Gdzie najlepiej ukryć lokalizator GPS w samochodzie?

Posted by      08/09/2022 00:00:00    Comments 0
Gdzie najlepiej ukryć lokalizator GPS w samochodzie?

Lokalizator GPS może być lekkim modułem, ukrywanym w pojeździe, urządzeniem montowanym do złącza OBD, lub technologią indukcyjnie łączoną z szyną CAN. Nadajnik GPS do samochodu może różnić się bardzo, w zależności od przeznaczenia oraz funkcjonalności. Niezależnie od tego, czy podkładamy GPS w sposób niezauważony, czy też jego zadaniem jest zabezpieczenia pojazdu, widoczny nie spełnia on swojej funkcji. Gdzie więc najlepiej ukryć lokalizator, aby był trudny do wykrycia, ale mógł on prawidłowo pracować?

Montaż lokalizatora w pojeździe ciężarowym

GPS w samochodzie z przeznaczeniem do floty samochodowej zazwyczaj chroni pojazd, ułatwia zarządzanie mieniem firmowym, a także pozwala lepiej komunikować i rozliczać zadania z pracownikami. Jego montaż w pojeździe powinien umożliwiać namierzanie samochodu z telefonu komórkowego oraz urządzeń stacjonarnych. Złe umiejscowienie GPS może wpłynąć na wytłumienie sygnału bądź utratę łączności z satelitą. Trzeba zatem zwracać uwagę na tzw. wskaźnik parametru HDOP. Jego wartość przedstawiona jest na platformie lokalizacyjnej po uprzednim zamontowaniu urządzenia w samochodzie. Najlepsze położenie lokalizatora oraz najlepszą łączność uzyskamy, przy HDOP między 1 a 2. Wartość powyżej 4 często uniemożliwia namierzenie lokalizacji. Jeżeli wskaźnik jest zbyt wysoki, należy zmienić miejsce ulokowania GPS.

Wybierając miejsce lokalizacji GPS w aucie, należy pamiętać, by omijać takie punkty samochodu, które tłumią sygnał. Są nimi duże metalowe powierzchnie auta jak bagażnik czy przestrzeń pod maską silnika. Najlepiej sprawdza się montaż pod elementem z tworzywa sztucznego, czyli pod fotelem auta, elementami tapicerki pojazdu lub pod poduszką powietrzną. Na problemy z łącznością może wpływać lokalizacja pod kokpitem, ponieważ ogrzewanie przedniej szyby pogarsza jakość sygnału.

Montaż lokalizatora w osobówce

Zarówno użytkownicy auta, jak i złodzieje, mogą nasz lokalizator bez trudu odłączyć i pozbyć się go, dlatego powinien być ukryty bardzo skutecznie. Najlepszym rozwiązaniem jest podpięcie lokalizatora na stałe, chociażby ze względu na stałe zasilanie i brak konieczności wymiany akumulatorów. Takie urządzenie ukryte wewnątrz jest mniej prawdopodobne do wykrycia i nie jest narażone na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć, niskie temperatury albo zakurzenie.

Tracker GPS umożliwia nieograniczone możliwości ukrywania go w samochodzie. Najczęściej chowa się go w przednim schowku, przestrzeni pod podłogą bagażnika albo gąbki siedzeń tylnych. Możliwe jest także przykręcenie go i pomalowanie tak, aby skutecznie go ukryć. Profesjonalnie zamontowane urządzenia można umocować pod zegarami pojazdu, za ekranem dotykowym lub radiem, za schowkiem pasażera, a nawet ukryte w obudowie lusterka wstecznego.

Najnowocześniejsze lokalizatory, umożliwiają pobór informacji i podawanie lokalizacji GPS dzięki indukcyjnemu podłączeniu pod szynę CAN. 

Czytaj także: Alarmy samochodowe z powiadomieniem

Najłatwiejsze wyjście — lokalizator OBD

Gniazdo OBD to gniazdo, które umożliwia diagnostykę komputera samochodu i znajduje się we wszystkich autach wyprodukowanych po 2000 roku.

— powinno się ono znajdować w odległości około 60 cm od kierownicy — najczęściej za klapą w desce rozdzielczej, pod plastikową osłoną, przy pedale gazu.

Aby zainstalować w nim lokalizator GPS do samochodu, wystarczy umieścić go w gnieździe OBD i zaczekać, aż diody zaczną sygnalizować jego pracę Największymi zaletami, ale jednocześnie i wadami takiego montażu jest krótki czas trwania i niski poziom trudności oraz możliwość podłączenia go i odłączenia w każdej chwili.

Wybierając GPS do samochodu osobowego pobierający zasilanie i informacje ze złącza OBD, jesteśmy bowiem mocno ograniczeni przez jego lokalizację. Wprawdzie miejsce tego portu bywa różne w zależności od marki i modelu pojazdu, jednak jest to mało skuteczna metoda łatwa do odkrycia dla złodzieja.

Lokalizator antykradzieżowy

Lokalizator GPS jest szczególnie popularny w drogich autach, ale również wiele osób zakłada go zwykłych, miejskich pojazdów. Posiadając taki GPS auto może być zdalnie namierzone i możliwe jest jego monitorowanie oraz informowanie o nieautoryzowanym uruchomieniu silnika. Gdy złodziej będzie chciał ukraść samochód z takim czujnikiem, urządzenie natychmiast wyśle alert, umożliwiający podjęcie odpowiednich kroków. Lokalizator nie tylko ułatwi namierzenie przemieszczającego się samochodu dzięki nawigacji GPS, ale przyspieszy jego odzyskanie. System GPS ma bowiem możliwość zdalnego unieruchomienia pojazdu i powiadomienia służb mundurowych o próbie kradzieży.

Podstawowe zasady montażu

GPS w samochodzie montuje się zgodnie z wymaganiami danego lokalizatora i celów, jakie chcemy osiągnąć. Tracker GPS do samochodu – to przenośny moduł pozwalający na dowolne umieszczenie go w samochodzie.

  • nadajnik GPS wpinany w złącze OBD musi być wpięty w miejscu łącza.
  • montaż GPS w samochodzie do szyny CAN musi być założony przez specjalistę.

Przed rozpoczęciem montażu lokalizatora trzeba zapoznać się z jego instrukcją.

Aby zamontować urządzenie, należy wybrać miejsce, w którym będzie najlepszy odbiór sygnału GPS, ważne, aby nie było ono szczelnie otoczone elementami metalowymi bądź elektronicznymi. Nie powinno znajdować się blisko głośników ani radia, przy czym powinno być dość zamaskowane.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Podsumowanie

Montaż lokalizatora OBD to metoda przestarzała i mało skuteczna. Dużo lepiej sprawdzi się tracker przeciwkradzieżowy GPS, który posiada wiele skutecznych funkcji umożliwiających namierzenie złodzieja pod warunkiem, że zostanie dobrze ukryty. Jednak najskuteczniejszym i dającym największą gwarancję na uniknięcie dostępu złodzieja do urządzenia, ale niestety najdroższym rozwiązaniem jest profesjonalny montaż lokalizatora do szyny CAN.