Jak zaprojektować bezpieczne osiedle?

Posted by      07/15/2020 13:39:20    Comments 0
Jak zaprojektować bezpieczne osiedle?

Każdy z nas chciałby mieć maksymalne poczucie bezpieczeństwa we własnym domu czy w mieszkaniu. Jeśli lokal znajduje się na większym osiedlu, to dobrze by było, aby przy jego projektowaniu architekci zadbali właśnie o bezpieczeństwo. W jaki sposób będzie to możliwe do zrealizowania?

Problem istnieje

Czy można czuć się bezpiecznie na osiedlu mieszkaniowym? Nie do końca, ponieważ badania wykonane na przestrzeni kilku ostatnich lat pokazują, że dochodzi tu do rozbojów i włamań, co potwierdza krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Około 70 proc. tego typu wykroczeń przypada na aglomeracje miejskie. Problemem jest też niska wykrywalność osiedlowych przestępstw.

Deweloperzy, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe mogą to zmienić, projektując i modernizując osiedla w taki sposób, by zwiększyć zdecydowanie bezpieczeństwo. Jak do tego doprowadzić?

Najpierw ocena sytuacji

Pierwszym etapem zwiększania bezpieczeństwa na osiedlach mieszkaniowych jest sprecyzowanie oczekiwań, jakie w tym zakresie mają sami mieszkańcy. Trzeba odkryć ich potrzeby dotyczące poziomu odczuwanego bezpieczeństwa społecznego – obecnego i pożądanego. Można przy tym posłużyć się ankietą bezpieczeństwa, jaką anonimowo mogą wypełniać mieszkańcy.

Czym jest bezpieczeństwo? Definicja wskazuje, że jest to poczucie, że nic nam nie zagraża. Można przy tym wyróżnić różne rodzaje bezpieczeństwa: regionalne, międzynarodowe i narodowe, zewnętrzne i wewnętrzne, ekologiczne, polityczne, bezpieczeństwo informacji, społeczne, socjalne, fizyczne, personalne itp. Na osiedlu mieszkalnym z pewnością można zapewnić sobie bezpieczeństwo wewnętrzne, społeczne czy fizyczne. Współczynnik bezpieczeństwa powinien być jak najwyższy, przy subiektywnym odczuciu obywateli.

Jakich błędów nie popełniać?

Źródłem informacji o stanie bezpieczeństwa na osiedlu jest policyjna mapa zagrożeń bezpieczeństwa w danym rejonie miasta. Na ich podstawie można ocenić jakość i poziom zabezpieczenia fizycznego i technicznego poszczególnych obiektów na osiedlu. Warto posiłkować się przy tym zasadą, że budynek jest tak dobrze zabezpieczony, jak jego najmniej zabezpieczona część. Jaka powinna być polityka bezpieczeństwa, aby stworzyć bezpieczne osiedle? Taka, by czynniki fizyczne i techniczne zabezpieczały bezpieczeństwo publiczne, ale jednocześnie nie ograniczały swobody poruszania się mieszkańców czy podstawowych swobód obywatelskich. Nie można dopuścić do sytuacji, w której wprowadzone zostanie tak wiele ograniczeń, zakazów i nakazów, jak również systemów monitorujących, że mieszkaniec poczuje się jak zwykły intruz we własnym bloku czy domu.

Jakie systemy bezpieczeństwa można zastosować?

Jak sprawić, że osiedle mieszkalne będzie bezpieczne? Trzeba wdrożyć w nim odpowiednie zasady bezpieczeństwa, regulujące porządek publiczny i sukcesywnie zwiększać strefy bezpieczeństwa. Pomagają w tym różne urządzenia, które pozwalają na niwelowanie ryzyka powstania zagrożenia. Warto zapoznać się z urządzeniami, które prawidłowo zastosowane pozwalają na wzrost poczucia bezpieczeństwa wszystkich lokatorów na osiedlu oraz umożliwiają lepszą ochronę budynków i terenów osiedlowych. Skuteczne zabezpieczenia pod tym względem będą obejmować:

  • Systemy ograniczające i blokujące dostęp osobom nieupoważnionym.
  • Systemy monitorujące i alarmowe.

Do pierwszej grupy można zaliczyć mechaniczne urządzenia, jak drzwi zamykające się automatycznie lub podobne ogrodzenia i bramy wjazdowe. Są też nowoczesne elektroniczne domofony i wideodomofony zintegrowane z kontrolą dostępu do poszczególnych budynków na osiedlu. Dobrze by było, aby takie urządzenia miały certyfikaty bezpieczeństwa i mieszkańcy umieli z nich prawidłowo korzystać, czemu sprzyja edukacja dla bezpieczeństwa. Nie należy bowiem pozostawiać pootwieranych klatek schodowych, czy otwartej bramy po wejściu na teren osiedla, ponieważ stwarza się wówczas szanse potencjalnym złodziejom do wtargnięcia na ten teren.

Ciekawym elementem ochrony są kamery do monitoringu na osiedlu mieszkalnym. W ich rozmieszczeniu pomoże mapa zagrożeń. Policja może udostępnić im formacje o tym, w jakich punktach osiedla najczęściej dochodzi do włamań czy rozbojów i właśnie tam można zamontować kamery monitorujące. Kamery Wi-Fi można zamontować nad drzwiami mieszkania, klatki schodowej czy na korytarzach w budynku wielorodzinnym. Co ciekawe, są i takie modele, które montuje się na drzwi, jako wizjer. Aktywują się one po wykryciu ruchu, dlatego oszczędzają baterie i pamięć. 

Czytaj także:

Samodzielny montaż monitoringu – o czym pamiętać?

Kamery z funkcją WiFi

Leave a Reply