Wielcy szpiedzy: Roald Dahl. Charlie

Posted by      09/08/2020 13:40:06    Comments 0
Wielcy szpiedzy: Roald Dahl. Charlie

W poczet wielkich szpiegów w historii ludzkości doskonale wpisuje się Roald Dahl, bardziej znany jako twórca Charliego w fabryce czekolady. Kim był i co robił w swoim życiu?

Kim był Roald Dahl?

W 1916 roku w Llandaff w Walii urodził się Roald Dahl, syn Haralda Dahl i Sofii Magdaleny. Jego rodzice pochodzili z Norwegii, a ich syn został nazwany na część norweskiego podróżnika i badacza – Roalda Amundsena. Jako czterolatek stracił w tym samym roku ojca i starszą siostrę. Pozostał z matką i pięciorgiem rodzeństwa. W 1925 roku Roald Dahl poszedł do szkoły św. Piotra w Weston-super-Mar, a po czterech latach zaczął naukę w Repton. Nauczyciele mieli z nim wiele kłopotów, a przy tym wątpili w jego szczególny talent literacki.

Wczesne czasy Roalda

W szkole podstawowej Roald wielokrotnie uciekał się do wielu psikusów. Na przykład jednego razu wraz z kolegami umieścił zdechłą mysz w słoiku z cukierkami. Jego dzieciństwo nie było zbyt wesołe. W czasie swojej edukacji nie raz spotkał się z karami cielesnymi. Do końca życia krytykował kary tego rodzaju jako metodę wychowawczą. Zanim doszło do II wojny światowej, Roald pracował w kompanii Shell Oil we wschodniej Afryce, skąd wyjechał w 1938 roku na trzyletni kontrakt do Tanganiki.

Druga wojna światowa

Po wybuchu II wojny światowej Roald Dahl zdecydował o zaciągnięciu się do Royal Air Force (RAF). Podczas działań operacyjnych został zestrzelony nad Pustynią Libijską i trafił na kilkanaście tygodni do szpitala. Lotnicze wykształcenie miało wpływ na jego przyszłość. W 1941 roku wziął udział w kilku akcjach bojowych. Odniesione rany kazały mu zrezygnować z kariery pilota. Zaczął anonimowo pisać swoje wspomnienia z frontu i publikować je w „The Saturday Evening Post”. W 1943 roku ukazały się opowiadania „The Gremlins” oparte na wspomnieniach z RAF-u.Elegancki Długopis FULL-HD DV7

Szpieg MI6 w Ameryce

W 1942 roku Dahl przeprowadził się do USA, gdzie w Waszyngtonie został dyplomatą wojskowym, a właściwie oficerem wywiadu. Jako brytyjski szpieg MI6, korzystając ze swojego wrodzonego uroku, uwodził bogate Amerykanki, w których czytał ponoć jak w otwartych księgach.

Z kolei dzięki pomocy przyjaciela, magnata prasowego – Charlesa Marsha, Dahl znalazł się w otoczeniu wpływowych ludzi w Ameryce, m.in. polityków i biznesmenów. Świetnie realizował szpiegowskie zadania.

Mąż, pisarz, szpieg

W 1953 roku Roald Dahl ożenił się z aktorką Patrycją Neal. Mieli razem pięcioro dzieci: Olivię, Chantal, Theo, Ofelię i Lucy. W 1960 roku wraz z żoną i dziećmi zamieszkał w Great Missenden w Anglii w Gipsy House. Los nie oszczędzał pisarza. W wieku 7 lat na odrę zmarła jego córka Olivia, a w wypadku zginął jego syn Theo. Przez tętniaka mózgu żona Roalda Dahla miała problemy z mówieniem i chodzeniem. Pisarz rozwiódł się z nią w 1983 roku. Ponownie wziął ślub w tym samym roku z Felicity Ann d`Abreu Crosland. Pomimo rozwodu z Patricią, pomagał byłej żonie w rehabilitacji.

Przez wiele lat Dahl pracował jako agent w służbach specjalnych, razem z Ianem Flemingiem, który stworzył postać Jamesa Bonda. Ze swojej działalności szpiegowskiej Dahl zrezygnował w 1946 roku.

Roald Dahl wsławił się również jako ceniony pisarz. Tworzył książki dla dzieci, zabawne powieści, a także scenariusze znanych hollywoodzkich produkcji, np. „Żyje się tylko dwa razy” o Jamesie Bondzie.Długopis FULL-HD v2

Końcówka życia

Pod koniec swojego życia Roald Dahl pracował nad kolejnym utworem zatytułowanym „Charlie Bucket i Biały Dom”. Nie zdążył go ukończyć, ponieważ zmarł na białaczkę w 1990 roku w wieku 74 lat.

Uwielbiane utwory

Pisarz otrzymał miano The World's No. 1 Storytell. Zawdzięczamy mu wiele książek, w których przedstawiony został świat widziany z perspektywy dziecka, pełen magii, dziwaków i zaczarowanych przedmiotów. Napisał także scenariusz do serialu „Alfred Hitchcock przedstawia”. Największą sławę przyniosła mu literatura dla dzieci i młodzieży, którą tworzył pod wpływem wychowywania własnych pociech. Najbardziej znanym dziełem R. Dahla jest pozycja „Charlie i fabryka czekolady”. Książka posłużyła już nie raz jako podstawa do stworzenia filmowej adaptacji. Bardzo dobrze przyjęte były „Wiedźma” i „Matylda”.

Czytaj także:

FBI - rola i zadania

Mosad – najlepszy wywiad na świecie?

Leave a Reply