Wielcy szpiedzy – Mata Hari i jej historia

Posted by      09/08/2020 12:45:17    Comments 0
Wielcy szpiedzy – Mata Hari i jej historia

Praca szpiega wydaje się niebezpieczna, ale i ekscytująca. Tak naprawdę w dzisiejszych czasach szpiedzy najwięcej informacji pozyskują nie ruszając się sprzed komputera, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu było zupełnie inaczej i wykonywali oni pracę operacyjną w terenie, pod przykrywką. Jak działała słynna Mata Hari? Biografia tej kobiety jest zadziwiająca i miejscami zupełnie niejasna.

Mata Hari

Właściwie Mata Hari urodziła się jako Margareta Gertruda Zelle 7 sierpnia 1876 roku w Leeuwarden w Holandii. Jej ojcem był kupiec, Adam Zelle, a matką Antje Zelle. Margareta została półsierotą już w wieku 15 lat, gdy po przebytej chorobie zmarła jej matka. Po jej śmierci trafiła do innych krewnych na wychowanie, a tym samym została rozdzielona ze swoimi trzema braćmi.

Była zmuszona do wyjazdu z Amsterdamu, gdzie mieszkała, ponieważ wywołała skandal na tle obyczajowym. Jako 18-latka wdała się w romans z dyrektorem szkoły. Odkryła, że jej walory kobiece i seksualność mogą być znakomitym sposobem na życie. Mimo to ukończyła studium nauczycielskie.

Małżeństwo Maty Hari

Całkowitym przypadkiem było małżeństwo kobiety ze starszym mężczyzną. Kiedy Gerta, jak najczęściej ją nazywano, zamieszkała w Hadze, zdecydowała się odpowiedzieć na anons matrymonialny Rudolfa McLeoda, który był holenderskim oficerem marynarki. Pomimo dzielącej ich różnicy wieku – Rudolf był starszy od Gerty o 22 lata, para pobrała się, zaledwie po kilku miesiącach znajomości.

Początkowo mieszkali w Paryżu, a kiedy McLeod został przeniesiony do Holenderskich Indii Wschodnich, żona podążyła za nim. Nie przypadła jej jednak do gustu wyspa Jawa. Narzekała na niezdrowy klimat i brak rozrywek. Urodziła mężowi dwójkę dzieci – syna Normana Johna oraz córkę Jeanne Louis.

Małżeństwo rozpadło się z powodu kłótni, a ostatecznie rozwód nastąpił po tragicznej śmierci syna pary, który zginął najprawdopodobniej otruty. Jako rozwódka Margaretha udała się do Paryża, zaś jej córka pozostała z ojcem.

Egzotyczna tancerka z Indii

W Paryżu kobieta robiła karierę jako „księżniczka z Jawy” i tancerka egzotyczna. Występowała wówczas już pod pseudonimem Mata Hari, co w języku indonezyjskim oznacza słońce. Jednocześnie powróciła do swoich młodzieńczych pomysłów na życie i zaczęła sprzedawać swoje ciało, jako luksusowa prostytutka. Jej klientami byli znaczący politycy, oficerowie armii czy sędziowie, dlatego zyskała dostęp do ważnych informacji. Była obsypywana luksusowymi nagrodami i prezentami, dzięki czemu dosłownie pławiła się w bogactwie.Dyktafon cyfrowy mini N5 8GB

Kryzys finansowy

Na dłuższą metę umiejętności taneczne Mata Hari nie były wystarczające, by brylować na paryskich salonach dłużej. Uroda kobiety także zaczęła przemijać. Kiedy zainteresowanie jej występami scenicznymi zaczęło słabnąć, musiała znaleźć inne źródło dochodów. Nie było to łatwe. Mata Hari walczyła z nadwagą, mówiło się również o jej trudnym charakterze.

Praca jako szpieg

Niejasne są losy kobiety w czasie I wojny światowej. Trudno powiedzieć, by wykazywała się ona lojalnością wobec jakiegoś kraju czy mężczyzny. Robiła wszystko, by nie popaść w biedę. Sprzeczne są doniesienia o tym, jak Mata Hari stała się kobietą-szpiegiem. Źródła wzajemnie sobie zaprzeczają.

40-letnia Mata Hari nawiązała romans z rosyjskim wojskowym, który był od niej o 20 lat młodszy. Kiedy jednak wrócił na front, Macie Hari znów grunt zaczął się palić pod nogami. Wpadła na pomysł szpiegowania. Francja zgodziła się jej płacić w zamian za informacje. Miała dotrzeć do Belgii i tam szpiegować, ale to się nie udało. Została zdekonspirowana i oskarżona o szpiegostwo, choć dla Niemiec nie dla Francji. Została wysłana do Hiszpanii i przekazywała informacje do Francji.

Podwójna agentka

Wykorzystując swoje szerokie kontakty nawiązane w czasie, gdy była kurtyzaną, Mata Hari udała się wkrótce do Niemiec, gdzie poznała attaché, czyli najniższego stopniem członka dyplomatycznego. Chciała wydobyć od niego informacje o planowanych działaniach wojsk niemieckich, ale się to nie udało. Historycy sprzeczają się co do tego, czy Mata Hari zachowała się tak naiwnie i szybko ją rozszyfrowano, czy była tak sprytna, że działała jako podwójny niemiecki agent.

Jako agent niemiecki pracowała jednocześnie na rzecz wywiadu francuskiego. Mata Hari – agent H-21 stała się obiektem zainteresowania dla brytyjskiego Intelligence Service. W 1916 roku omyłkowo aresztowali ją Anglicy, a wówczas Francuzi w potajemnych kontaktach z kolegami z Wielkiej Brytanii odcięli się od niej.Lokalizator NANO GPS Tracker PL z Podsłuchem na żywo ( zapis nagrań )

Egzekucja Maty Hari

13 lutego 1917 roku Mata Hari została aresztowana w Paryżu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec i osadzona w więzieniu Saint-Lazare. Ostatecznie sąd skazał ją jako winną szpiegostwu dla obcego kraju. Miała zostać rozstrzelana. Na sali sądowej do końca broniła się i chciała dowieść swej niewinności. Wielu dyplomatów holenderskich wstawiało się za swoją obywatelką i zwracało się do prezydenta Francji o ułaskawienie. Nic to jednak nie dało. 15 października 1917 roku Mata Hari została rozstrzelana, na strzelnicy w koszarach w Vincennes. Historycy wskazują, że spośród dwunastu żołnierzy, którzy do niej strzelali, tylko jeden trafił w serce Mata Hari. Ciekawostki związane z historią kobiety-szpiega nie zostały nigdy tak naprawdę potwierdzone. Wiadomo jednak, że przy rozstrzelaniu kobieta odmówiła założenia opaski na oczy i ponoć przesłała całusa żołnierzom, którzy mieli wykonać jej egzekucję.

Czytaj także: 

5 sygnałów o tym że jesteśmy szpiegowani

Jak szpiegowali Rosjanie?

Leave a Reply