Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Nowoczesne metody badawcze kryminalistyki. Coraz trudniej o zbrodnię doskonałą!

Posted by      08/07/2017 13:44:50    Comments 0
Nowoczesne metody badawcze kryminalistyki. Coraz trudniej o zbrodnię doskonałą!

Metody badawcze współczesnej kryminalistyki są tak zaawansowane, że przeciętnego Kowalskiego wprawiają w osłupienie. Wirtualna sekcja zwłok i bakterie na ciele ofiary jako wyznacznik momentu śmierci? Wydaje się, że to fikcja rodem z serialu CSI, ale nie wszystkie nieprawdopodobnie wyglądające metody z telewizyjnego ekranu są nieprawdziwe.

Współczesne metody współczesnych kryminalistyków 

Zacznijmy od badań materiału DNA. Nic nowego? A co jeśli powiemy, że dziś nie trzeba już porównywać próbki z miejsca zdarzenia z materiałem pobranym od podejrzanego bądź z bazą danych? Niekiedy na podstawie DNA wystarczy stworzyć fenotyp, który wyznacza listę cech osoby, od której pochodzi próbka. W ten sposób można określić pochodzenie etniczne, kolor oczu i włosów oraz przybliżone rysy twarzy. Niektórzy kwestionują tę metodę, bo jedynie bardzo ogólnie nakierowuje na właściwy trop. A przecież nigdy nie można wykluczyć, że ktoś pofarbował włosy albo zapuścił brodę.

Kryminalistyka zna jednak przypadki, w których fenotypowanie na podstawie materiału genetycznego przynosiło znaczne korzyści, a wręcz przełom w śledztwie. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku sprawy młodej kobiety zamordowanej w 2009 roku w okolicy Lake Charles w stanie Luizjana. Wszystkie dowody, w tym najważniejszy – materiał DNA znaleziony pod paznokciami ofiary – prowadziły w niewłaściwym kierunku. Nic nie dało porównanie z jakimkolwiek podejrzanym z bazy skazanych, zaginionych, aresztowanych. Trop z telefonu kobiety prowadzący do grupy meksykańskich robotników również okazał się fałszywy. W sprawie nie dało się zastosować żadnego sprzętu detektywistycznego, urządzeń podsłuchowych… bo nie było kogo śledzić!

Fenotyp stworzony na podstawie DNA pokazał śledczym osobę o jasnej karnacji z piegami, wywodzącą się z Europy Północnej. Tymczasem wcześniej sprawcy szukano wśród Latynosów! Wniosek nie rozwiązuje wprawdzie sprawy, ale otwiera nowe możliwości poszukiwań, które wcześniej utknęły w martwym punkcie i z pewnością nie posunęłyby się do przodu, gdyby poszukiwania wciąż koncentrowałyby się wokół Meksykanów.

Inne zaskakujące metody? Dzięki tomografii komputerowej lekarze przeprowadzają wirtualne sekcje zwłok, prowadzi się też prace nad możliwością wykorzystania w śledztwach DNA bakterii pochodzących od sprawcy przestępstwa.

Leave a Reply