Jak działają zagłuszacze GPS?
Posted by      08/04/2022 00:00:00    Comments 0
Jak działają zagłuszacze GPS?

Użycie zagłuszaczy GPS jest nielegalne w Unii Europejskiej, ale i tak często stwarzają one problemy i zagrożenia.

Ponieważ sygnał nadawany z satelit GPS jest słaby, łatwo jest go zagłuszyć, nadając na częstotliwościach 1450 do 1600 MHz z mocą 2 watów. Wystarcza to, aby skutecznie zmylić odbiorniki GPS w promieniu kilku metrów. 

Zagłuszarki GPS wykorzystywane są do zagłuszania komunikacji odbywającej się na konkretnej częstotliwości. Ponieważ sygnał GPS nadawany z satelity w momencie dojścia na Ziemię jest już słaby, niektóre urządzenia są w stanie zniekształcić go lub uniemożliwić udostępnienie komunikacji. 

Kiedyś zagłuszaczy używano, aby utrudnić podsłuchiwanie rozmów biznesowych lub politycznych. Obecnie, złodzieje samochodów stosują je, aby uniemożliwić odnalezienie pojazdu, w którym znajduje się monitoring GPS, a kierowcy, gdy wykorzystując służbowe samochody do celów prywatnych.

Urządzenia znane jako zagłuszacze GPS i sygnału telefonów komórkowych mogą też zakłócać działanie urządzeń GPS, mających kluczowe znaczenie dla systemów monitoringu pojazdów. Uniemożliwiają one w firmach transportowych śledzenie trasy, przebiegu i czasu przejazdów poszczególnych kierowców, a także przekroczeń dozwolonej prędkości oraz niewłaściwej jazdy. 

Zagłuszarki GPS stosuje się też legalnie, chociażby w teatrach, aby dzwoniące telefony nie przeszkadzały podczas spektaklu, a także w wojsku i służbach specjalnych.

Czym jest zagłuszacz GPS?

Zagłuszacze GPS to małe nadajniki radiowe, które zakłócają działanie urządzeń komunikacyjnych – telefonów komórkowych, odbiorników GPS, sieci Wi-Fi, a także systemów pobierania opłat drogowych.

Urządzenie wystarczy włączyć do gniazda zapalniczki w samochodzie i umożliwia ono od razu zagłuszanie sygnału GPS, sprawiając, że pojazd staje się niewidoczny dla satelitów. Odbiornik GPS umieszczony w samochodzie, połączony z modułem GSM w trakcie zagłuszania nie odbiera bowiem sygnału i będzie wówczas wysyłał poprzez sieć komórkową GSM ostatnią zapamiętana przez siebie pozycję, powodując, że osoba, która śledzi samochód, widzi, że pojazd stoi w miejscu.

Na rynku dostępne są zagłuszacze GSM różniące się mocą i zasięgiem działania. Bardziej zaawansowane modele mogą zagłuszać nawet 16 różnych pasm częstotliwości.

Innym, znacznie prostszym sposobem zagłuszania jest przykrycie urządzenia monitorującego zwykłą folią aluminiową, co sprawia, że przesyłany sygnał jest tłumiony i nie wydostaje się poza nią.

Jak działają zagłuszacze GPS?

Odbiorniki GPS działają poprzez wykorzystywanie sygnałów niskiej mocy, nadawanych przez satelity GPS. Zagłuszacze sygnału zakłócają je sygnałami radiowymi o wyższej mocy, ale krótszym zasięgu, stwarzając „szum”, sprawiający, że systemy śledzenia GPS nie są w stanie ich wykryć. Im wyższe są parametry zagłuszarki, tym większy jest problem z jej zauważeniem.

Zagłuszacze GPS emitują sygnał szerokopasmowy, możliwy do wykrycia jedynie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi. Nie są one jednak w stanie zagłuszać wszystkich systemów lokalizacji i nie sprawdzają się przy zniekształcaniu fal radiowych innych niż pasma GPS.

Czytaj także: Alarmy samochodowe z powiadomieniem

Jak wyglądają zagłuszacze GPS?

Zagłuszacze sygnału GPS są wytwarzane przez różnych producentów i z tego powodu mogą one występować w najróżniejszych kształtach oraz różnorakich rozmiarach, stąd trudno je dostrzec w aucie. Najczęściej posiadają one krótki zasięg i są bardzo małe. Nadają się do podłączenia ich do gniazda zapalniczki i natychmiast zaczynają wtedy blokować sygnał odbiornika GPS zamontowanego wewnątrz pojazdu. 

Najtańsze zagłuszarki pochodzące z Chin są zazwyczaj słabej jakości i bardzo łatwe do wykrycia. Jednakże dostępny jest również sprzęt o większym stopniu zaawansowania, o wiele bardziej trudny do zidentyfikowania.

Ile kosztuje zagłuszanie?

Zagłuszacz może kosztować od 100 do kilku tysięcy złotych. Jego cena zależy od jakości urządzenia. Najtańsze zagłuszarki GPS można kupić na aukcjach on-line. Wprawdzie kosztują mało, ale mają też niewielki zasięg. Lepszej klasy sprzęt kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

Jak się zabezpieczyć przed zagłuszaniem?

Nie ma sprawdzonego sposobu, który mógłby zupełnie wyeliminować problem zagłuszania sygnałów GPS. Właściciele i menedżerowie flot musieliby rozumieć możliwości używanych systemów nawigacyjnych GPS, aby wiedzieć, czy i kiedy są one zakłócane przez zagłuszacze. Musieliby znać też wszystkie słabe punkty i luki w znajdujące się w zabezpieczeniach sieci.

Pomóc może regularna konserwacja sieci informatycznej i szybkie reagowanie na pojawiające się w niej problemy. Do wykrycia ewentualnych nieprawidłowości przydatna jest także analiza danych. Uwagę powinny zwrócić częste przerwy w czasie jazdy, zbyt szybkie spalanie benzyny, oraz nagłe znikanie i pojawianie się samochodu w innym miejscu. Niektóre systemy monitoringu informują od razu, że wykryły niepokojącego i wysyłają one powiadomienia o wykrytych próbach zagłuszania sygnału GPS, wskazując, który pracownik oszukuje firmę, i w jakim miejscu aktualnie można go znaleźć.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą