Jak wybrać lokalizator dla kota?
GPS to skrót od Global Positioning System, jest systemem nawigacji satelitarnej i ma on na celu określanie położenia w terenie. Został on wynaleziony przez Departament Ochrony Stanów Zjednoczonych. Początkowo wykorzystywany był jedynie w celach militarnych. Obecnie lokalizatory GPS można wykorzystywać w wielu sytuacjach przy pomocy urządzeń mobilnych. Jednym z ich zadań może być monitorowanie miejsca znajdowania się naszych zwierzęcych pupili.
Koty giną równie często, jak i psy. Są jednak trudniejsze do odnalezienia, ponieważ są mniejsze, bardziej skutecznie się ukrywają i trudniej je rozpoznać w razie zaginięcia. GPS dla mruczka pozwoli zlokalizować go w przypadku dłuższej nieobecności w domu, dzięki czemu opiekun będzie mógł szybciej i skuteczniej odszukać swojego ulubieńca.
GPS nie tylko do auta
Dzięki postępowi technologicznemu i obecności satelitów wokół całej Ziemi GPS stwarza możliwość określania lokacji obiektu w czasie rzeczywistym z ogromną dokładnością. Jest dostępny na całej kuli ziemskiej i jego główną zaletą jest odporność na zakłócenia z powodu warunków atmosferycznych oraz innych utrudnień. System wychwytuje sygnał określany przez współrzędne GPS, który wysyła satelita. Obecnie GPS wykorzystywany jest w wielu nowych technologiach i stosuje go górnictwo, meteorologia, archeologia, kolej, transport lotniczy i drogowy, żegluga oraz służby ratownicze i porządkowe. Można go umieszczać w wielu przedmiotach: telefonach, zegarkach, tabletach, czy obrożach dla zwierząt.
Zobacz również: Jak wykorzystać GPS dla gołębi?
Chip czy lokalizator?
Zwierzęta domowe chipujemy, aby wprowadzić ich numer do bazy z danymi właściciela. Zwykły chip dla kota to bezpieczne i niezawodne urządzenie wielkości ziarenka ryżu, umożliwiające identyfikację czworonoga w każdych okolicznościach. Nie jest to jednak nadajnik, umożliwiający namierzanie.
O wiele łatwiej to zrobić, jeśli nasz czworonóg ma przy obroży lokalizator GPS, pozwalający na znalezienie go w terenie. Przyda się nie tylko dla psów, ale i dla kotów. Nadajnik GPS działa dzięki połączeniu systemu GPS z dedykowaną aplikacją na telefon lub serwisem internetowym. Aby namierzanie psa lub kota poprzez lokalizator GPS było możliwe, po zakupieniu urządzenia należy je odpowiednio skonfigurować oraz zainstalować na telefonie niezbędne komponenty, dzięki którym powstaje opcja obserwacji położenia czworonoga na bieżąco oraz szybkiej interwencji.
Urządzenia zainstalowane w obroży są jednak zawodne nie z powodów technicznych, ale z uwagi na niestabilny nośnik, jakim jest obroża, którą zwierzę może zgubić albo zostanie mu zdjęta w przypadku kradzieży. W przypadku kota wychodzącego pozostawianie go w obroży grozi też tym, że zwierzę zaczepi się o jakąś gałąź, która go uwięzi a w najgorszym wypadku może nawet udusić.
Dlatego coraz więcej osób decyduje się na lokalizator GPS dla kota wstrzyknięty pod skórę w postaci chipa. Aplikowany jest on przy pomocy urządzenia o wyglądzie strzykawki. Zabieg ten nie jest niebezpieczny dla pupila.
Obsługa lokalizatora
Chip z nadajnikiem GPS zawiera piętnastocyfrowy unikatowy kod. Jeżeli kot się zagubi, trzeba skontaktować się z osobą posiadającą urządzenie przeznaczone do odbierania sygnału. Mogą to być gabinety weterynaryjne, schroniska, oraz służby gminne. Po wprowadzeniu kodu do systemu można będzie zobaczyć jego aktualną lokalizację. Kod musi zostać powiązany z danymi właściciela. W związku z tym po przeprowadzeniu zabiegu należy zarejestrować się w specjalnej bazie danych.
Natomiast jeżeli wyposażymy naszego ulubieńca w lokalizator dla kota, w przypadku zaginięcia go należy włączyć aplikację na urządzeniu mobilnym, która pokaże trasę, którą właśnie porusza się nasz pupil.
Jak wybrać GPS dla pupila?
Lokalizator GPS niezwykle precyzyjnie potrafi wskazać aktualne miejsce przebywania kota. Pokazuje on je z dokładnością do 1 m w zasięgu nadajnika, pokazującego dane transmitowane przez nawigację satelitarną.
Obecnie brak zasięgu GPS nie stanowi większego problemu. Najnowocześniejsze lokalizatory wykorzystują technologię Wi-Fi oraz nadajniki operatorów komórkowych, wskazując przy ich pomocy miejsce przebywania nadajnika, które można odczytać, używając zwykłego smartfona.
GPS dla kota, jeśli nie jest wstrzykiwanym chipem, powinien mieć niewielkie wymiary, aby można było go przyczepić do obroży. Musi on dobrze znosić wilgoć, dlatego powinien być on wodoodporny i wskazywać aktualną pozycję pupila z dokładnością nawet do kilku metrów
Warto też wybierać takie lokalizatory, które mają dodatkowe funkcje np. alarmu, uaktywniający się, gdy nasz kociak wyjdzie poza ustaloną strefę bezpieczną. Korzystny jest również nasłuch otoczenia. Wówczas zawsze opiekun pupila może połączyć się z lokalizatorem i podsłuchać, co dzieje się tam, gdzie znajduje się zwierzak. Pomocnym rozwiązaniem są też migające diody pozwalające wypatrzeć mruczka w ciemności.
Inne środki bezpieczeństwa
Zarówno lokalizator, czipowanie, jak i wizytówka najlepiej z wygrawerowanym imieniem kota i telefonem opiekuna to sposoby zapobiegające jego zgubieniu się. Nie da się jednak ukryć, że na wychodzącego kota czyha wiele niebezpieczeństw ze strony innych zwierząt i ludzi.
Czytaj także: Jaki GPS dla psa?