Seriale kryminalne. Szkodliwa rozrywka?
Posted by      08/07/2017 13:56:37    Comments 0
Seriale kryminalne. Szkodliwa rozrywka?

Eksperci mówią na to efekt CSI. Chodzi o gwałtowny wzrost zainteresowania kryminalistyką i dziedzinom pokrewnym, który utrzymuje się od czasu pojawienia się w telewizji serialu „C.S.I.: Crime Scene Investigation”, w Polsce znanego pod tytułem „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”. O wiarę w nieomylność śledczych i ich zdolności do rozwiązania każdej, nawet najtrudniejszej sprawy. Efekt CSI to klasyczny przykład potwierdzający to, jak duży wpływ na społeczeństwo mają telewizja i inne media. Jak groźny jest efekt CSI?

Seriale kryminalne - oglądać czy nie?

Od kiedy w telewizji regularnie pojawiają się kolejne produkcje poświęcone światu ścigających przestępstwa, zwiększyła się liczba podań na studia związane z kryminalistyką. Więcej ludzi pragnie też pracować w laboratoriach kryminalistycznych, do imponujące sceny z seriali utwierdzają ich odbiorców w przekonaniu, że jest to praca pełna wrażeń. Wydaje się to pozytywnym zjawiskiem, jednak rzeczywistość jest trochę inna niż fikcja. W serialach często pokazuje się metody badawcze, które wcale nie istnieją. Dochodzenie do prawdy na podstawie niewiarygodnych dowodów. A właściwie – szczątków dowodów lub poszlak, które normalnie do niczego by nie doprowadziły. Wiara we wszystko, co pokazuje telewizja, szkodzi przede wszystkim sądom Stanów Zjednoczonych. W procesach, w których o winie orzeka ława przysięgłych. Wyedukowani na serialach żądają dowodów, których nie sposób pozyskać.Lokalizator NANO GPS Tracker PL z Podsłuchem na żywo (zapis nagrań)

Na efekt CSI zdarza się narzekać także policjantom i innym funkcjonariuszom. Także w Polsce ludziom zdarza się mieć żal, że dochodzenie nie przebiega tak sprawnie jak w serialu. Że służby nie są w stanie odnaleźć zaginionego członka rodziny. „W serialu sprawa już dawno byłaby rozwiązana!” – mawiają. Podobnie rzecz ma się w przypadku detektywów, którzy w prawdziwym świecie nie dysponują nadprzyrodzonymi niemal zdolnościami dedukcji jak współczesny Sherlock i w swojej pracy muszą wspomagać się pluskwami, mikrosłuchawkami, mini kamerami.Kamera WiFi do ukrycia W643 720P HD ( Podgląd Zdalny)

Wiele osób zafascynowanych kryminalistyką rozczarowuje się dopiero na którymś etapie studiów lub… po rozpoczęciu pracy, gdy okazuje się, że stosowany w laboratorium sprzęt jest kilkukrotnie mniej zaawansowany od tego serialowego. Prace na temat polskiej odmiany efektu CSI prowadziła przed kilkoma laty krakowska badaczka-kryminalistyk Joanna Stojer-Polańska. W swojej pracy doszła także do takich wniosków, że telewizyjne seriale kryminalne wpływają na wzrost zaufania obywateli wobec policji i… są ściągawką, źródłem pomysłów dla przestępców.

Leave a Reply