Cyberstalking

Posted by      07/17/2020 13:17:38    Comments 0
Cyberstalking

Kodeks karny określa zjawisko stalkingu jako uporczywe nękanie lub prześladowanie ofiary. To przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech, a w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu. Wraz z rozwojem Internetu pojawiło się pokrewne zjawisko względem stalkingu, nazywane cyberstalkingiem. Jak zachować bezpieczeństwo w Internecie?

Cyberstalking – definicja

Stosunkowo niedawno w Polsce pojawiło się pojęcie cyberstalking, które nie bez powodu powstało od dwóch słów: cyber oraz stalking. Cyberstalking definiowany jest jako wykorzystywanie sieci oraz wszelkiego rodzaju innych mediów elektronicznych do tego, by móc w przeróżny sposób nękać ofiarę. Nie ma przy tym określonego zamkniętego katalogu zachowań, jakie obejmowałoby tego rodzaju nękanie. Cyberstalking uderza w bezpieczeństwo w sieci, a zagrożeni nim są wszyscy, w szczególności dzieci. Stanowi on jedno z rodzajów przestępstw internetowych.

Należy postrzegać cyberstalking jako odmianę stalkingu, który przeniósł się do przestrzeni internetowej. Niewykluczone, że klasyczny stalking stanie się przestępstwem w sieci i przybierze ono formę cyberstalkingu.

Stalking, czy cyberstalking jest przestępstwem ściganym z art. 190a Kodeksu karnego. Stalkerzy i cyberstalkerzy muszą liczyć się z tym, że uporczywe nękanie innych osób, wzbudzające uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub działania istotnie naruszające ich prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. Jeśli zaś następstwem czynu jest targnięcie się osoby pokrzywdzonej na własne życie, sprawca wówczas podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Co grozi użytkownikom internetu?

Cyberstalking nie jest jedynym zagrożeniem dla użytkowników Internetu. Oprócz niego problemem są wirusy infekujące ich komputery czy telefony komórkowe, są nim również przestępstwa phishingu pozwalające na wyłudzanie danych osobowych, kradzież pieniędzy czy tożsamości. Dzieciom zagraża kontakt z materiałami pornograficznymi, promującymi przemoc czy nielegalne treści. Trzeba też w szczególności uważać na płatności kartą przez Internet. Nie można dopuścić do tego, aby dane dotyczące karty czy kodów do realizacji transakcji dostały się w ręce osób niepowołanych do tego.

Kto jest najbardziej narażony na cyberstalking?

Na cyberstalking najbardziej narażone są osoby, które masowo korzystają z komunikatorów internetowych i social media. Wysyłanie do nich niechcianych wiadomości to zjawisko, które z roku na rok się nasila. Cyberstalking może też przybrać formę wysyłania niechcianych e-maili, rozsyłania korespondencji do losowych adresatów w imieniu osoby nękanej wbrew jej woli, jak również oczerniania jej na forach internetowych.

Poza nimi na cyberstalking narażeni są celebryci i gwiazdy show biznesu. Do bycia ofiarą stalkera przyznała się piosenkarka Joanna Kondrat czy aktorka Małgorzata Foremniak.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Najlepiej korzystać w Internecie wyłącznie z zaufanych stron WWW, zainstalować na dysku swojego komputera i telefonu programy antywirusowe i antyszpiegowskie. To elementarne zasady bezpieczeństwa w sieci. Ponadto w przypadku, gdy z komputera korzystają dzieci, trzeba monitorować ich działania i stosować elementy kontroli rodzicielskiej, by uniemożliwić kontakt z przestępcami w sieci – pedofilami czy stalkerami. Trzeba wpajać im i pokazywać przykłady tego, jakie są bezpieczne zachowania w Internecie. Nie można otwierać załączników przesyłanych od nieznajomych mailem czy klikać linków w komunikatorach internetowych. Zasadą bezpieczeństwa w Internecie jest ograniczone zaufanie do treści, jakie się tam znajdują.

Jak sprawdzić, czy ktoś stalkuje nasze dziecko?

Rodzice dają swoim pociechom dużą dozę prywatności. Pozwalają korzystać z internetu, nie zawsze śledząc to, co piszą i co otrzymują ich pociechy. Jedynie 39 proc. rodziców monitoruje aktywność podopiecznych online, a tylko 38 proc. rodziców rozmawia o tym, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci.

Zagrożenia w internecie istnieją i nie można się ich tak po prostu pozbyć. Niestety właśnie najmłodsi użytkownicy często są ofiarami cyberprzemocy, z którą sobie nie radzą. Nie przyznają się do tego, że są nękani. Co czwarty rodzic, którego dziecko padło ofiarą stalkingu w sieci, dowiaduje się o tym dopiero po dłuższym czasie.

Jak zatem sprawdzić, czy dziecko jest stalkowane? Jak zachować bezpieczeństwo w sieci dla dzieci i młodzieży? Internet jest nieograniczoną niczym przestrzenią, w której wszystko może się zdarzyć. Stalkerzy mają złudne poczucie anonimowości w sieci, a wbrew pozorom każdy ich krok może zostać wykryty. Pomoże w tym monitoring telefonu dziecka. Wystarczy wykorzystać w tym celu aplikację szpiegowską np. SpyONE na system Android, by sprawdzić, czy pociecha nie obraca się w niebezpiecznym towarzystwie lub czy nie jest nękana.

Jak reagować na cyberstalking?

W przypadku, gdy jesteśmy ofiarami cyberstalkingu lub problem ten dotknął osoby z naszego najbliższego otoczenia, wówczas powinniśmy zacząć gromadzić materiały potwierdzające cyberstalking. Warto przy tym zachowywać wszystkie e-maile czy wiadomości na komunikatorze. To ważne dowody w sprawie, które dołączyć można do zawiadomienia o przestępstwie.

Reakcją na cyberstalking może być też poszukanie pomocy dla osoby nękanej. Tej może udzielić psycholog. Należy postawić twarde granice i nie ignorować wiadomości czy innych form nękania w internecie lub przy użyciu innych kanałów komunikacji. Pomoc uzyskać można z Fundacji Przeciwko Stalkingowi.

Czytaj także:

Media społecznościowe a prywatność

Bezpieczeństwo w sieci

Leave a Reply