Jak chronić pasiekę za pomocą fotopułapki?

Posted by      08/25/2022 00:00:00    Comments 0
Jak chronić pasiekę za pomocą fotopułapki?

Pszczelarze muszą się niejednokrotnie bronić przed zniszczeniem pasieki i wynikających z niego stratami. Okazuje się, że powody tego wandalizmu są różne. Niekiedy motywem jest kradzież dla zysku, niekiedy dochodzi do niszczenia pasiek, aby zaszkodzić konkurencji. Na pomoc w rozwiązaniu tego problemu przychodzi rozwój współczesnej elektroniki.

Fotopułapki to aparaty cyfrowe służące do przechwytywania ruchu, robienia zdjęć i filmowania obszaru, który mają w swoim zasięgu. Wyposażone są w czujniki ruchu oraz kamerę, która w momencie jego wykrycia automatycznie zaczyna nagrywanie lub wykonuje zdjęcia.

Miejsce na pasiekę

Aby wybrać optymalne miejsce na pasiekę, trzeba wziąć pod uwagę perspektywę pszczół, pszczelarza oraz otoczenia pasieki. Pszczoły powinny mieć odpowiednie warunki bytowania, w tym zapewniony dostęp do pokarmu a pszczelarz musi pamiętać o wygodzie własnej pracy. Obecnie w polskim systemie prawnym nie ma aktu prawnego, który opisywałby wszelkie kwestie związane z lokalizacjami pasiek. Mogą się one znajdować na posesji właściciela, na ogródkach działkowych w polu albo w lesie. Pasieki są często miejscami niejednokrotnie oddalonymi od zabudowań i bez dostępu do prądu.

Zabezpieczenie pasieki

Zabezpieczenie pasieki przed kradzieżą najlepiej wykonać przy pomocy fotopułapek GSM. Na rynku pojawiło się obecnie wiele systemów przeznaczonych dla pasiek. Można też skorzystać z rozwiązań do innych celów, przystosowując je do specyfiki pasiecznej.

Zobacz również: Z kamerą wśród zmarłych

Znaki ostrzegawcze i fotopułapki

Przepisy prawa nakładają na pszczelarzy obowiązek oznaczenia pasiek tablicą informacyjną, o obecności pszczół, zalecając też podanie numeru kontaktowego do właściciela. Umieszczenie tablicy ostrzegawczej i informacyjnej, gdy pasieka znajduje się w ruchliwej okolicy, ostrzeże lub odstraszy przypadkowych przechodniów.

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest też fotopułapka wyposażona w obiektyw, czujnik ruchu, oświetlacz podczerwieni oraz bateryjne źródło zasilania posiadające też możliwość podpięcia zewnętrznego zasilania, a niekiedy nawet panelu solarnego. Pomalowane w maskujące barwy urządzenie może stać się mniej widoczne i aktywuje się, gdy w obszarze chronionym pojawi się jakiś ruch. W takiej sytuacji właściciel otrzymuje MMS na wskazany numer telefonu.

Wybór fotopułapki

Fotopułapki leśne działają najczęściej, bazując na lokalizatorach GPS/GSM. Powinny być one niewielkich rozmiarów umożliwiających montaż w przestrzeni ula i posiadać własne zasilanie.

Powinny być również zabezpieczone przed próbą demontażu oraz przypadkową dezaktywacją. Dobrze, aby miały również czujniki ruchu informujące o przewróceniu ula, czujniki „zdjęcia daszka” oraz mogły monitorować temperaturę wewnątrz i na zewnątrz ula.

Zapewne wiele osób zastanawia się, ile kosztuje fotopułapka. Cena urządzenia zaczyna się już od 200 zł, chociaż lepsze, bardziej zaawansowane modele o dłuższym czasie pracy są oczywiście droższe.

Przydatne funkcje

Foto pułapka oprócz ochrony przed kradzieżą, powinna też pozwalać na sprawdzenie sytuacji w pasiece, nagrywać krótkie filmy i przesyłać je na wskazany adres e-mail. Każda może zadziałać jako czujnik ruchu, informujący o pojawieniu się nieznanego obiektu w polu widzenia. Powinna też móc wyzwalać działania odstraszające, jakim może być odtworzenie komunikatu o treści: „Proszę o opuszczenie terenu, pasieka jest monitorowana a właściciel poinformowany o obecnym wtargnięciu”.

Przydatną cechą kamery fotopułapki jest możliwość podglądu pracujących pszczół w czasie rzeczywistym, aby móc zaobserwować niepożądane zjawiska i w porę zareagować. Powinny być też one wyposażone w analizę obrazu, rozpoznawanie obiektów czy weryfikację tablic rejestracyjnych albo twarzy. Wybierając fotopułapkę, powinniśmy zastanowić się, czy mamy dostęp do stałego zasilania, a jeśli nie, to czy stać nas na zasilanie bateryjne z możliwym panelem słonecznym oraz, czy przy naszej pasiece jest dostępna sieć internetowa lub Wi-Fi. 

Czas pracy jest bardzo ważny!

Zasilanie fotopułapki powinno pozwalać na długą jej pracę, bez konieczności zmiany baterii w ciągu całego sezonu pszczelarskiego. Większość fotopułapek może działać w trybie uśpienia do 6 miesięcy, ale w praktyce ciężko jest uzyskać taki wynik. Przy zastosowaniu wydajnych akumulatorów, realny czas ich pracy wynosi od 3 do 4 tygodni w zależności od panujących warunków atmosferycznych. 

Największym ograniczeniem dla czasu pracy fotopułapek jest temperatura, nie tylko niska, ale również zbyt wysoka. Ważny jest także rodzaj zainstalowanych baterii oraz częstotliwość uruchamiania rejestratora obrazu, Aby maksymalnie wydłużyć czas działania kamery leśnej, należy korzystać z akumulatorów przystosowanych do długoterminowej pracy. 

Warto zastanowić się nad zakupem modeli, które oprócz zasilania bateryjnego posiadają wbudowany panel słoneczny, co znacznie wydłuża czas pracy urządzenia. Jeżeli fotopułapka na złodzieja zostanie umieszczona w wystarczająco nasłonecznionym miejscu, zyskuje wówczas nieograniczony czas pracy.

Czytaj także: Nietypowe zastosowania fotopułapki