Jak chronić rozmowy telefoniczne? - najlepsze komunikatory

Posted by      10/20/2022 00:00:00    Comments 0
Jak chronić rozmowy telefoniczne? - najlepsze komunikatory

Komunikatory internetowe są programami, które pozwalają na wysyłanie wiadomości przez Internet pomiędzy użytkownikami. Początkowo dostępne były one tylko na komputerach, ale wraz z pojawieniem się smartfonów i rozbudową infrastruktury sieci komórkowej spopularyzowały się również na telefonach.

Najlepsze komunikatory telefoniczne

Messenger

Nie ma żadnych wątpliwości, że najpopularniejszym komunikatorem jest nieodłączny element Facebooka – Messenger, który umożliwia wymianę wiadomości tekstowych, audio, obrazków, wideo, naklejek, piosenek, a także rozmowy oraz wideo czaty. Jednakże w ostatnim czasie coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad zmianą tego komunikatora na inny. Powodem jest obawa o bezpieczeństwo swoich danych, ponieważ aplikacja ta nie zapewnia zaufanego połączenia szyfrowanego. Wyciek informacji na temat 530 mln użytkowników Messengera uzmysłowił im, że nie jest to aplikacja bezpieczna.

WhatsApp

Najważniejszą zaletą WhatsAppa jest prostota nawiązywania kontaktu. Aplikacja ta należy również do firmy Facebook. Wiele osób przestało z niej korzystać w maju tego roku, gdyż narzucona nowa polityka prywatności, pozwalała na przekazywanie danych firmie Facebook. 

Zobacz także: Program do rejestrowania rozmów

Viber

Viber jest jednym z najbardziej wszechstronnych komunikatorów. Jego możliwości są równie szerokie, jak Messengera czy WhatsAppa – można na nim wysyłać wiadomości tekstowe oraz głosowe, prowadzić rozmowy audio i wideo, przesyłać zdjęcia, filmy i inne multimedia.

Signal

Jest uważany go za jedną z bardziej bezpiecznych aplikacji, ponieważ zapewnia szyfrowanie w trybie end to end, nie przechowuje danych użytkowników, ani żadnych ich konwersacji.

Jednocześnie pozwala na szybki przesył informacji, przeprowadzanie wideo rozmów oraz nagrywanie głosu.

Discord

Również bardzo popularnym komunikatorem jest Discord, jest on dostępny w przeglądarce, aplikacji na telefon oraz aplikacji komputerowej. Posiada możliwość tworzenia serwerów, będących w stanie łączyć nawet tysiące osób, na których znajdują się kanały głosowe i tekstowe. Tekstowe stanowią osobne czaty, głosowe służą do rozmawiania i pozwalają także na pokazywanie obrazu z kamery i z ekranu użytkownika.

Telegram

Również Telegram jest dla wielu osób ciekawą propozycją. Jego twórcy podkreślają, iż stawiają na prostotę, szybkość działania oraz bezpieczeństwo. Komunikator ten pozwala przesyłać nie tylko tekst, ale również zdjęcia, filmy, pliki i notatki głosowe. Pozwala na tworzenie grup złożonych nawet z 20 000 osób oraz usuwanie wiadomości po określonym czasie. Zawiera szyfrowanie oraz synchronizację.

Inne popularne komunikatory internetowe to Skype, Teams oraz Threema. 

Jaki powinien być bezpieczny komunikator?

Wiele osób zapewne zastanawia się, jaki komunikator jest bezpieczny i jaki będzie dla niego najlepszym wyborem. Nie ma jednak idealnego rozwiązania dla osób obawiających się o prywatność i poufność swojej komunikacji, gdyż szyfrowanie nie idzie w parze z wygodą w użytkowaniu.

Jednakże warto wiedzieć, że bezpieczna komunikacja to taka, po której nie zostają żadne metadane. Wiele osób uważa, że samo szyfrowanie i bezpieczeństwo przekazywanych informacji nie wystarcza, chcą, aby po poszczególnych kontaktach nie pozostał żaden ślad. 

Bezpieczny komunikator nie zbiera żadnych metadanych. Dzięki temu niemożliwe jest ustalenie grup kontaktów ani żadnych powiązań pomiędzy poszczególnymi numerami, ani urządzeniami.

Zalety szyfrowanych komunikatorów

Komunikatory szyfrowane, to specjalnie zaprogramowane programy, które mają za zadanie chronić wysyłane przez użytkownika wiadomości w aplikacji, poprzez zakodowanie ich. Szyfrowanie end-to-end pozwala wymieniać wiadomości tak, aby nikt poza odbiorcą i nadawcą nie znał ich treści. Jest to możliwe dzięki temu, że wiadomość zostaje zaszyfrowana bezpośrednio na urządzeniu i wysłana zaszyfrowana na serwer, podczas gdy serwer nie ma dostępu do klucza. 

Tylko sprzęt, z którego została napisana wiadomość, i ten, do którego była ona wysłana, są jedynymi urządzeniami, które mogą ją odczytać. Podnosi to zdecydowanie poziom bezpieczeństwa, ale, nie zawsze oznacza to, że rozmowy są zupełnie prywatne, gdyż choć np. WhatsApp używa szyfrowania end-to-end, wciąż informuje on z kim i kiedy piszemy, i w jakiej lokalizacji.

Bezpieczny komunikator a program szpiegujący

Okazuje się jednak, że nawet najlepszej klasy komunikatory szyfrujące ani dobrze zabezpieczona poczta, nie przydadzą się na nic, jeżeli nasz telefon jest zainfekowany aplikacją szpiegującą. Nawet darmowy program szpiegujący CellSpy umożliwia dostęp do komunikatorów takich jak WhatsApp, Facebook Messenger, Skype czy Viber, więc tym bardziej mają takie możliwości bardziej zaawansowane aplikacje. 

Jaki komunikator wybrać?

Wybór nie jest prosty, ponieważ każdy użytkownik ma swoje własne ustalenia co do priorytetów i niekoniecznie najważniejsze jest dla niego najmocniejsze szyfrowanie. Jeśli jednak zależy mu na najwyższej prywatności, kosztem wielu wygodnych funkcji najlepszym wyborem jest Signal, natomiast jeśli wymaga on nieco więcej od swojego komunikatora i przy okazji ceni wygodę, świetnym wyborem będzie bezpieczny szyfrowany komunikator, jakim jest Telegram. 

Czytaj także: Czy rozmowy telefoniczne są nagrywane?