie zgłosić mobbing i jak dochodzić swoich praw?

Z mocy prawa pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi, dlatego to właśnie do niego w pierwszej kolejności należy skierować sprawę. Można wysłać pismo do pracodawcy w sprawie mobbingu, nawet jeśli to on jest mobberem. Pracownik, u którego prześladowanie wywołało rozstrój zdrowia, może dochodzić odszkodowania za mobbing od pracodawcy, w postaci odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Jeśli w wyniku mobbingu pracownik musiał rozwiązać umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Czytaj także:

Małe kamery szpiegowskie

Najpopularniejsze błędy podczas szpiegowania 

Leave a Reply